Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Bezpečnost v Mongolsku

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Je Mongolsko bezpečné?

Mongolsko je poměrně bezpečnou zemí, zvýšené riziko ale platí v Ulánbátaru. V hlavním městě si dávejte pozor hlavně na okradení. Nebývá rozumné nosit s sebou po městě zavazadlo, doklady, mobil a peníze si dejte raději do náprsní kapsy. Pohybujte se jenom po hlavních a osvětlených ulicích, zdaleka se vyhněte chudinským jurtovým osadám kolem metropole. Na obyvatele těchto čtvrtí působí dobře oblečený turista jako provokace, proto se můžete stát i terčem jejich agresivního chování. Zejména v noci je lepší nechat si originál pasu v hotelovém trezoru a s sebou nosit jenom kopii. Pokud vás někdo okrade, je nezbytné zavolat policii a trvat na vystavení protokolu. Na vyslanectví pak zažádat o nový pas. Odcizené kreditní karty hned zablokujte. Pokud přijdete o peníze, poproste své blízké v České republice, aby vám poslali hotovost přes Western Union - její pobočka je v Ulánbátaru u Chinggis Khaanová náměstí.

Přírodní katastrofy

V Mongolsku vám hrozí velice kruté zimy s velkým množstvím sněhu. Extrémně chladné počasí může být pro Středoevropana velkým problémem, protože v zimních měsících tu může teplota klesnout i pod – 50 °C. Tomu se říká přírodní jev Zud. Obvykle přichází jednou za cca 10 let, ale může se vyskytnout i častěji, dokonce třeba dvě zimy za sebou. Kvůli krutým mrazům pak pravidelně uhyne velké množství dobytka. V roce 2015 to bylo až milion kusů. Proto do Mongolska rozhodně nejezděte v zimě.  

Na co si dát v Mongolsku pozor?

Venkované jsou typičtí svojí velkou pohostinností. Nezapomeňte ale na některé věci, kvůli kterým by vás mohli považovat za nezdvořáky. Nikdy se nedotýkejte hlavy cizí osoby – ta je považována za posvátnou. Přátelské poplácání je v pořádku, ale pohlazení se považuje za ponižující. Budete-li pozváni do jurty, nikdy nic neházejte do ohně, zejména ne jakýkoli odpad, protože i plameny jsou vnímány jako posvátné. V jurtě platí i řada dalších pravidel, například se nesmíte dotýkat sloupků, prahu a dveřních rámů, protože jde o symbol rodiny. Nohama také nesmíte mířit na ohniště či oltář. Když v jurtě spíte, vaše nohy musí směřovat ke dveřím. Kromě toho do jurty byste měli vstupovat s čepicí na hlavě. Vstupovat tam bez ní se také zakazuje. Vše také berte a podávejte pravou rukou. Neodmítejte nic, co vám hostitel nabídne, správně byste měli od všeho ochutnat. Cizinci také nesmí vyprazdňovat močový měchýř na nevhodných místech. Pokud to uděláte, čeká vás pokuta.

Postoj k alkoholu

Mongolové mají více než kladný vztah k alkoholu, především k vodce. Chcete-li, můžete nějakou přivézt jako pozornost hostiteli. Jak si poradit se situací, pokud patříte mezi abstinenty, nebo prostě popíjení alkoholu moc neholdujete? Je to jednoduché. Nemusíte sklenku vypít do dna. Stačí usrknout. Také můžete předvést rituál k poctě bohů při kterém prsteník pravé ruky ponoříte do vodky a nad hlavou s ním cvrnknete do čtyř světových stran. Pak se tímto prstem dotknete čela. Poté skleničku položíte zpátky na stůl a případně vrátíte svému hostiteli. Setkáte se zde také s místní specialitou, Kumysem, kvašeným alkoholickým nápojem z kobylího mléka. Pokud se nebojíte, zkuste ochutnat. Alkoholu je v něm málo, cca 1 %.

Důležité kontakty

České velvyslanectví v Ulánbátaru

Sukhbaatar District, 1st Khoroo, 13th Khoroolol, 14220, Embassy Street 9, Ulaanbaatar

P.O.BOX 665

Tel.: +976/11/321 886, +976/11/311 053

Nouzová linka: +976/99021880

Mail: ulaanbaatar@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Mongolsko

    Nenalezeny žádné záznamy.