Bezpečnost na Komorech - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Afrika

Bezpečnost na Komorech

Je destinace bezpečná?

Komory se dlouho potýkali se separatistickými tendencemi dvou ze tří ostrovů, a mezi různými etnickými skupinami je dodnes přítomné určité tření. Může dojít i k násilí a vyřizování účtů, přestože cizinci nejsou cílem těchto útoků. Je ovšem možné, že se ocitnete na špatném místě ve špatný čas. Proto je lepší se pohybovat zejména v turisticky frekventovaných oblastech.

Klasické kriminalita je samozřejmě také přítomná, proto je třeba si ve větších městech dát pozor na kapesní krádeže a odcizení zavazadel, v odlehlejších oblastech se turisté ojediněle stali objetí přepadení.

Přírodní katastrofy

Vzhledem k zeměpisné poloze je možné se na Komorách setkat s cyklóny a dalšími mořskými bouřemi. Ve velmi ojedinělých případech zde může dojít k erupci sopky.

Na co si dát na Komorách pozor?

Na Komorách existuje několik nepsaných i psaných pravidel, podle kterých byste se měli řídit. Pokud si užíváte koupání na pláži, nudismus a nenošení horního dílu plavek je zde trestné. Zároveň, nákup vzácných předmětů, pocházejících z moře, je také přísně zakázán. Jedná se zejména o želví krunýře, černé mušle a korály.

Na ostrově si dejte pozor na chování k místním ženám, zejména na doteky na veřejnosti. Místní obyvatelé by se na vás nemuseli dívat příznivě, zejména v islámských komunitách.

Postoj k alkoholu

Opět záleží na tom, kde se na Komorách nacházíte. V islámských komunitách bude alkohol těžko k dostání a jeho konzumace je mnohdy zakázaná, ale vždy silně ostrakizovaná. Zatímco v komunitách křesťanských je pití alkoholu naprosto běžná záležitost, je možné zde získat výborný koňak, což je dědictví koloniálních dob na ostrovech.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Etiopii

Embassy of the Czech Republic

Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa

P.O.Box 3108

Telefon 00251/11/5516382, 00251/11/5516132

Fax 00251/11/5513471

E-mail: addisabeba@embassy.mzv.cz

Na Komorách se nenachází zastoupení České republiky, takže občané zde cestující se musejí obracet na českou ambasádu v Etiopii.