Časté otázky cestovatelů do Jihoafrické republiky | cKlub.cz
Afrika

Časté otázky cestovatelů do Jihoafrické republiky

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Ano, na většině turistických místech (hotely, restaurace, banky, směnárny či některé obchody) se dá platit dolarem, ale stejně doporučujeme mít i dostatek hotovosti.
Dá se platit eurem?
Ano, na většině turistických místech (hotely, restaurace, banky, směnárny či některé obchody) se dá platit eurem, ale stejně doporučujeme mít i dostatek hotovosti.
Dá se domluvit anglicky?
Angličtina patří mezi hlavní úřední jazyky v Jihoafrické republice, takže se s ní bez problému všude domluvíte.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Vnitrostátní doprava je vzhledem k velké rozloze země trochu specifická. Na velké vzdálenosti je nejlepší variantou letecká přeprava. Pokud chcete shlédnout ta nejhezčí místa v Jihoafrické republice, půjčte si auto, protože kromě svobody v rozhodování ušetříte také dost peněz. Auta se dají půjčit celkem levně a využít můžete také půjčení a vrácení na jiném místě. Jezdí se zde vlevo. Stav hlavních silnic je velmi dobrý a kromě okolí velkých měst není ani příliš hustý provoz. Pozor, benzin natankujete pouze ve městě, uprostřed pole či dálnice žádné benzinové pumpy nenajdete. Autobusová doprava není v JAR nejhorší, disponuje celkem hustou a autobusy jsou pohodlné a celkem moderní, ale také tomu odpovídá cena. Dostanete se s nimi pouze do větších měst, do menších měst jezdí pouze mikrobusy, které jsou v horším stavu a jezdí i do slumů, kterým je lepší se vyhnout. Městská doprava funguje pouze v Johannesburgu, ostatní města žádnou hromadnou dopravu, jak jí známe u nás, nenabízí.
Jaká je dostupnost internetu v Jihoafrické republice?
Internetové kavárny jsou v JAR téměř všude dostupné. Wi-Fi připojení je dnes už také téměř samozřejmostí ve všech hotelech, penzionech či restauracích, o kvalitě a rychlosti připojení už tolik mluvit nemůžeme. Pro nalezení trasy nebo informací to však stačí. Horší může být pokrytí mobilním signálem, proto se příliš nespoléhejte na internet v mobilu.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Průměrná doba letu se liší dle doby strávené mezipřistáním. Průměrně může let trvat kolem 13 hodin i více.