Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Čína

Su-čou: průvodce

28°C
Aktuálně
16°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Su-čou

Su-čou je hlavním městem čínské provincie Jiangsu. Metropole o velikosti 8 488 kilometrů čtverečních je známá také jako Soochow. Žije zde necelých 11 milionů obyvatel. Vzdálenost města například od známé Šanghaje je asi 100 kilometrů. Su-čou je situováno na břehu jezera Taia u řeky Yangtze.

Historie čínského města Su-čou sahá do minulosti až 3,5 tisíce let nazpět. Jeho založení proběhlo v roce 514 před naším letopočtem. V té době pod názvem Che Luovo velké město. V minulosti mělo město různá označení, od Gusu, přes Wu, Wuxian, až po Wujun a Soo-chow.

Město Su-čou je v relativní vzdálenosti také od dalšího známého čínského města, kterým je Nanjing. Je to přibližně 200 kilometrů. Současná podoba metropole hovoří jednoznačně. Jde o jedno z nejvyspělejších a zároveň nejbohatších míst Číny.

Co navštívit v Su-čou

Cestování po městě Su-čou může nabývat nejrůznějších podob. A to hlavně kvůli tomu, že se zde nachází spousta krásných klasických zahrad, památek, chrámů a muzeí. Účastnit se mimo jiné můžete i kulturních akcí.

Začněte třeba u populárních chrámů Su-čou. Tím relativně nedávno postaveným je Chrám Ding Hui, kolem něhož se nachází více jak 300 let staré stromy. Dále je to Pagoda severního chrámu neboli North Temple Pagoda, která patří k hodně známým a její součástí jsou zahrady. Při pohledu od vlakového nádraží jde o nepřehlédnutelnou stavbu široko daleko. Ujít si nenechte ani návštěvu Chrámu Cold Mountain. Spousta jeho prvků a částí pochází z dynastie Tang.

Odtud směřujte k Twins Pagodas, což jsou zbytky chrámu Arhat. Vyřezávané květinové vzory, kamenné sloupy, kamenný hřbitov a další věci tu budete mít jako na dlani. Ve městě Su-čou je známý Konfuciánský chrám, jehož prvotní založení proběhlo v roce 1035. Prezentovány jsou mapy několika dynastií a v současnosti představuje jednu z nejdůležitějších vzdělávacích institucí ve městě. Za zmínku stojí také Temple of Mystery, kde se nachází velká taoistická síň. Založení tohoto chrámu proběhlo ve 3. století. Hlavní hala zvaná Sanxing Dian byla naposledy přestavěna v roce 1811. K vidění je řada zachovaných soch. Do této kategorie památek spadá i Věž Huqiu postavená v letech 959 až 961. Původně budhistický chrám byl následně upraven do podoby 48 metrů vysoké pagody. Z pohledu kultury a historie má velký význam.

Pokud chcete načerpat atmosféru starobylých objektů, vydejte se do lokality Baita Road nebo si udělejte procházku na Ping Jiang Road. I zde vás čekají tradiční architektonické styly, starobylé silnice, dlážděné ulice a příjemné kavárny. V tomto směru lze zmínit Ligongdi, což je v podstatě největší jezerní město Číny, které je bohaté na umění, architekturu a kulturu. Kapitolou samou o sobě je ulice Shan Tang, průmyslový park Suzkou a jezero Jinji. Právě na tomto místě oceníte krásné bulváry a patřičnou dávku urbanismu.

Při návštěvě města Su-čou máte možnost vidět tři nejznámější muzea této metropole. Tím první je jak jinak než Muzeum Suzhou, kde se vám dostane odpovídajícího návratu do historie Číny a k pozorování bude spousta artefaktů. Ty na vás mimochodem čekají také v podání Muzea Suzhou Silk Museum. Ujít si nenechte ani silný kulturní zážitek. Co byste řekli na Suzhou Opera Museum? Zde jsou pravidelně pořádána nejrůznější vystoupení, která vám jednoduše vyrazí dech.

Čínské město Su-čou je známé i pro své krásné zahrady, jichž je více než dost. Jednou z nejvýznamnějších klasických zahrad je Lingering Garden, která se na seznamu světového dědictví UNESCO objevila v roce 1997. Dále je to Zahrada mistra sítí Wang Shi Yuan nebo zahrady Zhuo Zheng Yuan.  Čtyři rozmanité přírodní plochy se spoustou erodovaných hornin najdete v zahradách The Lion Forest Garden. Naopak jedna z nejstarších zahrad v Su-čou je Canglang Ting. Asi 30 kilometrů od města je unikátní zahrada Tui Si Yuan.

Kromě přemíry menších klasických zahrad lze vypíchnout ještě několik ostatních míst, kde budete určitě s nadšením relaxovat a oddávat se tamní atmosféře. Zkuste například The Garden´s Retreat, Zahradu radosti Yi Yuan v dolní části metropole nebo Tarrying Garden, která byla založena ještě za dynastie Ming. Pokud si uděláte výlet mimo Su-čou do města Xiang Cheng, což je asi 45 minut jízdy, máte možnost navštívit menší zahradu složenou z lotosových rybníků. Jde o nezapomenutelnou podívanou, jenž nese název Moonlight Over Lotus Pond.

Ve městě Su-čou se pochopitelně můžete věnovat i nejrůznějším aktivitám. Hodně populární je například cyklistika. Na kole lze vyrazit k výše zmíněným chrámům nebo dáte přednost jezerům Dushu a Jinji. Příjemným zážitkem se pro vás stane projížďka lodí po městských kanálech nebo propadnete nakupování, třeba v ulici QuanQian Street. V tomto směru vám své bohaté služby a možnosti nabídne také Times Square & Modern Plaza a InCity Plaza.

Specifika místní kuchyně

Pokud máte rádi čínskou kuchyni v Česku, potom si ve městě Su-čou přijdete na podstatně lahodnější chutě. Prvním překvapením se vám stane rozmanitost, čerstvost a vyváženost tamních pokrmů. Velká spousta jídel je připravovaných dušením, napařováním a grilováním. Velice často vznikají kombinace masa s nudlemi nebo rýží, což jsou pravděpodobně asi dvě nejpoužívanější ingredience vůbec. To vše doplněno o jemné koření a prvotřídní omáčky. V Su-čou si na své přijdou jak milovníci masa, tak vegetariáni. A nutno podotknout, že při výběru konkrétního jídla se rozhodně nemusíte omezovat. Mezi nápoji vítězí místní čaje, sójové mléko, ale i rýžové alkoholické pití.

Stravovat se pochopitelně nemusíte pouze v rámci pouličních stánků, kde je velice hojný výběr a vy můžete být dokonce součástí přípravy jednotlivých pokrmů. Ve městě Su-čou funguje spousta vyhlášených restaurací a my vám nyní přinášíme několik vhodných tipů. Z těch cenově přijatelnějších podniků lze jmenovat Birdland Craft Beer Bar, Namaste Indian Cuisine a Rong Vietnamese Cuisine. Jestliže si potrpíte na luxusnější gastronomii, potom vám lahodný zážitek zprostředkují restaurační zařízení jako Le Lac, SU Yan, L´Arome a Woo Bar.

Počasí

Čínské město Su-čou lze z pohledu počasí charakterizovat jako vlhké subtropické klima. Při návštěvě metropole v létě počítejte s vyšší vlhkostí, která je způsobena intenzivnějšími dešťovými srážkami v rozsahu asi 150 milimetrů za měsíc. Více deště tu spadne od dubna do září. Letní průměrné teploty se pohybují na stupnici 23 °C až 28 °C. Jaro a podzim jsou pochopitelně o něco chladnější s teplotami 15 °C až 18 °C. Nejméně deště spadne od listopadu do února, tedy přes zimu. Na druhou stranu se připravte na chladnější podnebí. Hodnoty na teploměru budou 0 °C až 4 °C. Město Su-čou je poměrně slunné, protože zde svítí až 1 980 hodin ročně. Celoroční úhrn dešťových srážek činí 1 110 milimetrů.

Bezpečnost

Město Su-čou je spojeno s nižší až průměrnou kriminalitou. Pohyb po městě během dne je bezpečný, a to samé platí také v noci v turisticky vyhledávanějších lokalitách. Po setmění se vyhněte okrajovým částem města, naopak centrum vám zprostředkuje bujarý noční život. Pozor si dávejte na kapesní krádeže, které bují spíše na frekventovanějších místech. Jako všude na světě i zde platí, že si turista dobře hlídá své osobní věci, doklady, peníze a cennosti. V některých případech nebuďte příliš důvěřiví, protože se vás někteří obchodníci mohou snažit okrást. Jde však o výjimky. Když se budete držet základních bezpečnostních zásad, stane se pro vás město Su-čou naprosto bezpečným, a ještě hodně dlouho dobu budete vzpomínat na jeho atmosféru. 

Měna

V okamžiku, kdy porovnáte cenové náklady v Su-čou s Českou republikou, zjistíte, že za spoustu věcí zaplatíte méně. Ceny jsou tu spíše nižší oproti čínskému průměru, což dokazuje několik níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 36 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 6 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 65 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 33 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 205 Kč
 • Cappuccino = 85 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 80 Kč
 • Benzín cena za 1 lit = 23 Kč

Doprava

Kolem města Su-čou fungují tři letiště. Vy jako turisté budete s největší pravděpodobností směřovat na to nejvzdálenější mezinárodní letiště Šanghaj Pchu-tung, které je od města vzdáleno asi 100 kilometrů. Z letiště do Su-čou jezdí pravidelné autobusové linky, které vás dopraví do centra metropole asi za 1 hodinu a 45 minut.

Z letiště Václava Havla lze využít letů na letiště Šanghai Pchu-tung, které budou obvykle spojeny s jedním přestupem. Doba takového letu se pohybuje mezi 12,5 až 14 hodinami podle zdržení v rámci mezipřistání. Standardní náklady na letenku jsou kolem 20 000 Kč. Při včasnější rezervaci můžete cenu snížit až o 5 000 Kč. A jak je to s dopravu v Su-čou?

 • Ve městě funguje veřejná doprava v podobě autobusových linek.
 • V nové čtvrti Su-čou jezdí dvě tramvajové linky.
 • K dispozici máte tři linky metra.
 • Náklady na jednosměrnou jízdenku se pohybují od 2 CNY.
 • V Su-čou nechybí ani železniční stanice. S pomocí tří paralelních tras lze směřovat do ostatních velkých měst Číny. V rámci tohoto města jsou provozovány příměstské spoje.
 • V metropoli jezdí přes čtyři tisíce taxíků. Průměrná nástupní taxa činí 11 CNY a cena za ujetý kilometr bývá 2,6 CNY. Dražší variantou klasických taxíků jsou speciální Pedicabs.
 • Řadu významných památek naleznete v pěší vzdálenosti.
 • Oblíbeným způsobem cestování jsou jízdní kola a elektrokola. 
 • Výjimkou není ani říční doprava.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Čína

 • od 10 360 Kč
  Quantum Of The Seas
  Čína
 • od 12 420 Kč
  Voyager Of The Seas
  Čína
 • od 27 220 Kč
  Celebrity Millennium
  Čína
 • od 10 710 Kč
  Spectrum Of The Seas
  Čína
 • Beijing Penta Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Howard Johnson Paragon Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Dongfang Hotel
  Čína - Peking
 • Shanghai Hyatt On The Bund Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sofitel Shanghai Hyland
  Čína - Šanghaj
 • Shanghai Golden Tulip Bund New Asia Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sunrise On The Bund
  Čína - Šanghaj
 • od 13 110 Kč
  Wonder Of The Seas
  Čína

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré