Jižní Afrika - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Afrika

Jihoafrická republika: průvodce

16°C
Aktuálně
17°C
Průměrně

Jihoafrická republika

Hodnocení průvodce: 9.3

JAR není jen zkratka české hudební skupiny, ale také jedné z nejvyspělejších zemí Afriky – Jihoafrické republiky (také Republika Jižní Afrika). Země, která je 15,5krát větší než celá Česká republika. Země, která leží až na nejjižnějším cípu Afriky a která byla kdysi dokonce považována za konec světa. Od severovýchodu se táhnou stovky kilometrů podél pobřeží Dračí hory, na které navazují další pohoří. Střed země tvoří náhorní plošina. Sever pak nese téměř pouštní rysy. Naopak na jihu podél Indického oceánu se rozkládá turisty oblíbená oblast Garden route, kde převládá mírné klima a rozlehlé zelené lesy.

Jihoafrická republika si prošla velmi složitým historickým vývojem a ještě dnes zemi trápí nevyrovnané vztahy mezi původními domorodci a evropskými kolonisty. Jihoafrická republika nabízí sama o sobě mnoho přírodních krás, ale i tento složitý vývoj pomohl vdechnout kouzlo této nádherné rozmanité multikulturní zemi. Unity in Diversity – jednota v rozmanitosti. Oficiální motto Jižní Afriky dokonale vystihuje právě tuto zemi. Najdete zde spoustu krásných míst i možností trávení volného času. Uchvátit vás může čistá příroda a zvěř v Krugerově národním parku, dokonalá panoramata Stolové hory, Mysu Dobré naděje nebo největšího zeleného kaňonu světa Blyde River Canyon i městská turistika v Kapském městě.

Průvodce pro oblíbené destinace: Jižní Afrika

Co navštívit v Kapském městě

Do Jihoafrické republiky jezdí lidé z celého světa především kvůli nespoutané přírodě a exotické zvěři, kterou nabízí některý z národních parků. Navštívit nemusíte jen ty největší, i malé soukromé rezervace mají co nabídnout. Pozorovat slony, antilopy, žirafy nebo ptáky jinak než za mřížemi patři mezi nezapomenutelné zážitky. Kromě parků zde najdete i nádherné pláže. Mořská voda patří v této oblasti mezi nejprůzračnější a nabízí tak skvělé příležitosti k potápění. Na západním pobřeží, které omývá Atlantský oceán je voda sice trochu studenější, ale vzhledem k celoročním příjemným teplotám nabízí i tak to pravé osvěžení. Dalo by se říct, že téměř každý kout jihoafrické krajiny stojí za shlédnutí. Na každém místě najdete něco zajímavého, ať už jde o husté zelené lesy, pobřežní útesy či voliéry/výběhy se zvířaty. Za návštěvu stojí třeba největší ptačí voliéra na světě v Plettenberg Bay. Ačkoliv není v JAR tolik upravených cest a lanovek jako v jiných horských střediscích, vysokohorská turistika v Dračích horách patří mezi nejkrásnější zážitky.

Místní kuchyně

Kuchyně v Jihoafrické republice je mozaikou střípků evropské i orientální kuchyně. Její rozmanitost vás nadchne. Oblíbenou surovinou je hovězí maso, z kterého se vyrábí také chutná svačinka sušené maso Biltong. Specialitou je také pštrosí nebo antilopí steak. Podél pobřeží jsou velmi oblíbené ryby a mořské plody. Kolem města Mossel Bay můžete ochutnat specialitu v podobě žraločího steaku. Dalším národním jídlem je Bobotie, pokrm z mletého ​​masa, většinou hovězího nebo jehněčího, okořeněné množstvím kmínu, koriandru, chilli, kari, chutney, mandlemi, rozinkami a dalším kořením, podává se obvykle s rýží. Pochutnat si můžete také na farmářské klobáse Boerewors z mletého hovězího masa a koření či na afrikánském guláši z kotlíku Potjiekos. Jihoafričané milují grilování a najdou si k němu kdejakou příležitost. Lákavá vůně grilovaného masa se line téměř odevšud. K jídlu se pak hodí místní piva či vína. Pivo od nadnárodní firmy SAB-Miller není Čechy příliš oblíbené, za to často ocení pivo z menšího pivovaru v Namibii Windhoek. Také evropská piva jsou téměř všude k dostání, ať už v lahvi, plechu nebo točené. Zkusit byste určitě měli i jihoafrické víno, které patří mezi nejvyhlášenější.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce