Turecko

Kappadokie: průvodce

11°C
Aktuálně
18°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kappadokie

Kappadokie nebo také Kapadocie, přesně tak je označováno turecké území, jehož osídlování začalo 6 500 let před naším letopočtem. Dnes jedna z vyhledávaných a zajímavých oblastí přinášející spoustu turistických cílů. Název této lokality v překladu znamená Země krásných koní. Dříve poměrně velké teritorium je tvořeno sopečnými usazeninami. Ty pochází z vulkánů Hasan Dagi (výška 3 268 metrů) a Erciyes Dagi (3 917 metrů). Řada těchto zvětralých komínů se stala základem pro budování obydlí a náboženských objektů.

Oblast Kappadokie už není tak osídlená jako dříve, turistům má ovšem stále co nabídnout. Směřují sem například mnišské komunity. Některé cíle této lokality jsou navíc zaneseny na seznamu světového dědictví UNESCO. Poznejte s námi Kappadokii do nejmenšího detailu.

Jaké nabízí Kappadokie památky a zajímavosti?

Co navštívit v Kappadokii

Země přírodních divů, asi tak nějak lze označit tuto vyhledávanou oblast středního Turecka. Užívat si budete nejen samotné přírody, ale také skalních měst a ostatních zajímavostí zasazených do hlubokých kaňonů.

Takovým pomyslným středobodem Kappadokie je bezpochyby městečko s názvem Göreme. Jedno z nejnavštěvovanějších měst Anatolie, kde se nachází skalní útvary a vytesané domy na každém kroku. Skalní město je centrem turistů, takže v něm najdete přemíru hotelů a restaurací. Právě odsud můžete vyrážet na výlety po okolí. Göreme je mimo jiné spjato i s pověstnými vyhlídkovými lety balónem za úsvitu. Pohybovat se můžete v malebných uličkách a k dispozici budete mít spoustu tureckých suvenýrů. Oblíbené jsou projížďky koňským povozem a noční pohled na osvětlené městečko.

Za návštěvu stojí určitě Open Air Museum. Jde o skalní město ukrývající stavby z Byzantské říše, ať už jsou to kláštery, kostely a další. K vidění jsou i skalní malby. Oblast je na seznamu světového dědictví UNESCO. 
Výlet byste si měli udělat i do Červeného údolí. Trasa z Göreme do Çavuşin je vhodná pro rodiny s dětmi. Stezky nabízí různá zákoutí a je možné nahlédnout do malebných jeskyní. Kappadokie je doslova protnutá surrealistickými tvary a skalními útvary, které jsou dech beroucí. Jsou to především několik metrů vysoké sloupy. Vedle Červeného údolí Kızıl je to také Údolí růží Güllüdere a Údolí mečů Kılıçlar. Za zmínku stojí ještě Holubí údolí Güvercinlik. Minout byste neměli ani nejvyšší tufový pahorek, na němž se tyčí skalní hrad Uchiser.

Patříte-li mezi dobrodružnější povahy, naplánujte si výstup na horu Erciyes Dagi, který začíná od tamního lyžařského střediska Kayak Evi. Ve vašem itineráři by nemělo chybět ani město Avanos. To je v podstatě takovým starým centrem výroby keramiky. Zajímavá jsou i podzemní města, jako třeba Derinkuyu nebo Ozkonak.

Vzhledem k tomu, že celé území Kappadokie se rozkládá na ploše velké asi 300 km2 je zřejmé, že jednodenní návštěva této oblasti to rozhodně nespraví. Oblíbená je tu pěší turistika, horská cyklistika, ale i jízda na koni a čtyřkolkách. Západy slunce nad tamní krajinou jsou doslova nezapomenutelným zážitkem. Je těžké pochopit, že příroda byla tak mocná a dokázala stvořit tyto přírodní dominanty.

Specifika místní kuchyně

Oblast Kappadokie z velké míry podlehla turistickému ruchu, což se částečně promítá i do místní gastronomie. V základu tu však narazíte na tradiční turecká jídla. Ta ostatně přispívají k celkové atmosféře místa. Důraz je tedy kladen na pestrou kuchyni. Je to třeba pověstná polévka çorba nebo předkrm zvaný mezeler. Na své si pochopitelně přijdou i masožravci, což dokazují pokrmy dolmasi, falafel a tradiční kebab. Ten nechybí snad v žádné části Turecka. V Kappadokii je místní specialitou kebab podávaný v hliněném džbánu. Směs masa, rýže, zeleniny a speciální omáčky s chlebovou plackou. Z tamních oblastí pochází také populární víno şarap.

Když se rozhodnete stravovat v městečku Göreme, jistě vám přijde vhod i pár tipů na dobré restaurace. V žebříčku oblíbenosti se na předních místech pohybují podniky jako CanCan Cafe Restaurant, Local Tastes OcakbasI&Steak Hause, Cappadocian Cuisine Restaurant, Oscar Steak House a Pumpkin Goreme Restaurant and Art Gallery.

Počasí

Počasí v Kappadokii v podstatně kopíruje podnebí Anatolské plošiny. To znamená, že zde počítejte s menším množství srážek a větším suchem. Letní měsíce jsou v Kappadokii teplé. Pozor si však dejte na noci, kdy se výrazněji ochladí. Naopak zimy jsou spojeny se sněhem a větší zimou. Teplota přes den se pohybuje kolem nuly. Ty nejnižší teploty mohou klesat až pod -10 °C. Bouřky a občasné přeháňky se vyskytují primárně na jaře. Ideální je v tomto směru září, kdy noční teploty spadnou pouze k +10 °C, přes den je krásně teplo a je sušší podnebí.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Kappadokii je dobrá. Například takové městečko Göreme je turistickým rájem, takže se tu budete cítit bezpečně. Obecně platí, že ženy by se v noci neměly pohybovat samy mimo hlavní tahy. Ani nocování kdekoliv v přírodě mimo civilizaci není doporučováno. Kriminalita je tu možná ještě menší než v Evropě. Přesto si dávejte pozor na cennosti hlavně kolem hotelových středisek. Z globálního pohledu zde ale nebudete mít problémy s bezpečností.

Měna

V Kappadokii budete platit tureckými lirami. Mějte jich u sebe dostatečné množství. Mnohdy se vyplatí platit raději v hotovosti místní měnou nežli platební kartou. Například v Göreme se nachází i bankomaty umožňující výběr peněz. V menších obchůdcích budete potřebovat spíše hotovost. Jedna turecká lira rovná se 1,58 Kč. Obecně je tu levnější ubytování nežli v jiných částech Turecka. I náklady na potraviny a služby jsou nižší ve srovnávání s evropskými destinacemi. Vstup do historických kostelů vychází na 10 TL a do pevnosti Uchisar na 9 TL.

Doprava

Plánovanou dovolenou v Kappadokii započnete nejprve letem do Turecka. Hodně záleží na tom, jaké části této země chcete navštívit. Například to Istanbulu se můžete dostat bez mezipřistání s cenou již od 4 000 Kč. Pokud budete směřovat primárně do Kappadokie, bližší letiště bude Ankara, popřípadě Kayseri. Tam už počítejte s mezipřistáním a vyšší cenou letenky. Kayseri se nachází přibližně 90 km od Kappadokie. Využít můžete kyvadlovou dopravu nebo hotelové transfery. Do Göreme se dopravíte asi za hodinu. Náklady mohou být kolem 10 EUR.

 • Do Kayseri můžete přicestovat i z jiných tureckých měst. K tomu slouží vnitrostátní lety, ale také vlaková doprava.
 • Nejlepší dopravou přímo v Kappadokii je pronájem automobilu. Ceny se pohybují už od 500 Kč na den.
 • Spousta míst je zároveň dostupná pěšky, popřípadě si půjčíte kolo.
 • Nejdražší alternativou je asi využívání místních taxi služeb.
 • Romantickým dopravním prostředkem v Göreme jsou koňské povozy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Turecko

 • 9,1Výjimečné
  Jiva Beach
  Turecko - Fethiye
 • 7,9Dobré
  Gungor Suite
  Turecko - Turecká Riviéra
 • 8Skvělé
  Maxima Bay 50+
  Turecko - Kusadasi
 • od 15 090 Kč
  8,6Skvělé
  Hotel Royal Garden Beach
  Turecko - Alanya
 • 7,9Dobré
  Katya
  Turecko - Alanya
 • 9Výjimečné
  Hotel Tui Day & Night Connected Club Hydros
  Turecko - Kemer
 • od 12 990 Kč
  8,3Skvělé
  Hotel Insula Resort
  Turecko - Alanya
 • 9,4Výjimečné
  Delphin Botanik
  Turecko - Alanya
 • 7,9Dobré
  Stone Palace Resort
  Turecko - Side
 • 8,2Skvělé
  Raymar Hotel
  Turecko - Alanya
 • 8,6Skvělé
  Side Glamour Resort & Spa
  Turecko - Side
 • 8,7Skvělé
  Cocos The Club
  Turecko - Bodrum

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré