Časté otázky cestovatelů do Mongolska | cKlub.cz
Asie

Časté otázky cestovatelů do Mongolska

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Nespoléhejte na to. Ve směnárnách ale dolary vyměníte za mongolské tugriky.
Dá se platit eurem?
Ne, ale eura si bez potíží vyměníte za místní měnu - tugriky.
Dá se domluvit anglicky?
Někde se anglicky domluvíte, zejména na úřadech a ve větších městech. Velkou výhodou pro vás bude, pokud mluvíte rusky, protože ruština je tu po mongolštině nejpoužívanějším jazykem.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Pro cestování autem přes Mongolsko je velkou překážkou nepříliš kvalitní dopravní infrastruktura. Kvalitních silnic s asfaltovým povrchem je málo, velká část cest je bez pevného povrchu a sjízdná jenom pro terénní auto, a i tak v maximální rychlosti jenom kolem 40 km za hodinu. Auto si zde můžete najmout i s řidičem. Většinou ale bývají ceny vozů najímaných z recepcí hotelů dost předražená. V autě se neobejdete bez GPS, orientace v krajině je složitá. Existuje síť meziměstských autobusových linek. Tato doprava je sice levná, ale bohužel není moc spolehlivá, můžete vyjet i s mnohahodinovým zpožděním. Železniční síť je velmi nedostatečná, zahrnuje spojení s Ruskem a Čínou. Kromě moderního příměstského vlaku mezi Ulánbátarem a Darchanem je pro turistické cesty nevhodná. Vnitrostátní lety zajišťují tři letecké společnosti, MIAT, Aero Mongolia a Hunnu Air. Existují zde tři ceníky letecké přepravy, jiné ceny platí pro Mongoly, jiné pro krátko a dlouhodobě pobývající cizince. Letenka mezi Ulánbátarem a Moronem vyjde v přepočtu na 5500 Kč. V Ulánbátaru můžete využít k dopravě poměrně hustou síť městských autobusů a řidší trolejbusovou dopravu. Jedna jízda stojí 500 MNT, na některých linkách i 1000 MNT. Musíte si koupit předplacenou kartu za 3600 MNT, tarif se odečítá vždy při výstupu, při vstupu a výstupu přikládáte kartu ke čtečce. Kromě toho zde funguje i taxi, ale jeho objednávání funguje jenom v mongolštině.
Jaká je dostupnost internetu v Mongolsku?
V Ulánbátaru a Moronu je internet dostupný. Stejně tak i ve větších sídlech najdete internetové kavárny a wifi připojení. Na venkově je to ovšem horší. Chcete-li mobilní internet, můžete si koupit místní mobilní číslo společně s balíčkem služeb.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Nejkratší cesta letadlem z Prahy do Ulánbátaru je přes Moskvu a trvá 10 hodin a 55 minut. Přes Frankfurt nad Mohanem je to 11 hodin a 30 minut, přes Peking 14 hodin a 50 minut.

Oblíbené hotely: Mongolsko

    Nenalezeny žádné záznamy.