Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Ázerbájdžán

Baku: průvodce

20°C
Aktuálně
13°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Baku

Baku je ázerbájdžánské hlavní město a zároveň největší metropole této země. Díky tomu, že se nachází asi 28 metrů pod hladinou moře, je nejníže položeným hlavním městem světa. Leží na jižním pobřeží poloostrova Absheron u Bakuského zálivu. Na ploše kolem 260 kilometrů čtverečních žije přes 2,3 milionů lidí.

Dle nalezených nápisů je známo, že toto místo bylo obýváno již v roce 90. K budování většího města došlo až v pozdějších letech. V roce 1191 zde bylo vybudováno opevnění. Město čelilo nejrůznějším útokům okolních zemí. V 19. století začal boom těžby ropy. Velké změny přišly po roce 1990, kdy byla řada objektů stržena a nahrazena krásnými zelenými plochami.

Město Baku leží na pobřeží Kaspického moře. V okolí se nachází slaná jezera Boyukshor a Chhodasan, včetně mnoha bahenních sopek Lokbatan, Keyraki a jiných. Metropole se dělí na dvanáct administrativních částí a přiléhá k nim ještě 48 městských částí.

Co navštívit v Baku

Baku je překrásné město plné historických památek, ale i moderních panoramat. Tato destinace láká především milovníky dávné minulosti a zároveň ty, kdo si chtějí užívat nejrůznějších atrakcí. Hlavní pamětihodnosti města Baku lze rozdělit na dvě části.

Jednou z nich je Staré město, což je pevnost zanesená na seznamu světového dědictví UNESCO. Právě v těchto opevněných prostorách, kde najdete tradiční obchodníky, tkalce a mnohé jiné, se tyčí dominantní Palác Shirvan Shahů. Ten pochází z patnáctého století a jeho součástí je palác, mešita, mauzoleum a pohřební prostory. Druhou nepřehlédnutelnou stavbou starého města je Maidenova věž neboli Giz Qalasi postavená mezi 7. a 12. stoletím. Ta měla spoustu významů. Od požárního majáku, přes obranné opevnění až po astronomickou observatoř.

Na poloostrově Absheron je k vidění řada ostatních historických objektů, jenž nesmí uniknout vaší pozornosti. Jmenovat lze například Chrám ohně Atashgah. Z pohledu unikátní architektury budete pozorovat Dům vlády postavený v roce 1952 a nacházející se na Neftchiler Avenue. Objekt je obdivuhodný především v noci, kdy je osvícen. Své sídlo zde má spousta ministerstev. Vynechat byste neměli ani mešitu Teze Pir Mosque situovanou v centrální oblasti Baku. Krásné minarety byly veřejnosti zpřístupněny opět po roce 1943, protože do té doby byly poškozeny z dob revoluce v roce 1917.

Krásnou budovou je také benátský gotický palác Ismailiyya Palace, v němž je spatřitelná architektura slavného Jozefa Plosky. Tento projekt byl dokončen v roce 1913 a v dřívější době sloužil jako shromažďovací a zasedací hala. Nyní je pod správou Akademie věd. Originální je Palace of Happiness neboli Palác štěstí. Jestliže ve městě Baku prahnete po vědění, pak se vám ho dostane ve všech směrech. Dokazuje to například Ázijské národní kostýmní muzeum, Historické muzeum, Latif Karimov – muzeum koberců a Uměleckoprůmyslové muzeum. Zapomínat byste neměli ani na Home of Jafar Jabbarli a Muzeum literatury Nizami.

Mezi unikátní působiště hlavního města Baku lze označit Fountain Square, což je místo, kde si užijete posezení v některé z místních kaváren a budete sledovat dění kolem sebe. Spoustu novogotických, barokních a novorenesančních budov spatříte v ulici Nizami. Vyhledávaná je i promenáda Baku Boulevard. Ta je dlouhá asi 3,5 kilometru a je protnuta kaktusovou zahradou, kavárnami, zábavním parkem a několika menšími náměstími. Na jejím konci pak spatříte National Flag Square, kde se nachází obří vlajka země na stožáru vysokém 162 metrů.

Když navštívíte město Baku, nesmíte zapomenout ani na Mini Benátky v oblasti Baku Boulevard, kde si užijete plavbu na loďkách mezi několika uměle vytvořenými ostrůvky. Toto místo nabízí velice romantickou atmosféru především v noci. Jestliže zatoužíte po nezapomenutelných výhledech, směřujte do Martyrs Alley, kam se z Neftchilar Avenue dopravíte za pomoci lanovky. Kapitolou samou o sobě je plavba po Kaspickém moři, kde se vám dostane úchvatného nočního panoramatu na město Baku.

Koupání ve městě je možné na některé z místních pláží, které však mohou být trochu znečištěné ropou. Jestliže si chcete užít skutečně písečné pláže s krásnou vodou, pak se vydejte na pláž Bilgah. Za zábavou jeďte do zábavního parku Luna, aquaparku Aqua Park Baku nebo si zajděte do Národní opery a baletu, popřípadě dáte přednost divadlu Pantomima. Z pohledu relaxace jsou příjemné lázně v parku Hyatt Baku.

Specifika kuchyně v Baku

V Baku si pochutnáte na národní kuchyni, která je do jisté míry ovlivněna gastronomií ruskou, arabskou a tureckou. Hodně oblíbené jsou tu polévky v podobě silnějších masových vývarů. Připravte se na to, že polévky jsou kořeněné a zároveň hustší. Pokud jde o hlavní pokrmy, pochutnáte si na národním jídle Plov, rybích pokrmech, ale i na rychlém občerstvení v podobě Kebabu, Dolmy nebo Šašliku. Spousta pokrmů je obohacena o nejrůznější bylinky. K těm oblíbeným se řadí kopr, máta, koriandr a petržel. Po kvalitním obědě přichází na řadu dobrý nápoj z vody, jogurtu a bylinek. Tomu se říká Ajran. Populární je také klasický mátový čaj.

Jestliže zatoužíte po tradiční gastronomii, potom navštivte podniky jako Nergiz Restaurant, Cay Bagi 145, Shah Restaurant a Qazmaq Cafe & Restaurant. S přijatelnými cenami se setkáte v restauracích typu Pivnaya Apteka a Salam Baku. Pokud si chcete odvézt z dovolené luxusní a nezapomenutelný kulinářský zážitek, stane se vaším cílem Art Club Restaurant, Malacannes 145, OroNero Bar & Ristorante a Fireworks Urban Kitchen.

Počasí v Baku

Mírné polosuché klima v Baku je spojené s horkými léty. Od června do září se teploty přes den pohybují mezi 24 °C až 30 °C, přičemž nižší teploty mohou klesat ke 20 °C. V zimě se denní průměrná teplota pohybuje kolem 4 °C, popřípadě počítejte s rozsahem teplot 2 °C až 9 °C. V zimním období spadne více dešťových srážek. Není to však nic hrozného, protože celoročně je to kolem 210 milimetrů. Výjimkou není ani sněhová bouře. Při návštěvě města Baku byste měli počítat i se silnějšími větry. Tím chladným je Khazri a tím teplým je Gilavar. Ne nadarmo je metropole přezdívána jako City of Winds.

Bezpečnost v Baku

Ázerbájdžánské město Baku lze považovat za bezpečné. Ve městě se setkáte spíše s nižší kriminalitou, která může spočívat v drobnějších kapesních krádežích. Proti turistům nejsou vedeny žádné útoky, takže spoustu krásných míst si tu projdete nejenom ve dne, ale také v noci. A to především turistické atrakce, hlavní třídy a jiné zajímavosti. K celkové bezpečnosti přispívá celkem propracovaný kamerový systém ve městě. Jen v případě dopravy si dávejte pozor na agresivnější styl jízdy některých tamních řidičů. Teroristické útoky se tu neobjevily už dlouhá desetiletí.

Pokud jde o přírodní nebezpečí, je třeba vědět, že město Baku se nachází v seizmicky aktivní oblasti, takže na drobná zemětřesení můžete narazit. Proto je dobré vědět, jak se v takové situaci zachovat.

Měna

Město Baku je spojeno s velice přijatelnými cenovými náklady, a to především z pohledu evropského, potažmo českého turisty. Většina zboží a služeb je zde levnějších nežli v České republice. Zde je příklad několika orientačních cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 11 Kč
 • Chleba = 7 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 110 Kč
 • Espresso = 38 Kč
 • Cappuccino = 55 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 20 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 11 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 135 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 5 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 870 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 13 Kč

Doprava v Baku

Vzhledem k větší vzdálenosti od České republiky je vhodné zvolit leteckou dopravu. Vaším cílem se stane letiště Baku Heydar Aliyev. Průměrná cena letenky z pražského letiště Václava Havla s přestupem začíná na 8 000 Kč. Pokud byste chtěli letět přímým letem, budete muset vyrazit třeba z Budapešti. Cena takové letenky bude poloviční. V okamžiku, kdy dorazíte na letiště Baku Heydar Aliyev, budete řešit dopravu z letiště do města.

 • Využít lze expresní autobusové linky Hava Limani Express. Doba jízdy je 30 minut a cena od 1,5 AZN.
 • Dražší jsou taxi služby, kdy zaplatíte kolem 4 až 8 AZN.

Pro přepravu ve městě jsou k dispozici tyto dopravní prostředky.

 • Veřejnou dopravu zajišťují autobusové linky a minibusy.
 • Zároveň zde funguje místní železniční doprava Metro Baku, která má tři linky a 25 stanic.
 • Náklady na jednosměrnou jízdenku se pohybují od 0,3 AZN podle ujeté vzdálenosti.
 • Od roku 2011 je provozováno Baku Taxi. Jde o více jak 1 000 vozidel černých taxíků podobných těm v Londýně.
 • Náklady na taxíka jsou 0,6 AZN za kilometr, průměrná nástupní taxa činí 1,8 AZN.
 • Mezi turisty je hodně oblíbeným dopravním prostředkem jízdní kolo, které si můžete půjčit za cenu od 1 AZN na hodinu.
 • Spoustu částí města díky blízkosti vybraných zajímavostí projdete pěšky.
 • K dispozici je lodní doprava po Kaspickém moři, jíž lze cestovat do dalších větších měst, včetně ostatních zemí.
 • Pokud si chcete půjčit vůz, využijte autopůjčoven na letišti nebo v centru města. Náklady na pronájem automobilu jsou od 950 Kč za den.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé