Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Severní Amerika

Bezpečnost v Kostarice

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Je Kostarika bezpečná?

Navzdory tomu, že se Kostarika nachází ve střední Americe, dlouhou dobu se tvářila jako turistický přívětivá a bezpečná země. V posledních letech se ale bezpečnostní situace zhoršuje. Nejvyšší kriminalita je v centru San José. Po západu slunce se nedoporučuje toulání ani po místech, které dobře znáte. V ulicích větších měst nejsou bohužel výjimkou ani ozbrojená přepadení. 

Při cestování po Kostarice je doporučováno dodržovat běžná pravidla, jako neukazovat vysokou hotovost na veřejnosti a chodit raději ve skupinkách. Mimo velká města lze však tuto zemi považovat za převážně bezpečnou.

Na co si dát v Kostarice pozor?

Pokud vyrazíte na pláž, myslete na to, že je v zemi zakázané opalování a koupání se bez horního dílu plavek. Místní obyvatelé jsou vůbec v módních trendech trochu konzervativnější. Celkem znatelně jsou rozděleny jednotlivé třídy a postavení osob. A to nejenom podle oblékání, ale hlavně samotného chování. Počítejte s tím, že venkovští obyvatelé mohou být k cizím a lidem s odlišnou barvou pleti trochu nepřípustní.

Na pozoru musí být také kuřáci. Přísný zákaz kouření platí v restauracích, všech úředních budovách, ale i v národních parcích. 

Přírodní katastrofy

Z pohledu přírodních katastrof mohou být za určité riziko považovány aktivní sopky. Jejich činnost je však důkladně monitorována, takže o jakémkoliv problému jsou lidé informováni s dostatečným předstihem. Při vodních hrátkách si dávejte pozor hlavně na silnější mořské proudy a vysoké vlny.

Narazit můžete hned na několik druhů jedovatých živočichů, jako jsou štíři nebo jedovatí hadi (včetně těch vodních). Pokud vás některý uštkne, vyfoťte si ho a ihned vyhledejte zdravotní péči. 

Postoj k alkoholu

Pití alkoholu je v Kostarice povolené a nikterak omezené. Platí pouze zákaz pití alkoholu osob mladších 18 let, jako je tomu kdekoliv jinde ve světě. Při výběru alkoholu zde můžete narazit na několik místních piv, mezi ty nejznámější patří pivo značky Imperial. Výjimkou však nejsou ani silnější destiláty typu rum, tequilla a whisky.

Podmínky vstupu do země a další opatření v souvislosti s šíření Covid-19

Kostarika sice otevřela své hranice cestujícím z celého světa, ale její návštěva se neobejde bez komplikací. Každý cestující bude muset mít zřízené cestovní pojištění v minimální výši 20 000 USD a minimálně 4 000 USD na ubytování v případě, že by byla nařízena karanténa. Toto pojištění je nutné koupit výhradně u kostarické společnosti INS. Dále je třeba vyplnit formulář PASE DE SALUD.

Negativní test na koronavirus bude vyžadován pouze po cestujících přijíždějících z Nicaragui a z Panamy. 

Při návratu do ČR musí cestující vyplnit příjezdový formulář a absolvovat buď PCR test, nebo karanténu. 

Důležité kontakty

Honorární konzulát České republiky v San José

Carretera a Pavas

De Euromobilia 50 m. norte

Rohrmoser, San José

Tel.: +506 2296 3605

Email: sanjose@honorary.mzv.cz

Oblíbené hotely: Kostarika

 • od 62 979 Kč
  Barceló Tambor Beach
  Kostarika
 • Barceló San José
  Kostarika
 • Punta Leona Hotel & Club
  Kostarika
 • Dreams Las Mareas Costa Rica
  Kostarika
 • Holiday Inn San Jose-Aurola
  Kostarika
 • Westin Playa Conchal
  Kostarika
 • Pochote Grande
  Kostarika
 • od 53 339 Kč
  Occidental Tamarindo
  Kostarika
 • Los Lagos
  Kostarika
 • Presidente
  Kostarika
 • Studio Boutique Hotel
  Kostarika
 • od 66 099 Kč
  Bosque Del Mar
  Kostarika - Guanacaste