Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Bezpečnost na Špicberkách

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jsou Špicberky bezpečné?

Spíše než lidé, jsou zde hrozbou zvířata. Lední medvědi se vyskytují i v okolí měst. Mezi domy ale nezavítají. Proto se doporučuje vydávat se do divočiny pouze s průvodcem nebo v organizovaných skupinách. Při jakémkoli opuštění města je každý povinen mít s sebou pušku. Toto pravidlo jasně mluví o možnosti setkání s ledním medvědem, nejsou ničím ojedinělým. Pokud byste s ním měli tu čest, smíte jej zastřelit pouze v sebeobraně. Běžně je lední medvěd velmi chráněné zvíře. Pokud byste jej zastřelili, musíte policii dokázat, že jste se museli bránit.

Kriminalita na Špicberkách je nulová. Ve městech nehrozí téměř žádné nebezpečí krádeží nebo napadení.

Přírodní katastrofy

Když na horách leží velké množství sněhu, je zde riziko laviny. Před cestami do hor se vždy nejprve poraďte, zda je to bezpečné.

Na co si dát na Špicberkách pozor?

Zvláštní zvyklostí je na Špicberkách zouvání. Ačkoli venku často zuří mráz, uvnitř se místní zouvají, a to i v hotelech, restauracích, muzeích nebo v kostele. Boty si můžete nechat na nohou při nákupu v obchodě.

Další zvláštností je, že je zde zakázáno chovat kočky. Pokud byste chtěli na Špicberkách strávit delší čas, svého Mourka budete muset nechat doma. Kočky byly nebezpečné pro zdejší zvířata a ptactvo.

Postoj k alkoholu

Zvláštní postavení Špicberků způsobuje, že jsou vlastně v bezcelní zóně. Alkohol je tady tedy levný, protože k němu není přidaná žádná vysoká spotřební daň. Lidé, kteří zde žijí mohou nakupovat alkohol podle speciálních kvót. Mohou si koupit dvě lahve alkoholu za měsíc. To se vztahuje na různé likéry. Vína je dovolena jedna lahev na dva měsíce. Piva mohou nakoupit 24 plechovek měsíčně. Takových, které mají každá méně něž 5 % alkoholu. Pokud pobýváte na Špicberkách kratší dobu než 30 dní, tyto kvóty pro vás neplatí a můžete si zde alkohol nakoupit. Kdybyste ale měsíc přesáhli, může vám Guvernér taková pravidla také přidělit. Alkohol zde můžete pít od 18 let. Tvrdý alkohol až od 20 let.

V této zasněžené zemi tedy alkohol mají a najdete zde dokonce místní pivovar.

Důležité kontakty

Česká ambasáda v Oslu

Fritzners gate 14, 0264 Oslo

Tel.: +47/22 12 10 31

nouzová linka: +47/92611283

e-mail: oslo@embassy.mzv.cz

lékařská pohotovost 113 nebo 2293 2293

policie 112

požární služba 110