Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Afrika

Somálsko: průvodce

25°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
SO flag

Somálsko

Hodnocení průvodce: 6.5

Somálsko neboli Somálská federativní republika je africkým státem, který bohužel sužuje dlouhodobá občanská válka. Právě kvůli ní není aktuálně vhodné cestovat do této země. Až tato situace pomine, stane se Somálsko opět onou fascinují zemí, jež bude magnetem pro turisty. A to z toho důvodu, že v této destinaci budete mít možnost okusit fascinující kulturu tamních lidí a budete si užívat nezaměnitelných přírodních atrakcí. Ať už půjde o nedotčené pláže nebo vyprahlé hory a starobylé umění. V rámci toho všeho vás dovolená v Somálsku rozhodně překvapí a uchvátí. Jen si musíte uvědomit to, že na takový cestovatelský zážitek si asi ještě chvíli budete muset počkat.

Somálsko se nachází na Východě Afriky, na tzv. Africkému rohu. Velká část území je omílána Indickým oceán. Ty zbývající pak sousedí s ostatními africkými státy, jakými jsou Keňa, Etiopie a Džibutsko. Povrch Somálska je poměrně různorodý a pestrý. V zemi se nachází celkem osmnáct regionů.

Co navštívit v Somálsku

Jen co skončí občanské nepokoje v Somálsku, země se navrátí ke svým tradicím a poskytne každému cestovateli poměrně široké možnosti trávení volného času. Velkým lákadlem se pro vás stanou především přímořské oblasti, kde se můžete povalovat na plážích, ale také vyhledávat aktivity, jakými jsou potápění nebo rybaření. Hodně atraktivní je pochopitelně poznávání země, což mimochodem dokazuje mapa Somálska. Nejvíce vás budou zajímat pamětihodnosti a starobylé památky.

Na ty lze narazit už v samotném hlavním městě Somálska, kterým je Mogadišu. Kdysi jedno z nejkrásnějších měst celého afrického kontinentu. Důkazem toho je mešita Fakr al-Din, Mogadišské katedrály a tradiční tržiště. Určitou odnoží Somálska je oblast Somaliland, kde se nachází skalní malby, pohoří Daallo a převis Laas Gell. Tato oblast tedy bude vybízet i k realizaci nejrůznějších treků. Pokud byste opravdu chtěli vystoupat k nejvyššímu vrcholu Somálska, pak se zaměřte na horu Shimbiris s výškou 2 460 metrů nad mořem. Ta se nachází v rozmanitém pohoří Cal Madow, v jehož blízkosti je spousta zeleně a vodopády Lamadaya. Z přírodních skvostů jednoznačně vede nejstarší park v zemi, kterým je Národní pak Lag Badana, kde se nachází zvláštní cévnaté rostliny. Zapomínat byste neměli ani na Národní park Kismayo.

Místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že je Somálsko rozděleno do několika regionů, stejně tak je svým způsobem rozčleněna i samotná gastronomie. Narazit můžete na spojitosti různých ingrediencí v kombinaci s indickými, etiopskými a tureckými prvky. Nejčastější přísadou je rýže a kořeněné těstoviny. Podávány jsou také speciální omáčky a zelenina. Výjimkou dokonce není ani rýže s banány. Narazit můžete nejenom na speciality z mořských plodů, ale také na velbloudí maso. Hodně oblíbený je speciální kotlík velbloudího masa se zeleninou a rýží nazývaný jako Iskudhexkaris. Pokud budete mít zálusk na něco menšího, pak si vystačíte s originálními palačinkami připravovanými na sladko i na slano nebo se sušeným masem.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce