Bezpečnost v Somálsku - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Afrika

Bezpečnost v Somálsku

Je Somálsko bezpečné?

Bezpečnost v Somálsku je na kritické úrovni. Mohou za to dlouhodobé občanské nepokoje v zemi, což vede spoustu organizací a vlád k tomu, že nikomu nedoporučují aktuálně cestovat do země. A to ani do oblasti Somalilandu. A pokud přece jenom na území Somálska vkročíte, rozhodně by to mělo být s ozbrojeným doprovodem. Není vhodné pohybovat se v místech, kde lidé nosí zbraně a ozývají se výstřely. Zároveň si dejte pozor i na cestování po moři kolem Somálska, kde vás mohou přepadnout tamní piráti. V zemi vládne násilí, krádeže a únosy, což se bohužel dotýká i tamních bezbranných lidí a všech turistů.

Přírodní katastrofy

V Somálsku se žádných zemětřesení nebo záplav rozhodně obávat nemusíte. Bojovat budete spíše s jiným nešvarem, kterým je nadměrné horko. Není vhodné vyjíždět za jasného slunce při teplotách nad 40 °C bez dostatečné pokrývky hlavy, kvalitních opalovacích krémů, a hlavně velké zásoby pitné vody. Její nedostatek je ostatně dalším problémem Somálska.

Na co si dát v Somálsku pozor?

Při cestě do Somálska musíte brát v potaz to, že většina tamních obyvatel je muslimského vyznání. To by se pochopitelně mělo odrazit do vašeho chování. Například vhodné oblečení u žen, zákaz pojídání na veřejnosti v období Ramadánu, dodržování tamních zvyklostí, nenarušování jakýchkoliv modliteb a podobně. Opatrní buďte také při tom, co fotografujete, abyste se s někým nedostali do rozporu. Tresty za porušování tamních tradic jsou doslova kruté a mohou skončit i ukamenováním člověka.

Postoj k alkoholu

Somálsko je muslimskou zemí, takže o alkoholu už je předem rozhodnuto. Tato víra jej zakazuje a platí to v podstatě v celé zemi. To znamená, že alkohol nesmíte konzumovat, ale také jej vlastnit. I za tyto přečiny hrozí v zemi poměrně nemilé tresty.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Addis Abeba

Kirkos Kifle Ketema Rd.

Kebele 15

House No. 289

Addis Ababa

P.O.Box 3108

Tel.: +251/11/5516382

Email: addisabeba@embassy.mzv.cz