Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Afrika

Bezpečnost v Libyi

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Je Libye bezpečná?

Libye je země, která žije v chaosu a neustálém konfliktu. Není bezpečno v žádné její části, ani v hlavním městě Tripolisu. Působí zde různé ozbrojené skupiny, podnikají teroristické útoky, nejsou výjimkou ani únosy a přepadení. Lidé mají velké množství zbraní v osobním držení. Pokud byste se i přesto do Libye vydávali, zaregistrujte se před cestou do systému DROZD, Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí. Nemůžete zde počítat s Českým zastáním na místě. Česká ambasáda v Libyi byla nucena provést v roce 2014 evakuaci a nyní na místě není naše mezinárodní zastoupení.

Přírodní katastrofy

Vzhledem k velkému suchu v zemi se zde v létě mohou objevit písečné bouře. Říká se jim ghibli.

Na co si dát v Libyi pozor?

Pokud nejste muslim, je pro vás v Libyi vstup do mešit zakázán. Také nesmíte fotit věřící při modlitbách. Pokud byste si je chtěli vyfotit v tradičních náboženských oděvech, také se to nedoporučuje. Berte ohled na místní tradice. V době Ramadánu muslimové přes den nekonzumují žádné jídlo. Bylo by tedy velmi neslušné se v jejich přítomnosti najíst.

Před cestou také počítejte s tím, že orientace zde není snadná. Různé cedule u silnic buď úplně chybí, jsou poničené nebo jsou pouze v arabštině.

Postoj k alkoholu

Pití alkoholu je v Libyi oficiálně zakázáno. Islám pití alkoholu nepovoluje. Výjimečně v některých obchůdcích můžete alkohol sehnat, ale je lepší se mu v Libyi vyhnout.

Důležité kontakty

Telefonní linky popsané níže sice oficiálně fungují na území hlavního města, ale není zaručeno, že se na nich někam dovoláte. Situace je nepřehledá, neustále se mění a základní pomoci se vám dostat nemusí.

Centrální linka, která na požádání kontaktuje hasiče nebo ambulanci – 463 18 08, 463 18 07 (angličtina)

Policie – 193 (anglicky)

Hasiči – 4440930 (anglicky) 191 (arabsky)

Turistická policie – linka působící v angličtině každý den do 14 hodin – 4870048