Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Turecko: průvodce

21°C
Aktuálně
18°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
TR flag

Turecko

Hodnocení průvodce: 9

Turecko je historicky velice bohatou zemí. Destinace protnutá rozmanitými přírodními skvosty, spojená s bezkonkurenční gastronomií je připravená uspokojit tužby všech cestovatelů. Hornatá krajina je upomínkou starobylých časů a stopy historie se nachází v celé zemi. Toto kulturní dědictví lze kombinovat s klidem a relaxací na středomořských plážích. Překrásné scenérie, nezaměnitelná atmosféra velkých měst a unikátnost odlehlých míst. Turecko vás vymaní z běžného stereotypu a nabídne spoustu přidružených aktivit.

Při návštěvě Turecka si můžete vybrat, zda dáte přednost Středozemnímu moři na jihu země nebo raději okusíte Egejské moře na západu. Sever Turecka vám dá okusit Černého moře. Prosluněná země se pyšní významnými přírodními skvosty, mezi které patří nejvyšší hora Ararat, řeky Eufrat, Tigris a Araks a velké Vanské jezero.

Bohužel současné vojenské konflikty na jihu Turecka se Sýrií, potažmo s kurdskými milicemi hovoří v neprospěch této malebné země a vrhají na ni punc nebezpečí a hrozby teroristického útoku.

Průvodce pro oblíbené destinace: Turecko

Co navštívit v Turecku

Turecko je zdrojem nejrůznějších aktivit, které uspokojí jakéhokoliv cestovatele. Někomu přijdou vhod turecké bazary, kde se lze oddávat nekonečnému nakupování a smlouvání. V rámci pohybových aktivit jednoznačně vedou vodní sporty a potápění. Výjimkou však není ani jachting a plachtění. Příjemné relaxace si lze dopřávat při golfu. Pokud se oprostíte od bujarého nočního života, můžete se zaměřit na to nejzajímavější z celého Turecka, a tím je cestování po vyhlášených místech.

Hlavní městem Turecka je Ankara, která ale kupodivu není tou nejvyhledávanější metropolí. Ano, v Ankaře můžete vidět například Muzeum anatolských kultur, navštívíte Atatürkův bulvár nebo dáte přednost mešitě Kocatepe. Jestliže však toužíte po skutečné historické metropoli, navštivte Istanbul. Ten si vás doslova získá svou atmosférou a řadou významných památek. Je to palác Topkapi, Konstantinův sloup, palác Dolmabahce, Sulejmanova mešita, Tulipánová mešita, místní archeologické muzeum a mešita Sultána Ahmeda. Nezapomenutelným zážitkem jsou i tamní bazary.

K dalším oblíbeným tureckým městům patří například Chattušaš, na které můžete narazit pod názvem Hattusa. I zde na váš čeká přemíra hradeb, chrámů, královských paláců a návrat do vzdálených dějin. Ty ostatně prezentuje i známá lokalita Trója. Ta leží na pobřeží Egejského moře a v dnešní době představuje v podstatě jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Toto místo bylo objeveno v roce 1870.

Do minulosti Turecka samozřejmě můžete proniknout i skrze další historická a významná působiště. Je to oblast označovaná jako Pamukkale, popřípadě Hierapoli. V tomto bývalém antickém městě bylo svého času hodně lázní a náboženských chrámů. Dnes jde o hojně vyhledávané historické lokality pro turisty.

Mnohé z těchto míst jsou mimochodem zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě nich lze zmínit ještě kolébku Osmanské říše Bursu a Cumalikizik. Dále je to mešita Selimiye, Safranbol, ale i pozůstatky antické Lýdie Xanthos-Letoon. Dále je to velká mešita a nemocnice Divrigi. Výjimkou nejsou ani přírodní skvosty. Typickým příkladem je Národní park Göreme a skalní lokality Kappadokii.

Právě tohle místo se pojí s podzemními městy, vysekanými svatyněmi a překrásnou krajinou. Odtud mimochodem můžete pozorovat typické balóny vznášející se nad tímto líbezným přírodním skvostem. Nezapomenutelné výhledy vám mimo jiné nabídnout i velká pohoří. Co takhle nejvyšší hora Turecka zvaná Ararat, která dosahuje výšky 5 137 metrů nad mořem? Kapitolou samou o sobě je ještě hora Nemrut. Turecko, to nejsou pouze vrcholky hor, ale i vodní plochy. Jednou z těch nejzajímavějších je bezpochyby Vanské jezero s plochou 3 713 kilometrů čtverečních.

A pokud by vám tohle všechno bylo málo, poznejte Turecko opravdu do nejmenšího detailu. Nabízí se třeba středověká obec Pergamon, Hevselské zahrady, pozůstatky města Efez, ale i archeologická oblast Ani na hranicích s Arménií. V rámci historie nevynechte pozůstatky Afroditina chrámu pocházejícího z 3. století před naším letopočtem, který je situován v lokalitě Aphrodisias. Turecko je zkrátka pestrou zemí. Ta si dokáže omotat kolem prstu naprosto každého. Jak vidíte, nejsou to jen pláže a přímořská letoviska, ale také pořádný kus historie a přírodní krásy.

Místní kuchyně

Turecká kuchyně je obecně považována za jednu z nejvíce zdravých, a to i přesto, že v ní naleznete různorodé ingredience. Možná je to tím, že se s takovou mírou nepoužívá olej, jako je tomu jinde. Velký důraz je kladen na zeleninu, ovoce a maso. Vše je podáváno s decentním okořeněním. Jedním z nejznámějších pokrmů je bezpochyby vyhledávané, jež lze připravit na hodně způsobů. S pomalu opékaným masem je to Döner kebab, s hovězím masem je to Iskender kebab a z mletého masa je to Adana kebab. Jako přílohu lze zvolit rýži Pilav či turecký chleba Ekmek. V podobě slabších plátků se mu říká Pita. Velice oblíbená je také obdoba pizzy nesoucí název Pide.

Každodenní oběd v Turecku můžete začít ochutnávkou tradičních polévek. Je to třeba Tavuk čorbasi nebo Merdžimek. Z hlavních pokrmů lze vyzdvihnout také plněnou zeleninu, ať už jde o rajče, papriku nebo cuketu. Takovému jídlu se říká Dolma. Za ochutnání stojí i masové knedlíky naplnění masem nesoucí název Manti. A neopomínejte ani na Menemem, což je speciální pokrm z vajec. Jestliže dáváte přednost spíše něčemu lehčímu, ochutnejte turecké saláty Cacik a Coban salatasi. Chybět pochopitelně nesmí ani sladká tečka na závěr. Takový turecký med, Chalva, Lokkum a Baklava jsou toho jasným důkazem. Nejoblíbenějším nápojem v Turecku bude jistě silný a slazený černý čaj. Známá je také turecká káva Kahve a turecký jogurtový nápoj Ayran. Když se zaměříte na nealkoholické nápoje, jednoznačně vede normální voda nebo ovocné džusy označované jako Meyve suyu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Turecko

 • 9,1Výjimečné
  Jiva Beach
  Turecko - Fethiye
 • 7,9Dobré
  Gungor Suite
  Turecko - Turecká Riviéra
 • 8Skvělé
  Maxima Bay 50+
  Turecko - Kusadasi
 • od 14 190 Kč
  8,6Skvělé
  Hotel Royal Garden Beach
  Turecko - Alanya
 • 7,9Dobré
  Katya
  Turecko - Alanya
 • 9Výjimečné
  Hotel Tui Day & Night Connected Club Hydros
  Turecko - Kemer
 • od 11 790 Kč
  8,3Skvělé
  Hotel Insula Resort
  Turecko - Alanya
 • 9,4Výjimečné
  Delphin Botanik
  Turecko - Alanya
 • 7,9Dobré
  Stone Palace Resort
  Turecko - Side
 • 8,2Skvělé
  Raymar Hotel
  Turecko - Alanya
 • 8,6Skvělé
  Side Glamour Resort & Spa
  Turecko - Side
 • 8,7Skvělé
  Cocos The Club
  Turecko - Bodrum

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré