Bezpečnost v Turecku - na co si dát pozor | cKlub.cz
Asie

Bezpečnost v Turecku - na co si dát pozor

Je destinace bezpečná?

Největší riziko představují hlavně jihovýchodní části Turecka, kde může hrozit zvýšené riziko teroristických úkonů. Ostatní oblasti jsou bezpečnější, navíc, pokud budete většinu času trávit v hotelových resortech. Z přírodních katastrof vás může zaskočit snad jen mírné zemětřesení.

Zvýšené opatrnosti dbejte na vycházení po setmění mimo hotely. Vyhněte se také velkým shlukům lidí, kde mohou hrozit kapesní krádeže. Obezřetní buďte i v případě nestandardního zájmu Tunisanů o vaši osobu. Rozhodně s takovými lidmi nechoďte do temných uliček a zákoutí. Mohou vás chtít okrást.

Na co si dát v dané zemi pozor

I když je Turecko umírněnější zemí z pohledu muslimského náboženství, největšího prohřešku by se i přesto mohly dopustit ženy, a to tím, že vyrazí do společnosti lehce oblečené. Vždy je lepší tělo dostatečně zahalit, především mimo hotelové resorty.

Pokud například vyrazíte na návštěvu k místním obyvatelům, měli byste vědět, že boty je nutné zout u dveří. Ve společnosti také není vhodné překládat nohu přes nohu, což může vyznít, jako urážka. Při popíjení čaje vypijte alespoň dva šálky. Jeden šálek může opět znamenat urážku hostitele.

Jestliže se vaším cílem stane mešita, rozhodně dodržujte zvýšeného etického chování – vhodné oblečení, muži dlouhé kalhoty, ženy zahalené, bez používání fotoaparátů.

Postoj k alkoholu

Turecko sice nemá zákaz prodeje alkoholových nápojů, ale jeho dostupnost tak trochu koresponduje s náboženským vyznáním většiny obyvatel země. Turci povětšinou alkohol nepijí a mnohdy jej ani v životě neochutnali. Turistům tato možnost zakázána není. Alkohol je však lepší pít pouze v hotelích a v restauracích, kde tím nikoho nebudete pobuřovat.

Turecko má dokonce své vlastní pivo a vinice. Pravdou však je, že kvalita hlavně tvrdého alkoholu není v resortech zcela ideální. Tomu ostatně odpovídá i několik případů otrav z let minulých.

Podmínky vstupu do země a další opatření související se šířením Covid-19

Při cestě do Turecka je nutné předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin a vyplnit informační formulář. Dále probíhají kontroly na koronavirus na letištích i při příjezdu námořní nebo pozemní dopravou. 

Při návratu do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. 

Důležité kontakty

Embassy of the Czech Republic

Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P.

Ankara

06700

Tel.: +90312/405 61 39

Email: ankara@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Turecko

 • 8,9Skvělé
  Avena Resort & Spa Hotel
  Turecko - Alanya
 • 9,1Výjimečné
  Jiva Beach
  Turecko - Fethiye
 • 8,8Skvělé
  Hotel Turunc
  Turecko - Egejská Riviéra
 • 8,5Skvělé
  Euphoria Hotel Tekirova
  Turecko - Kemer
 • 7,9Dobré
  Gungor Suite
  Turecko - Turecká Riviéra
 • 8,9Skvělé
  Sunis Kumköy Beach Resort
  Turecko - Side
 • 8Skvělé
  Maxima Bay 50+
  Turecko - Kusadasi
 • od 17 090 Kč
  8,6Skvělé
  Hotel Royal Garden Beach
  Turecko - Alanya
 • od 44 580 Kč
  9,2Výjimečné
  Kirman Leodikya Resort
  Turecko - Alanya
 • 7,9Dobré
  Katya
  Turecko - Alanya
 • 9Výjimečné
  Hotel Tui Day & Night Connected Club Hydros
  Turecko - Kemer
 • 8,4Skvělé
  Hotel Sirma
  Turecko - Side