Jižní Afrika

Pretoria: průvodce

21°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Pretoria

Pretoria je městem Jihoafrické republiky. Nachází se v provincii Gauteng a jde o jednu ze tří dominantních metropolí této země. Je zde například sídlo správní pobočky vlády. Pretoria má rozlohu 687,54 kilometrů čtverečních a žije zde přes 800 tisíc obyvatel.

Samotné město bylo založeno v roce 1855, a to vůdcem Voortrekkerů, jímž byl Marthinus Pretoria. Ten se chtěl postarat o to, aby vzniklo hlavní město na jihu Afriku. Město během vývoje ovlivnily obě Búrské války. Za město byla Pretorie oficiálně jmenována v roce 1931.

Město Pretoria je situováno asi 55 kilometrů od Johannesburgu a leží mezi náhorní plošinou Highveld a Bushveld. Nachází se v nadmořské výšce asi 1 339 metrů nad mořem a obklopují jej rozlehlé kopce zvané Magaliesberg.

Co navštívit v Pretorii

Město v úrodném údolí řeky Apies je plné nejrůznějších parků, zahrad, přírodních skvostů, ale také zajímavých architektonických objektů. Ty poukazují na historii Pretorie. V některých částech metropole na vás čeká i příjemný kulturní zážitek spjatý s tamním obyvatelstvem.

Ohromující budovou je například objekt unie neboli Union Building, jež se rozléhá v překrásných zahradách na nejvyšším kopci města, jímž je Meintjieskop. Budova byla navržena v roce 1913 a součástí celého komplexu je například kostelní náměstí, terasy vedoucí do Church street nebo památník Delville Wood Memorial.

Krásným objektem Pretorie je také národní památka zvaná Melrouse House. Jde o viktoriánský dům postavený v roce 1866. Právě v něm byla v roce 1902 podepsána Smlouva o vereenigingu. Viktoriánskou architekturu můžete obdivovat nejenom zvenčí, ale také uvnitř. Zajímavostí Pretorie je Park svobody neboli Park Freedom. Ten leží na kopci Salvokop, odkud se vám dostane nezaměnitelného výhledu na město. Veřejnosti bylo toto místo otevřeno v roce 2007. Relativně nedaleko se nachází ještě majestátnější Voortrekkerův památník, který je národním dědictvím. Vybudován byl v roce 1949 a ve 40 metrů vysoké stavbě se ukrývá Síň hrdinů.

Poznávání tohoto krásného jihoafrického města vám zprostředkuje třeba Ditsong Museums of South Africa, což je skupina osmi národních muzeí. Objevování vás čeká v Národním muzeu kulturní historie nebo zavítáte do muzea Kruger House Museum. To je v ulici Church street a v letech 1883 až 1900 to byl domov Paula Krugera. Z pohledu historie stojí za zmínku také historický dům ve viktoriánském stylu zvaný Sammy Marks House.

Vzhledem k tomu, že se nacházíte v Jižní Africe, užijete si pochopitelně také dostatečného množství přírodních krás, které na vás v Pretorii čekají. Typickým příkladem těchto slov je Národní botanická zahrada rozléhající se na ploše 76 hektarů. Park je rozdělen na dvě části a k vidění je i Národní herbář, což je největší sbírka rostlinných exemplářů v Jižní Africe. Za návštěvu stojí také Národní zoologická zahrada Jihoafrické republiky na ploše 85 hektarů se spoustou zvířat.

Ty mimochodem uvidíte i při výletu dlouhém 45 minut mimo Pretorii. Je to Ediční centrum Ann van Dyk Cheetah Center, které bylo založeno v roce 1971 a zaměřuje se na gepardy a jiné kočkovité šelmy. Ujít byste si neměli nechat ani Přírodní rezervaci Moreleta Kloof na ploše 100 hektarů. Ta je situována v blízkosti města, stejně jako Přírodní rezervace Faerie Glen, která je součástí stezky Moreleta Spruit Nature Trail. A pokud se vydáte do Přírodní rezervace Groenkloof, můžete se v ní projet na čtyřkolkách nebo na koních.

Nakonec si udělejte výlet 20 minut od Pretorie. Na jejím okraji je situována Přírodní rezervace Rietvlei, kde uvidíte spoustu vzácných živočichů a přilehlé kopce v ploše 3,8 tisíc hektarů. Lákavá je i soukromá rezervace Horseback Africa asi 50 kilometrů od Pretorie. Zde se pro vás unikátním zážitkem stane Lion Tours.

A kdybyste náhodou dostali v Pretorii chuť nakupovat, nemusíte se omezovat. K dispozici vám bude Centurion Mall, Manlyn Park, Brooklyn Park, Kolonade nebo Silver Oaks Crossing.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie v Pretorii je ovlivněna spoustou okolních národů. To znamená, že je pestrá, orientální a africká se špetkou evropských stylů. Toho všeho se vám dostane. Často si zde pochutnáte na sušeném mase. Sušené klobásy Droewwors jsou stejnou lahůdkou jako hovězí sušené maso Biltong. Pokud dostanete chuť na některou z místních specialit, vyzkoušejte například africký guláš Potjiekos, grilované farmářské klobásy Boerewors, koláč Bobotie nebo zeleninu smíchanou s chilli Chakalaka. Z pohledu nápojů jednoznačně vedou místní piva a červené víno.

Tyto a mnohé další tradiční nápoje vám nabídne některá z místních restaurací. Mezi oblíbené se řadí například La Pentola, Tin Roof Cafe, Crawdaddy´s a Blu Saffron. Ve městě Pretoria se mimochodem nachází i luxusnější podniky pro náročné milovníky gastronomie. K takovým patří Restaurant Mosaic, Pachas Restaurant, Fermier a Black Bamboo.

Počasí

Vlhké kontinentální klima je pro Pretorii naprosto vlastní. Pokud se do Pretorie vydáte v průběhu léta, tedy od června do srpna, počítejte s rozsahem denních teplot od 11 °C do 23 °C. Všechny ostatní části roku jsou podstatně slunnější a hřejivější. Průměrné teploty od září do května jsou mezi 22 °C až 33 °C. Výjimkou nejsou maxima dosahující hranice 36 °C. Relativní vlhkost se během roku pohybuje na hodnotách 45 % až 63 %. Nejvíce dešťových srážek spadne od listopadu do ledna. Celoroční úhrn činí 675 milimetrů, takže nejde o nic hrozného.

Bezpečnost

Pretoria je městem, kde byste si měli dávat určitý pozor z hlediska bezpečnosti. Hlavní turistické cíle, památky a důležité třídy jsou pro turisty bezpečnými lokalitami. Sami se však nevydávejte do odlehlejších čtvrtí, natož v noci. Při pohybu po městě na sebe zbytečně neupozorňujte a snažte se zapadnout mezi místní. Pozor si dávejte na kapesní krádeže. Nenoste u sebe příliš hotovosti a cennosti nechávejte raději v hotelovém trezoru. I když je město Pretoria označováno za turisticky bezpečné, kriminalita zde zkrátka je. Jen je důležité se jí co nejvíce vyhýbat. Dejte si pozor také na větší počet lidí nakažených virem HIV.

Měna

Pretorie se pro českého turistu nestane příliš drahou destinací. Ba naopak. Spousta cen je totožných s těmi ve velkých městech v Česku, popřípadě jsou nižší. Zde je několik příkladů orientačních nákladů za vybrané zboží a služby.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 100 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 22 Kč
 • Espresso = 29 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 55 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 15 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 190 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 150 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Chystáte-li se na dovolenou do Pretorie, směřujte z České republiky na letiště Johannesburg OR Tambo, kam se můžete z Prahy dostat s přestupem za 9 až 11 hodin. Pokud jde o náklady, cena letenky se pohybuje v rozmezí 14 000 Kč až 17 000 Kč podle toho, s jakým předstihem si ji zarezervujete. Odtud pak budete do Pretorie cestovat buď taxíkem, pronajatým vozem nebo dáte přednost vlaku, který vás do města zaveze asi za 55 minut.

 • V blízkosti Pretorie se nachází ještě letiště Wonderboom. To je ale primárně využíváno pro soukromé nebo komerční lety.
 • Ve městě můžete cestovat prostřednictvím autobusové dopravy. Tu provozuje společnost PUTCO.
 • Cena za jednosměrný lístek se pohybuje mezi 20 až 90 ZAR.
 • K dispozici je železnice, včetně té vysokorychlostní. Z Pretorie tak můžete cestovat všemi směry, a to i s pomocí luxusního vlaku Blue Train.
 • Když zvolíte místní taxi služby, počítejte s cenou 12 ZAR za kilometr a 15 ZAR v podobě nástupní taxi.
 • Své služby v Pretorii nabízí řada autopůjčoven. Cena pronájmu vozu se pohybuje od 550 Kč za den.
 • Město je protnuto spoustou silničních tahů. Ty hlavní mimo město jsou povětšinou zpoplatněny.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce