Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Špicberky: průvodce

-11°C
Aktuálně
-6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
SJ flag

Špicberky

Hodnocení průvodce: 9.5

Je to vzdálená a zamrzlá země, která má blíže k pólu než k civilizaci. Po bílých tichých pláních se zde prohánějí lední medvědi a psí spřežení. Slunce zde půl roku vůbec nezapadá a když zapadne, můžete se nechat oslnit polární září. Takové jsou Špicberky. Nabízejí opravdové arktické dobrodružství.

Jsou to ostrovy za polárním kruhem, které oficiálně spravuje Norské království. Od podepsání Špicberské dohody je toto míst přístupné občanům všech států, které ji podepsaly. Najdeme zde tedy nejen norské ale i ruské nebo ukrajinské osady. Jejich západní pobřeží se otepluje díky mořským proudům, a tak nabízí lidem možnost zde budovat sídla a města. Špicberky mají tedy dvojí podobu. Jednak jsou to malá města s krásnými hotely, jednak je to zamrzlá divoká krajina, ve které můžete zdolávat hory a do které se nesmíte vydat bez pušky přes rameno.

Průvodce pro oblíbené destinace: Špicberky a Jan Mayen

Co navštívit na Špicberkách

Ostrovy nabízejí několik možností dobrodružství. Až vás omrzí kochání se ledovou krajinou z teplého pokoje, můžete se vydat na track po okolí, nebo se nechat svézt na psím spřežení. Neodolatelnou nabídkou ostrovů je také sledování polární záře, která je odsud velmi dobře viditelná. Pokud se budete chtít téměř dotknout ledovce, můžete si objednat jeden z výletů na lodi a prohlédnout si ostrovy z moře. Z lodi si ostatně můžete prohlédnout také velryby, pokud budete mít štěstí. Proplouvají kolem ostrovů a hlásí se vystřikováním svých klasických fontánek. S neuvěřitelnými zvířaty se můžete setkat i na souši. Vidět zde ledního medvěda, také jsou tu doma mroži nebo různí mořští ptáci. Více než polovina Špicberků je jedním velkým chráněným územím a přírodním parkem.

Zajímavým místem Špicberků je Pyramiden. Toto město pařilo Sovětskému svazu a byla to jeho hornická osada. Dnes je to město duchů. Je opuštěné a jeho stavby mluví povědomým jazykem socialistického realismu. Nemine vás ani obrovská socha Lenina. Hlavní město Longyearbyen zve do několika muzeí. Příkladem je například muzeum Špicberků, nebo muzeum o expedicích na severní pól, které ze Špicberků často startují. Místní kostel je nejseverněji položený kostel na světě. Dalším místem, které láká návštěvníky na svou výjimečnost je Ny Ålesund. Je to totiž nejseverněji položené město na světě.

Místní kuchyně

Polární země nabízí spoustu možností k vychutnávání skvělé gastronomie. Pokud budete chtít ochutnat místní specialitu nejspíš to bude velrybí maso. Jeho chuť je specifická, chutná trochu jako játra. Nenajdete zde ale jen porcované velryby. Specialitou je také sobí guláš. Města nabízejí spoustu restaurací různých kuchyní. Jídlo na Špicberkách je hodně podobné tomu norskému. Často tu najdete například různé pokrmy z lososa. Oblíbené jsou také různé palačinky.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé