Hongkong - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Čína

Hongkong: průvodce

25°C
Aktuálně
16°C
Průměrně

Hongkong

Hongkong je městem nacházejícím se v Čínské lidové republice. Jeho oficiálním názvem je Hongkongská zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky známá pod zkratkou HKSAR. Celé území města zabírá plochu asi 1 104 kilometrů čtverečních, na které žije přes 7,4 milionů obyvatel. I díky tomu jde o nejhustěji osídlené město světa.

Osídlování Hongkongu proběhlo již v dávných dobách. První Evropané se u jeho břehů objevili v roce 1513. Hongkong totiž leží na pobřeží Jihočínského moře. Svého času se stal kolonií Britské říše. Jeho prvotní podoba byla ve formě rybářských a zemědělských vesnic. Dnes patří k velice rozvinutému městu, které má mimochodem největší počet mrakodrapů na světě.

Město Hongkong lze s naprostou jistotou označit za jedno z nejdůležitějších středisek obchodu a bankovnictví. Pyšní se jedním z nejvytíženějších přístavů světa. Metropole je známá také kvůli výrazné nerovnosti financí mezi bohatými a chudými.

Co navštívit v Hongkongu

Hongkong je bezpochyby městem mnoha tváří. Okouzlující místo, které na jedné straně nabízí pohled na nejmodernější mrakodrapy světa a z té druhé vás vtáhne do působivé minulosti a historie. Při návštěvě Hongkongu byste si neměli nechat ujít ty největší dominanty ve formě nejrůznějších památek, parků a ostatních zajímavostí.

Vzhledem k tomu, že je toto město spojeno s náboženstvím, můžete objevování krás započít třeba nad klášterem Po Lin na ostrově Lantau, jenž je součástí Hongkongu. Právě nad touto stavbou se tyčí velká socha Buddhy dosahující výšky 34 metrů. Její stavba trvala dlouhých dvanáct let a vidět je už z dálky. Unikátní je klášter Ten Thousand Buddhas Monastery v Sha Tin. Ten je zajímavý tím, že se v něm nachází více jak 10 tisíc sošek a podobizen Buddhy. Toto působiště vám umožní uniknout ze shonu Hongkongu a nabídne překrásný výhled. K chrámu vede více jak 400 schodů.

Dalším budhistickým chrámem je Chi Lin Nunnery, který láká turisty primárně na svoji unikátní architekturu. Jeho výstavba proběhla v 30.  letech a v těch 90. došlo k přestavbě. Většina věcí, včetně samotných objektů, je tvořena ze dřeva. Poblíž můžete navštívit unikátní a okouzlující zahradu Nan Lian Garden nebo Lotus Pond Garden, kde jsou rybníky s lekníny. Trochu novějším chrámem je Wong Tai Sin postavený v roce 1920. V roce 1968 jej nahradila nová budova a dnes patří k těm nejzajímavějším ve městě. Ve výčtu originálních chrámů Hongkongu lze samozřejmě pokračovat. Čeká na vás třeba chrám Man Mo postavený v roce 1847, kde si vychutnáte vůni hořících svíček a velice příjemnou atmosféru.

Moderní podobu města ve formě nejznámějších scenérií Hongkongu vám zprostředkuje Hong Kong Skyline, což je místo s tradičními plachetnicemi, moderními a osvětlenými budovami, včetně nezapomenutelné symfonie světel. Výlet si udělejte také na vrchol Victoria Peak, odkud se vám naskytne výhled na město, jeho rušný přístav, mrakodrapy a okolní ostrovy. Jeden z nejlepších výhledů je tu v noci. Dostat se sem můžete pěšky po stezkách nebo po silnici. Když zavítáte na ostrov Lantau, nemine vás Hongkong Disneyland. Park rozdělený na několik částí, kde se konají pravidelné společenské a kulturní akce, ohňostroje a děti zde mohou zažít spoustu zábavy. Za podívanou stojí Avenue Starts neboli Zahrada hvězd, která je takovou hongkongskou obdobou hollywoodského chodníku slávy.

Ve městě pochopitelně najdete i přemíru krásných zelených ploch. Důkazem toho je Hongkongský park nacházející se v centru metropole. K vidění je mnoho vodních ploch, vzrostlých stromů a mimo jiné také voliéra, v níž je situováno více jak 80 druhů ptáků. Narazit tu můžete na Flagstaff House Museum of Tea Ware, Hongkongské vizuální umělecké centrum nebo zelený dům. Pokud chcete spojit zeleň se zvířaty, stane se vaším cílem Ocean Park. Stovky druhů ryb, exotická zvířata, horské dráhy, obrovské pandy a jiné druhy živočichů. Za přírodou se lze vydat i za hranice Hongkongu. Nádherný výhled vám nabídne Dragons´s Back Hike. Při tomto turistickém výšlapu se vám otevře pohled na Shek O, Mount Collinson a Big Wave Bay. Jednodenní turistický výlet lze absolvovat na ostrov Lamma, kde se nachází přímořské vesnice a přemíra zeleně. Dále je to přírodní park Sai Kung a Hong Kong Island.

V Hongkongu neopomínejte ani na nákupy, které vám zprostředkuje nákupní a zábavní centrum Tsim Sha Tsui známé pod zkratkou TST. Vyrazit musíte na hlavní nákupní tepnu zvanou Nathan Road, kde mimo jiné uvidíte Hodinovou věž. Nezapomenutelná bude i návštěva nočního trhu zvaného Temple Street Night Market. Ten je situován v Kowloonu. Milovníci vynikající gastronomie by měli zavítat do Lan Kwai Fong, kde jsou živé ulice plné restaurací.

Populárním turistickým cílem se stává i rybářská vesnice Tai O, která je opakem přeplněných nákupních center a nabízí zcela jiný způsob nakupování, jedinečnou tradiční atmosféru a projížďky na lodích po řece. Ochuzovat se nemusíte ani o relaxaci na místních plážích. Směřovat byste měli do zálivu Repulse, kde jsou dokonalé pláže se žlutým pískem. Oblíbeným místem turistů je i Shek O Beach a Big Wave Bay.

Specifika místní kuchyně

V Hongkongu si budete užívat tradičních čínských pokrmů, které jsou vlastní této oblasti. Místní kuchyně je kantonská a těmi nejpoužívanějšími ingrediencemi jsou hovězí a vepřové maso ve spojení s nudlemi a rýží. Na své si přijdou milovníci mořských plodů a polévek, ať už jsou to ty nudlové nebo rýžové. Nechybí ani dostatek zeleniny. Všechny tyto ingredience jsou připravovány na nejrůznější způsoby. Jestliže chcete několik tipů na konkrétní pokrmy, pak jsou zde – Dim Sum, Hot Pot nebo Sushi. Počítejte s tím, že většina jídel se nabírá tradičními hůlkami. Hodně používané je také aromatické koření a různé druhy omáček. K pití si můžete dopřávat lahodných čínských čajů a jiných nápojů.

Hongkong se pyšní stovkami kvalitních restaurací. My zde uvedeme jen malou ochutnávku těch vybraných, které sklízí mezi turisty a cestovateli značný úspěch. S přiměřenými cenami se setkáte v Sun Thai Restaurant, Capo, Akita Hamayaki a Scarlett Café & Wine Bar. Na tradiční kulinářství se zaměřují podniky Yan Toh Heen, One Dim Sum Chinese Restaurant, China Club a One Harbour Road. A jestliže chcete okusit něco luxusnějšího, zajděte si do restaurací, jakými jsou Mandarin Gril and Bar, Man Wah, Tate Dining Room a Tin Lung Heen.

Počasí

S Hongkongem souvisí vlhké subtropické podnebí. To znamená, že v létě si užijete poměrně vysoké teploty. Horko je spojováno s občasnými přeháňkami a bouřkami. Průměrné teploty se pohybují mezi 28 °C až 36 °C, přičemž od května do září počítejte s vyšším výskytem dešťových přeháněk. Během měsíce může spadnou 380 až 450 milimetrů srážek. Ty pak ubývají od října do dubna, kdy klesají také denní teploty. V tomto období lze hovořit o průměrných hodnotách mezi 18 °C až 27 °C, přičemž ty nejnižší klesnou k 15 °C. Celoroční úhrn dešťových srážek v Hongkongu je asi 2 400 milimetrů. Jako ideální období k návštěvě metropole se jeví jaro a podzim.

Bezpečnost

Bezpečnost ve městě Hongkong lze označit za průměrnou. Pokud ji srovnáte s velkými městy Evropy, dalo by se říci, že je na lepší úrovni. Stejně jako kdekoliv jinde se tu můžete setkat s kapesními krádežemi, k nimž dochází na místech, kde je vysoká koncentrace lidí. Typickým příkladem jsou památky, rušné ulice, trhy a podobně. V noci se tu lze bezpečně pohybovat po mnohých hlavních turistických třídách. Zvýšené opatrnosti dbejte snad pouze v oblasti zvané Mongkok.

Když Hongkong navštívíte v letním období, nepodceňujte deštivé klima, které může být občas doprovázeno tajfuny a silnými přívalovými dešti. Toto upozornění platí hlavně v případě, že plánujete výlety do okolí Hongkongu, kde by vám mohlo hrozit nebezpečí. O tom, jak se chovat ve městě při tajfunu nebo jiném nevlídném počasí, budete informováni na veřejných místech.

Měna

Hongkong patří spíše k těm dražším destinacím světa, kde si připlatíte nejenom v restauracích, ale také v obchodech a při využívání nejrůznějších služeb. Náklady oproti České republice budou větší, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených řádků.

 • Voda 1,5 litru = 42 Kč
 • Chleba = 50 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 485 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 28 Kč
 • Espresso = 75 Kč
 • Cappuccino = 105 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 150 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 150 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 150 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 42 Kč

Doprava

Když začnete s plánováním dovolené v Hongkongu, připravte se na to, že budete z České republiky mířit na jedno z nejrušnějších letišť světa. Z letiště Václava Havla se na letiště Hongkong dopravíte s přestupy asi za 18 hodin. Za letenku zaplatíte 15 000 Kč a výše. Samotné letiště se nachází 40 kilometrů od metropole, takže k přepravě můžete využít některý z těchto dopravních prostředků.

 • Vlaky Airport Express jsou pravděpodobně nejrychlejší. Cesta trvá 25 minut a zaplatíte za nic 100 HKD.
 • Využít lze autobusových linek směřujících do centra, které vychází na 60 HKD a na cestě strávíte kolem 45 až 80 minut.
 • V noci jezdí autobusové linky označované jako NA.
 • Pokud chcete ušetřit, spojte autobusové linky č. S1, S56 a S64 s blízkou stanicí metra Tung Chung. Celkové náklady na cestu vás vyjdou na 25 až 30 HKD.

Město Hongkong nabízí několik způsobů dopravy.

 • Hlavní a asi nejrychlejší dopravní tepnou v metropoli je metro.
 • Dále můžete využívat autobusových linek a tramvají.
 • Pro cestování hromadnou městkou dopravou se vyplatí pořídit si kartu Octopus, kterou si nabijete a následně využíváte při cestování metrem, autobusem a tramvají.
 • Jízdné se pohybuje od 10 HKD.
 • Jednotlivé ostrovy jsou propojeny lodní dopravou a přívozy.
 • Na ostrově Lamma si nenechte ujít využití dvoupodlažní tramvaje.
 • Když se rozhodnete pro místní taxi služby, počítejte s nástupní taxou 24 HKD a cenou 8,5 HKD za jeden kilometr.
 • Ve městě je možné využít i dražší pronájem automobilu. Vychází od 3 000 Kč na den.
 • Nutno však zmínit, že se v Hongkongu jezdí vlevo a doprava je zde poměrně hektická, proto většina turistů dává přednost MHD.

Letiště v Hongkongu

V Hongkongu máte možnost využít dvou letišť. Tím prvním je Shun Tak Heliport a tím druhým a významnějším je letiště Chek Lap Kok International Airport. Toto letiště využívá kód HKG a pyšní se dvěma terminály. Na letišti v Hongkongu počítejte s časovým posunem. Oproti České republice bude sedm hodin navíc. Letiště Chek Lap Kok International Airport je vybaveno bohatými službami a funguje zde letištní vláček. Přesuny mezi lety na rozdílných terminálech budou spojeny s časem 60 minut.

Letiště má dvě parkovací plochy a v letištní hale sídlí několik autopůjčoven – Avis, Hertz, Budget a další. Centrum Hongkongu je vzdáleno 40 kilometrů od letiště. Ideální volbou pro přepravu jsou autobusové linky č. S1 a S64, Airport Exresss a nechybí ani noční autobusové spoje. Pokud se chcete ubytovat poblíž letiště, využijte těchto ubytovacích zařízení.

 • Regal Airport Hotel Hong Kong
 • Novotel Hong Kong Citygate
 • Regala Skycity Hotel
 • Hong Kong SkyCity Marriott
 • Plaza Premium Lounge
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Čína

 • od 9 550 Kč
  Quantum Of The Seas
  Čína
 • od 9 870 Kč
  Voyager Of The Seas
  Čína
 • od 25 220 Kč
  Celebrity Millennium
  Čína
 • od 8 030 Kč
  Spectrum Of The Seas
  Čína
 • Beijing Penta Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Howard Johnson Paragon Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Dongfang Hotel
  Čína - Peking
 • Shanghai Hyatt On The Bund Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sofitel Shanghai Hyland
  Čína - Šanghaj
 • Shanghai Golden Tulip Bund New Asia Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sunrise On The Bund
  Čína - Šanghaj
 • od 26 170 Kč
  Wonder Of The Seas
  Čína

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré