Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Afrika

Komory: průvodce

27°C
Aktuálně
25°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
KM flag

Komory

Hodnocení průvodce: 8.5

Komory jsou ostrovy vulkanického původu, které se nacházejí mezi Madagaskarem a africkým pobřežím. V Indickém oceánu se nachází nespočet ostrovů i ostrůvků, které jsou jako stvořené pro skvělou dovolenou, během které si užijete do sytosti písečné pláže, skvělé jídlo i zajímavé památky. Jako Komory označujeme převážně tři ostrovy, sdružené ve federaci zvané Komorský svaz. Z geografického hlediska k nim řadí i čtvrtý ostrov, Mahoré, který ovšem patří pod Francii, a řídí se tedy jinými pravidly.

Ostrovy samotné jsou zajímavé jak z hlediska přírodních úkazů, tak památek zanechaných lidmi. Kolem ostrovů se nachází množství korálových útesů, a proto je oblíbenou destinací pro potápěče. Zároveň se ve zdejších hlubinách nachází latimérie podivná, poslední žijící zástupce lalokoploutvých ryb. Na ostrově se již po staletí setkávají vlivy třech kultur, proto se zde setkáme i s velmi zajímavými historickými památkami.

Co navštívit na Komorách

Na Komorských ostrovech je velké množství potenciálně zajímavých míst. Moroni představuje hlavní město celých ostrovů. Leží na ostrově Velký Komor, který je zároveň největším v celém souostroví. Moroni funguje jako přirozené centrum celého regionu, nachází se zde všechny důležité úřady i infrastruktura. V minulosti zde sídlili komorští sultánové, a z dob jejich nadvlády se zde nachází dvě historické mešity, jedna z nich zvaná Badjanani druhé Vendredská. Obě dvě pocházejí z počátku 15. století, a jsou ukázkou klasického islámského umění té doby. Navštívit můžete i sultánův palác, v pozdějších letech využívaný jako sídlo francouzských koloniálních úřadů. Za návštěvu zde stojí i původní historické jádro města, spolu s rybím trhem v přístavu.

Jako druhé město k návštěvě se nabízí Mutsamudu, které se nachází na ostrově Anjouan. Dodnes se město může pochlubit největším přístavem na souostroví, a podobně jako hlavní město se zde nachází nespočet historicky cenných mešit a sultánova citadela, která měla chránit město před piráty. Nejvyšší vrchol na souostroví potom patří sopce Mount Karthala, která je dodnes aktivní. Poslední erupce byla zaznamenána v roce 2007, ale nebyla život ohrožující. Na sopku, vysokou 2361 metrů vede turistická trasa, a pokud jste milovníkem přírody, jistě si nenechte sopečnou faunu a flóru ujít.

Na ostrovech se nachází mnoho přírodních parků, které mají chránit unikátní živočichy a rostliny, které zde žijí. Mezi ty nejzajímavější patří mořský park Moheli a jeho suchozemská obdoba Ntringui. Pokud máte v oblibě koupání v průzračných vodách, vhodných i k potápění, vydejte se na pláž Mitsamiouli.

Místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že se jedná o souostroví, velká část místní kuchyně se točí kolem plodů moře. V okolních vodách se nachází velké množství krabů, a ti se proto stali oblíbenou pochoutkou ostrovanů. Nejčastěji jsou připravováni prostě na grilu či nad otevřeným ohněm.

Mezi tradiční pokrmy patří také skopová pečeně, která se ovšem podává pouze při slavnostních událostech. Mezi běžnější pokrmy patří speciální chléb, zadělávaný s kokosovým mlékem, jelikož kokosových palem je na ostrovech také dostatek.

Komory jsou také ostrovy koření. Ve velkém se zde pěstuje například vanilka. Vanilkovníkům je potřeba věnovat velkou péči. Sladkou odměnou ale jsou cukrátka dochucovaná právě tímto aromatickým kořením. 

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce