Časté otázky cestovatelů do Tádžikistánu | cKlub.cz
Asie

Časté otázky cestovatelů do Tádžikistánu

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Ano, na některých místech můžete výjimečně zaplatit americkými dolary. Primárně však slouží jako ideální měna pro výměnu za tádžický somoni.
Dá se platit eurem?
Užití eura je ještě omezenější než u amerického dolaru. Platit s ním v zemi asi moc nepůjde. Na druhou stranu vám poslouží pro výměnu za tádžický somoni.
Dá se domluvit anglicky?
V hlavním městě a v těch ostatních větších určitě narazíte na dostatek lidí, se kterými se budete schopni domluvit anglicky, i když to může být třeba na horší úrovni. V odlehlejších oblastech je to trochu horší, protože tam převládá spíše úřední jazyk, jímž je tádžičtina, popřípadě ruština.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Pro cestování po Tádžikistánu můžete volit hned několik dopravních prostředků. Pokud máte rádi cestování vlakem, narazíte v této zemi na jistá omezení, protože zde dobře fungují jen tři hlavní železniční trati, jež vám pomohou překonávat delší vzdálenosti. O mnoho lépe na tom bude autobusová doprava. Pokud se chcete pohybovat nejenom po hlavních trasách, je vhodné využít maršutky, což jsou dopravní prostředky pro méně cestujících. Taková vozidla vás budou schopna zavést i do odlehlejších a menších vesnic. Kapitolou samou o sobě je pak pronájem vozidla. Vzhledem k tomu, že v zemi téměř nejsou žádné autopůjčovny, půjde to jen stěží. O nic však nepřicházíte, protože když nevíte kudy jezdit, můžete narazit na lupiče a zloděje. Lepší je pronajmout si vozidlo i s řidičem. Obdobou tohoto způsobu přepravy jsou taxi služby, i když ty fungují především ve městech a jsou o něco dražší. Při stanovení ceny za taxi lze smlouvat.
Jaká je dostupnost internetu v Tádžikistánu?
Bezdrátové Wifi připojení lze využívat spíše v lepších hotelích. Ve městech jsou k dispozici také internetové kavárny za poplatek. Mimo města máte možnost využít tamní operátory, jež nabízí cenově přijatelné datové služby a mají celkem slušné pokrytí.
Jaká je průměrná délky letu z letiště Václava Havla?
Z letiště Václava Havla se do Tádžikistánu přepravíte za 10 až 13 hodin podle počtu přestupů.