Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Afrika

Libye: průvodce

30°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
LY flag

Libye

Hodnocení průvodce: 7.8

Libye je země na severu Afriky, která se nemůže zbavit nekonečných peripetií a občanských válek. Nejprve žila mnoho let pod tvrdou rukou Muammara Kaddáfího a poté si prošla převratem nazývaným Arabské jaro a nyní se zde válčí, země je zmítána chaosem, působí zde různé ozbrojené jednotky a není vůbec bezpečná pro návštěvu. V roce 2014 zde začala občanská válka, která reagovala na přechozí události počínající v roce 2011. Nově zvolený orgán Všeobecný národní kongres nezůstal dlouho demokraticky legitimní a vznikly nová uskupení, které se jej pokusili svrhnout. O té doby v zemi vznikly různé frakce a konflikt mezi nimi neustává.

Když z Libye ale sejmeme roušku války, je to krásná a rozlehlá arabská země mezi Egyptem, Súdánem, Nigerem a Alžírskem. Na severu ji omývá středozemní moře, na jihu najdeme nekonečné duny suché Sahary. Poušť zasahuje do velké části Libye, proto ačkoli se může zdát obrovskou, většina země je neobyvatelná. Libye byla osídlená už tisíce let před Kristem. Má proto dlouhou historii a uchovává si ji ve svých památkách. Ty ale nyní čelí válce stejně jako její obyvatelé.

Co navštívit v Libyi

Libye je rozvrácená země, kde nyní turismus moc nefunguje. Na mnoho míst se nemůžete jít jen tak podívat a spoustu památek už leží v ruinách. Stává se tedy spíše cílem pracovníků jako jsou novináři nebo doktoři v rámci humanitárních misí.

Velkou část země zabírá poušť, která může lákat některé obdivovatele této divoké vyprahlé krajiny. Pokud město Tripolis zvládne aktuální situaci, až se vše uklidní, budete tu moci znovu obdivovat letité památky jako je Oblouk Marka Aurelia nebo Červený hrad. Ve městě Benghází se nachází Ptolemaiovský chrám. Na místě Tobruk můžete najít památník bitvy, která se zde odehrála. Libye zkrátka nese spoustu odkazů několika civilizací, které se, doufejme, dočkají i doby, kdy bude v zemi klid a bezpečno.

Místní kuchyně

Libyjská kuchyně je mixem kuchyně arabské a italské. Libye byla totiž v historii i pod nadvládou Itálie předtím, než zde zasáhli Osmané. Najdeme tu proto i těstoviny nebo rajčatovou omáčku. S rajčatovou omáčkou se podává například bazeen, což je upečený pokrm z ječmenné mouky právě s rajčaty. Když bazeen připravíte na sladko, přidáte k němu med a máslo, jde o jídlo ashida. Častou přílohou je také rýže. S rýží se připravuje pokrm usban. Jsou to dršťky, které známe z naší tradiční polévky, s rýží a zeleninou. Specifickou potravinou libyjské kuchyně jsou také datle a olivy. Můžete se zde také setkat s tradičním libyjským chlebem pečeným doma v kamenných pecích. Jídla zde často zapíjejí čajem a jeho vychutnávání je událostí. Pokrm, který zde zase pro změnu nenajdete je vepřové maso. Islám jej zakazuje jíst.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce