Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Špicberky a Jan Mayen

Špicberky: průvodce

-2°C
Aktuálně
-6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Špicberky

Špicberky jsou názvem souostroví ležícím v Severním ledovém oceánu. Zároveň jde o název jednoho z největších ostrovů, podle něhož je souostroví pojmenováno. Tento ostrov je jinak znám pod názvem Spitsbergen. Jeho velikost je 37 673 kilometrů čtverečních a jeho nejvyšším bodem je vrchol Newtontoppen s výškou 1 717 metrů nad mořem.

První Evropan vkročil na ostrov v roce 1596. Byl jím Will Barentsz. Na mapách se Špicberky objevují od roku 1623. Lepší zmapování tohoto ostrova proběhlo v roce 1660 a v roce 1728, kdy došlo k přesnějším zákresům. Jde o 36. největší ostrov světa. Ostrov plnil v 17. a v 18. století roli velrybářské základny.

Hlavním střediskem ostrova je město zvané Longyearbyen. Populární je také hlavní těžební obec s názvem Barentsburg. Kromě těchto dvou jsou to i mnohé další výzkumné základny rozprostřené po Špicberkách.

Co navštívit na Špicberkách

Ostrov Špicberky je mezi cestovateli vyhledávaný především kvůli svým přírodním krásám. Všude kolem vás se bude nacházet nedotčená arktická krajina, kterou můžete poznávat od A až do Z. Začít můžete třeba u dominant, jenž vytvořil sám člověk.

Jednou z nich je veřejné světelné osvětlení. Možná si říkáte, proč právě osvětlení? Jde totiž o nejsevernější veřejné osvětlení svého druhu. A to ve vesnici zvané Ny-Ålesund, kde žije přibližně 35 obyvatel. Ve své podstatě plní vesnice roli vědecké základny. Hned poté se vydejte k podzemní jeskyni, v níž byl vybudován ojedinělý projekt ochrany semen rostlin. Je to Svalbard Global Seed Vault, v rámci něhož jsou semena uschována pod zemí v hloubce asi 120 metrů. Statistiky uvádí, že je tu uloženo asi 4,5 milionů vzorků osiva.

Při návštěvě ostrova Špicberky nesmíte opomíjet na hlavní středisko v Longyearbyenu. Právě díky němu se vám dostane asi nejbližšího spojení s civilizací. Dokazuje to například unikátní pivovar Svalbard Bryggeri. K výrobě piva je využívána voda z ledovce Bogerbreen. Navštívit byste měli určitě North Pole Expedition Museum, Svalbardovo muzeum nebo Galleri Svalbard. Zajímavý je také dřevěný Svalbard Kirke nebo dřevěné schody s nápisem Sykhustrappa nacházející se asi 50 metrů vedle. Výlet si udělejte na místní hřbitov a do Kunstnersenteret neboli do dílny pro místní umělce.

Za přírodními skvosty na Špicberkách, respektive na hlavním ostrově Spitsbergen vyrazte k ústí Isfjordenu, kde spatříte krásnou geologickou formaci zvanou Festningen. Jde o velký pískovec zasahující do moře a připomínající zeď. Na místě zvaném Billefjord na vás čeká unikátní skála s dvojitým obloukem, jejíž výška dosahuje dvaceti metrů. Název tohoto skalního útvaru je Tarantellen. Toto označení právoplatně vypovídá o podobě pavouka. Výlet si naplánujte také západně od Ny-Ålesund, kde se nachází oblast pojmenovaná Kvadehuksletta. Labyrinty a mnoho kamenných hřebenů vám oslova vyrazí dech.

Ostrov Špicberky skrývá i dva známé a krásné vodopády. Jedním z nich je vodopád u ústí Dicksonfjorden. Jde sice o méně široký vodopád, je však zvýrazněn vrstvením na útesu, což přináší zajímavou podívanou. Když se přesunete do Tempelfjordu, budete moci spatřit další kaskádovitý vodopád, jehož název je Hyperitfossen.

Při putování po ostrově Špicberky by vaší pozornosti neměly ujít ani horké prameny Jotun u ledovce Friedrich. Jsou to nejsevernější horké prameny na světě, jejichž teplota je kolem 25 °C a voda z nich vyvěrá do výšky až tří metrů. Další termální pramen je u Tempelfjord na ledovci Karl. Zde je dokonce šest horkých pramenů s teplotou až 28,5 °C. Voda z těchto pramenů utváří překrásná jezera odlišných velikostí. V tomto směru lze hovořit ještě o Reindalen pingos a Fløtspingo. Historické poznatky hovoří, že kdysi docházelo ke gejzírovým výtokům do výšky až šedesáti metrů. Nakonec si nechte jižní část ostrova v Stormbukta jeden z nejsilnějších pramenů na Špicberkách. A tím je Trollosen of Stormbukta. Ten je schopen vyvěrat vodu v množství až 10 tisíc litrů za sekundu.

A do jakých dalších míst Špicberků se vydat? Můžete zkusit například modrozelenou zátoku zvanou Magdalenefjord, kde se nachází oblíbené kotviště a odkud je krásný výhled na zasněžené vrcholky hor. Kapitolou samou o sobě je 30 kilometrů dlouhý fjord Krossfjorden, kam lze doplout za pomoci výletní lodě. Vyhýbat byste se neměli ani místu zvanému Virgohamna a Prins Karls Forlandet.

Specifika kuchyně na Špicberkách

Když budete plánovat dovolenou na Špicberkách je zřejmé, do jaké země vyrážíte. Od tamního klimatu i prostředí se svým způsobem odvíjí také místní gastronomie. Ta je z velké části podobná norské kuchyni. To znamená, že se velice často setkáte s losím nebo sobím masem. Kromě zvěřiny není výjimkou ani velrybí maso, losos a ostatní ryby, včetně mořských plodů. Mezi ingrediencemi najdete sýry, brambory, ale také zeleninu. Je pravdou, že vybírat si nemusíte jen ze špicberských specialit, ale dopřejete si také jiné světové pokrmy. Třeba klasickou pizzu, hamburger nebo thajské jídlo. Když už si budete pochutnávat na severské stravě, nevynechejte ani možnost okusit pivo z tamního čili nejsevernějšího pivovaru na světě.

Pokud vyrazíte na ostrov Špicberky, s největší pravděpodobností se vaším odrazovým můstkem stane Longyearbyen, kde si všichni strávníci přijdou na své. Zavítat můžete do podniku zvaného Nuga, Restaurant Polfareren, Stationen a Kroa. K dispozici jsou i luxusnější restaurace typu Huset Svalbard, Gruvelageret, Restaurant Nansen a Funktionaermessen Restaurant.

Počasí na Špicberkách

Při návštěvě největšího ostrova zvaného Špicberky se připravte na severské a chladné klima. Pokud sem vyrazíte v letní sezóně, průměrné teploty se budou pohybovat kolem 4 °C až 6 °C. Když se budete pohybovat ve vnitřní fjordové oblasti chráněné horami, teploty jsou o dva nebo tři stupně vyšší. Podstatná tepelná propast přijde v zimě, kdy průměrné hodnoty klesají k -12 °C až -16 °C. Oproti létu to znamená rozdíl klidně až 20 °C. Na Špicberkách vane mírný a vlhký mořský vzduch z jihu, který se tu mísí s polárním vzduchem. V zimě dochází ke zintenzivňování těchto větrů. Léta jsou doprovázena mírnými mlhami. Co se týče srážek, těch spadne více na východní straně ostrova, a to kolem 1 000 milimetrů ročně. Na západě je to cca 400 milimetrů.

Bezpečnost na Špicberkách

Kriminalita z pohledu ostatních lidí je zde v podstatě nulová. V tomto směru se na ostrově Špicberky nemusíte čehokoliv obávat. Větším nebezpečím je však sama příroda. V první řadě je to velká zima, jíž není radno podceňovat při plánování žádného výletu. Vždy noste několik vrstev oblečení a sledujte vývoj počasí. Chraňte hlavně své prsty na rukou a nohou, včetně obličeje před omrzlinami. Pocitové teploty mohou být zavádějící. Výrazné nebezpečí zde představují lední medvědi, jejichž populace se tu v posledních letech zvýšila. Proto většina lidí nosí zbraň neustále u sebe. Samotný lov medvědů je zakázaný a využít zbraň lze pouze k sebeobraně. Právě kvůli medvědům, jenž se pohybují i kolem Longyearbyenu je třeba dbát na důkladné zamykání dveří.

Měna

Ceny na Špicberkách jsou díky jedinečnosti tamního místa vyšší. Pocítíte to při nákupu běžných věcí, ale také při využívání nejrůznějších služeb. Pro lepší představu přinášíme několik vybraných příkladů.

  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 320 Kč
  • Domácí pivo 0,5 litru v obchodě = 40 Kč
  • Mléko 1 litr = 80 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
  • Cappuccino = 105 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 38 Kč
  • Točené domácí pivo 0,5 litru = 175 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 450 Kč

Doprava na Špicberkách

Pokud se chystáte navštívit Špicberky, musíte směřovat na letiště Longyearbyen, které je situováno tři kilometry od stejnojmenného města. Let z pražského letiště Václava Havla bude realizován se dvěma nebo třemi přestupy. Díky tomu se doba letu pohybuje mezi 21 až 45 hodinami a náklady na letenku jsou od 10 000 Kč. Finální část letu budete velice často absolvovat s aerolinkami Scandinavian Airlines.

  • Pokud jde o dopravu na ostrově Špicberky, všechny přístavy a město Longyearbyen mají autobusový systém.
  • Na místech jako Ny-Ålesund a Barentsburg jsou silniční systémy, nejsou však mezi sebou propojeny.
  • Vzhledem k tomu, že je zakázáno používat terénní vozy po holém terénu, oblíbeným dopravním prostředkem jsou sněžné skútry.
  • Ty lze použít také jako taxi nebo v rámci delší přepravy mezi dvěma místy. Užívány jsou ke komerčním i rekreačním aktivitám.
  • Výjimkou nejsou ani vrtulníky nebo lodní doprava.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé