Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Turecko

Alanya: průvodce

19°C
Aktuálně
18°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Alanya

Alanya je název tureckého města nacházejícího se na malém poloostrově ve Středozemním moři. V dávných dobách toto místo tvořilo strategický bod mezi jednotlivými středověkými velmocemi. Dnes představuje turistické letovisko, které je mnohými cestovateli přezdívání jako přímořské Las Vegas. Město se nachází asi 120 km od Antalye. Jeho velikost je 1 582 km2 a žije zde přibližně 400 tisíc obyvatel. Alanya nese své současné jméno po sultánovi, jehož jméno bylo Alanya Alaadiin Keykubata. Založili jej Řekové a tehdy ho nazývali Korakesion.

Turecké město Alanya, to je spojení nezapomenutelné dovolené u moře s poznáváním a objevováním. Hlavní roli zde sehrávají dvě velké pláže a více jak 350 hotelových komplexů. Mezi tím vším je k vidění i řada historických objektů a zároveň se nabízí možnost poznávání jedinečného okolí. 
 

Jaké nabízí Alanya památky a zajímavosti?

Co navštívit v Alanyi

Alanya si vás podmaní v mnoha směrech. Ráno se vydáte za památkami, odpoledne ulehnete na prosluněnou pláž a večer vyrazíte do víru hlavních nákupních tříd. Ve své podstatě si na své přijde každý.

Jednou z nejznámějších památek Alanye je bezpochyby Alanyjský hrad neboli Alanya Castle. Situován je mezi dvěma známými plážemi. Hrad vznikl v 13. století na základech tehdejšího opevnění. Svého času ho nechal vybudovat Alaadin Keykubat I. Jeho součástí je kostel sv. Jiří a místní muzeum. Nepřehlédnutelnou část tvoří šest kilometrů dlouhé opevnění. Zhruba ze stejného období pochází také Kizil Kule. Červenou věž má na svědomí architekt Abu Ali Reha el Kett. Díky její výšce 33 metrů je v podstatě nepřehlédnutelnou součástí Alanye. Čas věnujte i návštěvě muzea v Atatürkově domě. Šlo o prvního prezidenta Turecké republiky. V muzeum si můžete prohlédnout velkou spoustu jeho osobních předmětů.

Objevovat budete i přírodní krásy. Jedním z takových míst je jeskyně Damlatas, která byla objevena v roce 1948. Prostředí uvnitř má vlhkost až 95 % a tím pádem má ozdravné účinky pro lidi s dýchacími obtížemi. Její délka dosahuje 360 metrů a nechybí v ní ani úchvatné jezero. Tvoření této jeskyně probíhalo dlouhých 15 000 let a tím pádem tu vzniklo mnoho krápníků. V blízkém okolí můžete obdivovat také jeskyni Dim. Situována je v hoře Cebel-i Reis ve vyšší nadmořské výšce. Je dlouhá jen 50 metrů, na druhou stranu je stará alespoň milion let. Tomu odpovídají poklady ukryté uvnitř.

Z přírodních klenotů v blízkosti Alanye lze vypíchnout ještě vodopád Kurşunlu. Jeho výška je 18 metrů. Samotná řeka Aksu pak tvoří hned několik jezer obklopených borovými lesy. Vycestovat se vyplatí také do Národního parku Termessos. Ten se nachází ve výšce 1 050 metrů nad mořem a jeho rozloha je 7 tisíc hektarů. Zde jsou k vidění zachovalé městské hradby nebo amfiteátr. Místo je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Od prozkoumávání památek pak můžete utéct na již zmiňované pláže. Je to například dva kilometry dlouhá pláž Kleopatra. Pojmenována je po slavné Kleopatře, která ji údajně objevila. Užívat si na ní budete nejenom příjemnou relaxaci a koupání. K dispozici je i spousta vodních sportů. Za dalšími zážitky vyrazte do aquaparku Damlataş Aqua Center nebo vyzkoušejte místní vláček vyjíždějící od Červené věže. Mnozí si mohou odnést také zážitek v podobě koupání s delfíny na místě zvaném Sealanya Dolphinpark. Kleopatřina pláž je s hradem spojena prostřednictvím moderní lanovky Teleferik Alanya. Nakupování vás čeká na oblíbených třídách İskele Cad, Damlataş Cd a Atatürk Blv.

Specifika místní kuchyně

Alanya je typickým turistickým letoviskem, takže si zde pochutnáte nejenom na turecké, ale také vybrané světové kuchyni. Ta turecká pochopitelně hraje hlavní roli. V podstatě na každém kroku bude dostupný národní turecký pokrm, jímž je kebab. Nejčastěji je připravován z jehněčího masa. Ochutnat můžete masové koule kofty. Oblíbené je zde pouliční občerstvení v podobě jídla servírovaného na špejli. Mezi předkrmy jednoznačně vede jídlo meze. Situování města u Středozemního moře je předpokladem pestrého výběru mořských plodů. Za zkoušku stojí také turecká káva nebo turecký čaj.

A kam v Alanyi vyrazit za dobrým jídlem? Na oběd můžete zkusit The Brothers House a HasirRestaurant&Bar. Jestliže dáváte přednost místním recepturám, jasná volba padne na Oztat Kebap, Olivia Gourmet Restaurant & Cafe Bar a cenově dostupnou restauraci Cadde Balik & Et Restaurant.

Počasí

V Alanyi si rozhodně užijete přímořské klima. Období bez naprostých srážek je od června do září. Teploty v srpnu dokonce stoupají k hranici 40 °C. Červen nebo září budou z hlediska teplot asi o něco příjemnější. Teploty nad 15 °C jsou v Alanyi také v lednu. Je ale pravdou, že začátkem října přichází větší srážkové období. To do jisté míry vrcholí v lednu, kdy spadne za měsíc kolem 46 mm srážek. Pokud však vyrazíte do Alanye v únoru, klima už bude opět sušší a teploty překročí hranici 20 °C. Z výše uvedených informací je patrné, že nejteplejší moře ideální ke každodenním vodním hrátkám bude právě v letních měsících.

Bezpečnost

Bezpečnostní situaci v Alanyi lze hodnotit kladně. I vzhledem k tomu, že jde o světově oblíbené turistické letovisko zde nemusí mít strach ani samotné ženy. Noční procházky pro bulvárech budou bez starostí. Na přelidněných tržištích buďte obezřetnější kvůli krádežím cenných věcí, peněz a mobilních telefonů. Je ale pravdou, že takové riziko bude možná více hrozit od ostatních zahraničních turistů nežli od místních lidí. 

Měna

Místní měnou je turecká lira, kterou směníte v kurzu 1 TL = 1,58 Kč. Směnit si zde můžete americké dolary nebo eura. Na spoustě míst zaplatíte pohodlně kartou. Nějaké turecké liry se však vyplatí mít neustále při sobě. V rámci směnného kurzu je to výhodnější. Ceny jsou zde v porovnání s evropskými destinacemi nižší. Ve srovnání s Českem jsou obdobné. Několik průměrných cen naleznete níže.

 • Cena za tříhvězdičkový hotel = 1 250 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 60 Kč
 • Menu v lepší restauraci = 550 Kč
 • Dovozové pivo 0,5 litrů = 40 Kč
 • Láhev vína v obchodě = 80 Kč

Doprava

Vzhledem ke vzdálenosti Turecka od České republiky budete muset pro přesun do Alanye využít leteckou dopravu. Počítejte ovšem s jedním přestupem. V turistickém letovisku se můžete ocitnout za 6,5 hodiny a za letenku zaplatíte od 3 000 Kč. A jak je to s dopravou v samotném městě?

 • Využívat můžete místního autobusového nádraží, které mimochodem nabízí i vnitrostátní spojení s dalšími většími městy.
 • Dražším způsobem dopravy jsou tamní taxi služby.
 • Na spoustu míst bez sebemenšího problému dojdete pěšky.
 • Pronájem automobilu vám umožní poznat i širší okolí města a budete nezávislí na hromadné dopravě. Cena začíná na 500 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Turecko

 • od 14 190 Kč
  8,6Skvělé
  Hotel Royal Garden Beach
  Turecko - Alanya
 • 7,9Dobré
  Katya
  Turecko - Alanya
 • od 11 790 Kč
  8,3Skvělé
  Hotel Insula Resort
  Turecko - Alanya
 • 9,4Výjimečné
  Delphin Botanik
  Turecko - Alanya
 • 8,2Skvělé
  Raymar Hotel
  Turecko - Alanya
 • 7,5Dobré
  May Garden Club Hotel
  Turecko - Alanya
 • 8,2Skvělé
  Magnolia
  Turecko - Alanya
 • 9,5Výjimečné
  Gardenia Hotel
  Turecko - Alanya
 • 7,1Dobré
  Sealife Buket Resort
  Turecko - Alanya
 • od 14 990 Kč
  Sunny Hill Alya
  Turecko - Alanya
 • od 14 190 Kč
  White City Beach
  Turecko - Alanya
 • Smartline Kaptan
  Turecko - Alanya

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré