Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Čína

Peking: průvodce

19°C
Aktuálně
16°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Peking

Peking je hlavním městem Číny neboli Čínské lidové republiky. Město je jinak označováno jako Beijing. Skládá se z šestnácti okresů a jeho celková plocha i s přidruženými částmi je 16 410 kilometrů čtverečních. Díky tomu, že tu žije přes 21,5 milionů lidí, jde o jedno z nejlidnatějších měst.

Tato metropole je významná nejenom z pohledu Číny, ale vůbec celého světa. Globální mocenské město bylo založeno už v roce 1 045 před naším letopočtem a je centrem kultury, vědy, technologií, vzdělání, politiky a ekonomiky. Nachází se tu čtyři největší finanční instituce světa.

Město Peking je situováno v severovýchodní části Číny, kde je obklopeno provincií Che-pej a z části městem Tchien-ťin. Metropole leží na rovinatém terénu v průměrné výšce kolem 63 metrů nad mořem. Hory jsou situovány spíše v západní oblasti města. Je to třeba vrchol Min-šang s výškou 2 303 metrů nad mořem a Wu-ling-šan s výškou 2 116 metrů nad mořem.

Co navštívit v Pekingu

Peking je starým městem, ve kterém se prolíná historie s moderním světem. Přemíra historických a kulturních zajímavostí je doplňována přírodními skvosty, zábavnými místy a možností nekonečného nakupování. V Pekingu si přijde na své opravdu každý.

Pokud chcete v Pekingu jako první vyrazit k té nejslavnější památce, směřujte do Zakázaného města. Jde o nejznámější pamětihodnost Číny, která pochází ze 13. století. Tato originální přezdívka patří Císařskému paláci, respektive komplexu o velikosti 720 tisíc metrů čtverečních, kolem něhož je zeď, strážné věže i příkop. Samotná vstupní brána, jíž se mimochodem říká Meridiánská brána, byla postavena v roce 1420. V těchto prostorách se za dobu existence vystřídalo 24 císařů. Poblíž Zakázaného města je možné vidět i Císařskou vysokou školu založenou v roce 1287.

Další nepřehlédnutelnou dominantou Pekingu je Náměstí Nebeského klidu, které právoplatně nese statut největší náměstí světa. Vybudováno bylo v roce 1958 a nachází se na něm hned několik zajímavých památek. Je to například brána Nebeského klidu, Památník hrdinů lidí v podobě 38 metrů vysokého obelisku, ale také Muzeum čínské revoluce, Mauzoleum Mao Ce-tung a ostatní brány jako Qianmen a Zhengyangmen.

Peking je plný překrásné architektury a náboženských staveb, což dokazuje třeba Chrám nebes jinak zvaný Tiantán. Ten pochází z roku 1420 a je prezentován jako nejsvatější budova této metropole. Hlavní objekt je zhotoven ze dřeva bez použití jediného hřebíku. Střechu pokrývá 50 tisíc modrých skleněných dlaždic. Obdobné krásy ukrývá i chrám Echo Wall.  Vynechat byste neměli Chrám Lama neboli Yonghe, jehož dokončení proběhlo v roce 1745. Dominantou je Síň nebeských králů, Pavilon čtyř jazyků Stele, Pavilon čtyř tisíců štěstí i Hall of the Buddhist Wheel.

Když se vzdálíte asi 30 minut jízdy od centra Pekingu, dorazíte k překrásnému Letnímu paláci Yíhé Yuán. Ten leží na ploše 700 hektarů a byl postaven ve 12. století. V těchto prostorách jsou velice často organizovány nejrůznější čínské hry a tradiční taneční vystoupení. Unikátem Pekingu je bezpochyby Chrám Fayuan, jehož historie sahá do roku 645. Postupem času došlo vlivem mnohých událostí k úpravám chrámu. Dnes se zde nachází Hala králů nebe, spousta historických soch, buddhistická akademie a další. Své kouzlo má také Chrám Zhihua z roku 1444.

Pokud se budete nacházet u Chrámu Lama, zajděte se opodál podívat na Pekingský chrám Konfucius postavený v roce 1302. Při procházkách po jeho nádvoří uvidíte až 198 hvězd s nápisy. Jeho nedílnou součástí je Síň velkých úspěchů Dacheng Dian. Tuto náboženskou stavbu doplňuje i další, a to v podání mešity Niu Jie Quingzhen Si, která byla postavena v roce 995. Významným historickým místem jsou i ruiny starého letního paláce Yuanmingyuan. Ten je situován v severozápadní části Pekingu a pochází ze 17. století. Poblíž máte možnost vidět menší muzeum spojené právě s modely jeho původní podoby a rekonstrukcemi.

Poznávání Pekingu se může týkat Čínského národního muzea, které je druhým nejnavštěvovanějším muzeem na světě. Jeho poslední rekonstrukce proběhla v roce 2011 a uvnitř najdete přemíru artefaktů a exponátů souvisejících s historií, kulturou a uměním této země. Příkladem je nejtěžší starověké nádobí světa zvané Simuwu Ding. Spoustu objevování vám umožní Pekingská starověká observatoř dokončená v roce 1442. Díky tomu se řadí k nejstarším observatořím na světě. Její nepřehlédnutelnou součástí je armilární planetka z 18. století. Dále je to moderní budova Muzea hlavního města Pekingu. Muzeum bylo otevřeno v roce 1981 a uvnitř je prezentováno více jak 200 tisíc artefaktů. Za podívanou stojí i Národní centrum múzických umění.

A jaké další ikony souvisí s městem Peking? Je to třeba Park Beihai situovaný kousek od Císařského paláce, kde stojí kulatá pevnost z let 1271 až 1368 a krásná bílá pagoda. Z pohledu nadčasové architektury si udělejte zastávku u Pekingského národního stadionu Guójia tiyùchang, navštivte Národní vodní centrum, užijte si překrásný výhled z Coal Hill Park a zavítejte do pekingské zoologické zahrady, kde je více jak 15 tisíc druhů zvířat.

Asi jen hodinu cesty od Pekingu se nachází jedna z nejznámějších památek celé Číny, kterou je Velká čínská zeď postavená v 16. století. Takže její část poblíž Pekingu si můžete projít. Pokud jde o kulturní zážitky v podobě festivalů, jsou to Temple Fair, Music Festival Annual May Day, The Grand View Garden Fair, Beijing Chrysanthemum Exhibition, Yanqing Ice and Snow Tourism Festival a Fragrant Hills Red Leaves Festival.

Specifika místní kuchyně

Rozmanitá, různorodá a spojená s tradičními zvyklostmi. Přesně těmito slovy lze charakterizovat regionální pekingskou kuchyni, která pracuje s přemírou nejrůznějších surovin a zaměřuje se i na ty nejmenší detaily. Jde o kuchyni severní části Čínské lidové republiky. Na jídelníčku objevíte třeba známou pekingskou kachnu nebo řadu lehce kořeněných jídel. Mezi nejtypičtější přílohy patří rýže a nudle. Oblíbenými procesy přípravy je vaření na páře a grilování. Hodně se pracuje s masem, včetně toho drůbežího, s rybami, tofu, vejci a zeleninou. Chybět vám nebude ani pekingská polévka. Ta je nejčastěji připravována z vepřového masa doplněného o čínské zelí, nudle a houby. Důraz je kladen na její celkovou jemnost. Nechybí řada sladkostí. Při jídle je popíjen zelený čaj nebo si můžete dát vinný či jiný alkoholický nápoj.

Jestliže chcete mít při poznávání Pekingu jasné cíle z pohledu gastronomie, máme pro vás několik tipů. Tradiční jídla si vychutnáte v restaurací, jakými jsou The Horizon, Made in China, Siji Manfu Restaurant Peking Roast Duck a Black Sesame Kitchen. Existují zde pochopitelně i luxusnější podniky, do jejichž seznamu spadá Asia Bistro, Steak House a Choy´s Seafood Restaurant.

Počasí

Peking je pojí primárně s vlhkým kontinentálním počasím ovlivňovaným monzunovým klimatem. Léto je v Pekingu velice horké a doplněné o dešťové srážky s průměrným úhrnem 150 až 180 milimetrů za měsíc. Nejdeštivější je červenec a srpen. V letním období se průměrné teploty pohybují mezi 25 °C až 35 °C, výjimkou však nejsou ani maxima na hranici 40 °C. Jaro a podzim jsou z pohledu klimatu asi nejlepší. Teploty mezi 13 °C až 26 °C to jen potvrzují. Zároveň dochází k úbytku dešťových srážek. Zimy jsou v Pekingu chladné. Ručička teploměru s přehledem sleze pod bod mrazu k hodnotám -10 °C a níže. Celoroční úhrn dešťových srážek je 600 milimetrů. Užijete si tu i dostatku slunce, protože svítí asi 2 670 hodin ročně.

Bezpečnost

Bezpečnostní situaci v Pekingu lze hodnotit kladně v porovnání s některými evropskými městy. Je však pochopitelné, že musíte být dostatečně opatrní. Třeba na přelidněných místech si hlídejte své osobní věci, protože zde narazíte na kapesní zloděje. Ty se zaměřují primárně na osobní věci, peníze a cennosti. Obvykle se vyskytují u prostředků hromadné dopravy, kde je velká koncentrace lidí, v centru, na trzích a podobně. Někdy se vám může stát, že vás budou chtít zlákat místní lidé na některé služby, které se zprvu tváří jako bezplatné a později jsou placené, takže i v tomto směru si dávejte pozor. Pokud se budete pohybovat v turistických oblastech Pekingu, užijete si úchvatnou noční atmosféru bez jakýchkoliv obav. Vyhněte se konzumaci kohoutkové vody a volte raději tu balenou.

V Pekingu se lze setkat také se zemětřesením. Město o takové situaci své občany dopředu informuje. Vy jako turisté byste se měli určitě zajímat o to, jak se při zemětřesení zachovat.

Měna

Peking je sice hlavní metropolí Číny, je však pravdou, že cenové náklady na dovolenou zde mohou být o poznání nižší než třeba v Hongkongu. Pro lepší představu o cenách za zboží a služby se začtěte do níže uvedených řádků.

  • Voda 1,5 litru = 15 Kč
  • Chleba = 40 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 51 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 79 Kč
  • Domácí točení pivo 0,5 litru = 44 Kč
  • Espresso = 72 Kč
  • Cappuccino = 105 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 8 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 100 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 600 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Slavný Peking navštívíte pochopitelně za pomoci letecké dopravy. S největší pravděpodobností zamíříte na největší letitě v okolí zvané Peking Capital, kam se lze přímým letem z Prahy dopravit za 10 hodin. Průměrná cena letenky se pohybuje mezi 13 000 Kč až 16 000 Kč. Z letiště do centra metropole využijte k přepravě vysokorychlostní vlak z terminálů 2 a 3, a to do stanice Dongzhimen. Alternativou se mohou stát klasické autobusové linky.

  • Peking je důležitým dopravním uzlem severní části Čínské lidové republiky.
  • Ve městě funguje metro Bijing Subway, které má 22 linek a 370 stanic. Patří k druhému nejdelšímu na světě.
  • Kromě něho po městě jezdí přes 1 000 autobusových a trolejbusových linek.
  • Náklady na veřejnou dopravu začínají na 4 CNY.
  • Ve městě funguje i železniční doprava, včetně té vysokorychlostní. Využívat lze mnoho stanic.
  • Využít lze také místních taxi služeb. Cena za kilometr je v průměru 2,3 CNY a nástupní taxa činí 13 CNY.
  • Možností je i pronájem klasických nebo elektrických kol, protože po městě se nachází hodně vyhrazených tras pro tento dopravní prostředek.
  • Silniční doprava je zde pochopitelně rušnější a náročnější.

Letiště v Pekingu

Čas na pekingském letišti vám bude ukazovat o sedm hodin více než v České republice. Využít můžete letiště Beijing Nanyuan Airport nebo mezinárodní letiště Beijing Capital International Airport. To má kód PEK a je poměrně rozlehlé. Tomu mimochodem odpovídá nabídka služeb pro cestující.

Letiště Beijing Capital International Airport má celkem tři terminály, mezi kterými lze cestovat za pomoci autobusové dopravy. Pěší chůze vám zabere asi 20 minut. Kvůli omezeným možnostem řízení v zemi s autopůjčovnami moc nepočítejte. Tudíž vás nemusí příliš zajímat ani rozlehlá parkoviště kolem.

K přepravě z letiště do Pekingu můžete lze rychlostních vlaků, takže doba jízdy nepřesáhne 30 minut. Popřípadě jsou tu letištní autobusové linky a stanice metra. Hledáte-li ubytování v co nejbližší vzdálenosti od letiště, zde je několik tipů.

  • Home Inn Beijing Capital Airport
  • Beijing Sky House Business Hotel
  • Capital Airport International Hotel
  • CITIC Hotel Beijing Airport
  • 7Days Inn Beijing Capital Airport
     

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Čína

  • Beijing Penta Hotel
    Čína - Peking
  • Beijing Howard Johnson Paragon Hotel
    Čína - Peking
  • Beijing Dongfang Hotel
    Čína - Peking
  • Velká cesta Čínou
    Čína - Peking
  • Čína, jak ji neznáte
    Čína - Peking
  • Metropole Číny rychlovlakem
    Čína - Peking
  • Čína a Japonsko - perly Asie
    Čína - Peking
  • Sofitel Wanda Beijing
    Čína - Peking
  • The St.regis Beijing
    Čína - Peking
  • Fairmont Beijing
    Čína - Peking
  • Grand Hyatt Beijing
    Čína - Peking

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré