Evropa

Časté otázky cestovatelů po Kosovu

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Americkým dolarem v Kosovu platit nelze, popřípadě velice ojediněle. Tuto měnu musíte směnit za eura.
Dá se platit eurem?
Ano, euro je oficiální měnou Kosova.
Dá se domluvit anglicky?
Angličtinou se domluvíme pouze v hotelích a turisticky vyhledávaných lokalitách. Odlehlá místa vám takovou možnost nedávají a budete se muset spoléhat na albánštinu nebo srbštinu. Ne všude narazíte na dobré porozumění angličtiny.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Kosovo vám nabízí hodně způsobů vnitrostátní dopravy, avšak v některých případech trochu omezeně. Jízda vlastním nebo vypůjčeným automobilem je jednou z variant. Počítat ale musíte s tím, že většina silnic je v horším technickém stavu a někdy narazíte také na nedodržování silničních pravidel od místních obyvatel. Pak se může ekonomicky dostupnou alternativou stát autobus a taxi služby. To jsou poměrně levné způsoby dopravy oproti České republice. Pokud byste chtěli dát přednost železniční přepravě, pravděpodobně narazíte. Využívány jsou jenom hlavní tahy z Prištiny na jih Skopje a do Peji. Ostatní síť není tak hustá, takže nakonec stejně skončíte u autobusů.
Jaká je dostupnost internetu v Kosovu?
Internet je dostupný především ve větších městech, a to prostřednictvím internetových kaváren. Modernější hotely na úrovni, popřípadě vybrané restaurace svým klientům nabízí možnost bezplatného Wifi. Mimo tato místa se musíte obejít buď se svým „dražším“ datovým balíčkem z Čech nebo využijete služeb místních operátorů a pořídíte si od nich SIM kartu.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Do Kosova se z České republiky dostanete zhruba za 3 hodiny a 15 minut.