Bezpečnost v Rumunsku - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Evropa

Bezpečnost v Rumunsku

Je Rumunsko bezpečné?

Rumunsko nijak výrazně nevybočuje z běžného standardu, pokud jde o bezpečnostní situaci v zemi. Vzhledem k tomu, že životní úroveň místních není příliš vysoká, můžete narazit pouze na zloděje. To se stává hlavně v některých vybraných lokalitách, na tržnicích a místech s větší frekvencí lidí. Dokonce existují i zlodějské bandy malých dětí, takže při zacházení s cennostmi, penězi a elektronikou na veřejnosti dávejte pozor. Pokud si však pohlídáte tento celosvětový nešvar mnohých zemí, proběhne vaše dovolená v naprostém poklidu. Žádných ataků od místních se obávat nemusíte. Lidé v odlehlejších částech jsou naopak velice štědří a dobrotiví.

Na co si dát v dané zemi pozor?

Při návštěvě Rumunska se nemusíte omezovat žádnými zákazy nebo společenskou etiketou. Dobré je pouze připravit se na náturu místních lidí. S těmi jednejte vždy slušně a oni k vám pak budou velice přívětiví. Pokud z vás vycítí jakoukoliv aroganci a nevděk, dokáží být hodně nepříjemní. Vliv na to má bezpochyby i tamní chudoba. Někdy vás možná překvapí, že Rumunům nedělá problém v tak krásné přírodě vyhodit odpadek v lese. Pozor si dejte ještě na dodržování pravidel silničního provozu hlavně u starší generace.

Postoj k alkoholu

Rumuni nemají žádná omezení a zákazy pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Dodržet musíte pouze konzumaci od 18 let věku. Pozor si dejte i na alkohol za volantem. Akceptována není žádná promile nad 0 procent, navíc můžete přijít o papíry na poměrně dlouhou dobu.

K oblíbeným nápojům patří obdoba české slivovice, které se v Rumunsku říká Cujka. Dalším populárním alkoholickým lektvarem je Palinka. Rumunsko je také destinací zaměřenou na výrobu vín. Mezi chutné odrůdy patří rozhodně Pinot Noir, Shiraz, Muskat Ottonell, Merlot a Cabernet Sauvignon.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

Str. Ion Ghica 11

030045 Bucureşti

Tel.: +40 213 039 230

Email: bucharest@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Rumunsko

 • Tismaana
  Rumunsko
 • Savoy
  Rumunsko
 • Modern
  Rumunsko
 • Europa
  Rumunsko
 • od 6 999 Kč
  Cesta za památkami do Rumunska
  Rumunsko - Sibiu
 • od 5 899 Kč
  Okruh Transylvánií
  Rumunsko - Bran