Jižní Afrika

Port Elizabeth: průvodce

21°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Port Elizabeth

Port Elizabeth je město nacházející se v Jihoafrické republice, konkrétně v provincii Východní Kapsko. Metropole je mnohdy přezdívána jako Větrné město ležící na pobřeží Indického oceánu. Velikost Port Elizabeth je 251,03 kilometrů čtverečních. Jde o největší nejjižnější město Afriky.

První Evropané se na tomto místě vylodili v roce 1488. Město jako takové bylo založeno až v roce 1820 a v té době čítalo asi čtyři tisíce osadníků. Ty primárně chránili tuto oblast před nájezdy místních kmenů. Město bylo samostatnou obcí od roku 1843 do roku 2000. Nyní je součástí městské části zvané Nelson Mandela Bay Metropolitan Municipality.

Město Port Elizabeth je omíláno nejenom Indickým oceán. Nachází se zde i několik řek, z nichž ta nejvýznamnější nese název Baakens. V blízkosti se nachází velké sladkovodní jezero North End.

Co navštívit v Port Elizabeth

Město Port Elizabeth je příslibem dlouhého a krásného pobřeží. Městské pláže a vodní aktivity můžete pochopitelně zkombinovat také s poznáváním historického centra této metropole a řadou přírodních skvostů v okolí.

Začít můžete třeba ve zmiňovaném centru, kde se nachází mozaika Route 67, což je památka prezentující stejný počet uměleckých děl. Jde o stezku spojující africkou historii s britským dědictvím. Abyste ji prošli celou, zavítejte do Donkinovy rezervace, kde začnete a skončíte v Campanile, což je 52 metrů vysoká věž. Právě Donkinova rezervace je dalším z unikátů centra města. Jde o malý park založený v roce 1820. Nabízí se odsud krásný výhled na Port Elizabeth.

Ve městě se nachází i zajímavá muzea a galerie. Výzvou se vám stane Jihoafrické muzeum letectví nebo Metropolitní muzeum umění Nelsona Mandely. Pokud se budete pohybovat na pláži Port Elizabeth, nesmíte minout ani Muzeum South End. To je primárně zaměřené na nucené odstranění tehdejších obyvatel, což je jedna z významných částí historie města. Za zmínku stojí také Red Location Museum a No. 7 Castle Hill Museum. Nakonec si nechte Galerii afrických umění a řemesel.

A jaké další krásy skrývá jihoafrické město Port Elizabeth? Jsou to hlavně dlouhé písečné pláže, kde se můžete koupat, relaxovat a věnovat se vodním sportům. Ideálním místem k realizaci takových činností je Wells Estate Beach, pláž Kings Beach a Humewood. Jestliže patříte k milovníkům surfování, zavítejte na pláž Pollock a do Sardinské zátoky. Alternativou jsou i pláže Bluewater Bay a New Brighton Beach. Skalní bazény naleznete na pláži Hobie.

Kousek od pláží se nachází i unikátní rekreační středisko Boardwalk. Zde si užijete podívané na velkou fontánu, hudební show, hodně sportu a jiných aktivit. V blízkosti Port Elizabeth je situována Přírodní rezervace Cape Recife, která se rozléhá na ploše 366 hektarů. Kromě skalnatého pobřeží je k vidění i maják z roku 1851. Nepřehlédnutelnou dominantou je most zvaný Storms River Bridge vedoucí hlubokým údolím. Jeho výška je 36 metrů a do roku 1984 byl největším obloukovým mostem Jižní Afriky.

Nákupní horečky se dočkáte v nákupním centru Walmer Park nebo dáte přednost nákupnímu centru Greenacres. Oblíbeným místem je i zmíněný The Boardwalk.

Jestliže toužíte do ryzí přírodě, budete muset vyrazit kousek za hranice města Port Elizabeth. Obvykle to bude 20 až 80 kilometrů, takže krásný jednodenní výlet. Cílem turistů se stává například soukromá rezervace s názvem Shamwari Private Game Reserve, kde dokonce najdete ubytování. Známý je program na ochranu zvířat Born Free Big Cat Sanctuaries. Poté navštivte rezervaci Van Stadens Wildflower Reserve. Tam si užijete hustých lesů, říček a okusíte romantická místa na piknik.

Jestliže zatoužíte po safari s průvodcem, pak byste měli zamířit do Kragga Kamma Game Park, kde jsou k vidění buvoli, žirafy, nosorožci a další africká zvířata. Nedaleko je rodinná atrakce známá jako Holmeleigh Farmyard. Pokud vyrazíte do jihoafrického města Port Elizabeth, je vaší povinností zajet se podívat i do Editorova národního parku Addo Elephant, kde je k vidění až 600 slonů. Toto místo je od Karoo až po pohoří Zuuberg. Park byl založen v roce 1931.

Specifika místní kuchyně

Kuchyni v pobřežním městě Port Elizabeth si zamiluje naprosto každý milovník masa. Steaky různých druhů a sušené maso jsou zde na denním pořádku. Hodně používané je hovězí maso, ale také to rybí, mořské plody nebo ryze africké, jaké představuje to pštrosí a antilopí. V jídelníčku můžete hledat tradiční pochutiny jako Boerewors, Potjiekos, Chakalaka nebo Bobotie. Hosté restauračních podniků si velice často pochutnávají na tamním pivu nebo ještě lépe na jihoafrických vínech.

Pokud hledáte tipy na kvalitní a dobré restaurace v Port Elizabeth, přinášíme vám je. Mezi oblíbené podniky se řadí Muse Restaurant, Bocadillos on First, De Kelder Restaurant Port Elizabeth, Fushin Sushi and Easten Cuisine, Bocadillos Restaurant & Bakery a Coachman on the Bay.

Počasí

Při návštěvě jihoafrického města Port Elizabeth si užijete ryze oceánské klima, které se stará o rovnoměrné podnebí v průběhu celého roku. Až na výjimku, kterou je zima probíhající od června do srpna. Jde o dobu, kdy průměrné denní teploty klesají k 14 °C až 20 °C. Ve zbývajících měsících jsou teploty od 22 °C do 26 °C. Pokud jde o maxima, ty se šplhají přes 30 °C až 33 °C. Během roku se setkáte s minimálními srážkami, což dokazuje celoroční úhrn 625 milimetrů. 

Bezpečnost

Pobřežní město Port Elizabeth se potýká s běžnou kriminalitou, která je městům tohoto charakteru zcela vlastní. To znamená, že si hlídejte své osobní věci, peníze i doklady. O ty můžete přijít hlavně na přelidněných místech. Rozhodně se snažte zapadnout a nedávejte na obdiv cennosti. Ve dne jsou hlavní turistické lokality bezpečné. Vyhýbejte se spíše těm odlehlejším a předměstí. V noci to platí dvojnásob. Pokud se chystáte poznávat i okolí města Port Elizabeth, vyžívejte rad a informací místních obyvatel.

Měna

Náklady na dovolenou v Port Elizabeth nevybočují z průměrných cen Jihoafrické republiky, což je pro českého turistu potěšující zpráva. O cenách za jednotlivé zboží a služby si můžete udělat lepší představu díky níže uvedeným příkladům.

 • Voda 1,5 litru = 23 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 20 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 170 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 24 Kč

Doprava

Cestu do města Port Elizabeth si naplánujte letadlem.  Z letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Port Elizabeth International Airport. Důležité je počítat alespoň se dvěma přestupy, což prodlužuje celkovou dobu cesty na 20 až 27 hodin. Průměrná cena letenky je kolem 20 000 Kč. Když si ji budete rezervovat s předstihem, můžete ušetřit. V samotném městě se nabízí tyto dopravní prostředky pro přesun z jednoho místa na druhé:

 • Ve městě jezdí v trochu omezenější míře autobusová doprava, kterou provozuje společnost Algoa.
 • Hlavní autobusové nádraží se nachází na náměstí Market Square.
 • Jednosměrná jízdenka stojí od 13 ZAR.
 • Hlavní vlakové nádraží je poblíž přístavu.
 • Využívat lze příměstské vlaky MetroRail, ale i luxusnější vlaky do vzdálenějších měst označované jako Premier Class.
 • Město Port Elizabeth má svůj přístav, takže k dispozici je také lodní doprava.
 • Po přistání na letišti lze využít pronájmu automobilu. Cena za půjčení je od 500 Kč na den.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce