Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Turecko

Side: průvodce

29°C
Aktuálně
18°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Side

Side je oblíbeným turistickým letoviskem. Město antického původu, které dokonale spojuje moderní pojetí s historií a krásnou přírodou. Během dovolené ve městě Side si tak každý přijde na to své. Rekreační oblast se nachází asi 70 kilometrů od tureckého města Antalye. Město leží v okrese Manavrat na jižním pobřeží Turecka. Samotný poloostrov je přibližně kilometr dlouhý a zhruba 400 metrů široký. Asi 20 kilometrů odsud je ústí řeky Eurymedon.

Město Side má sáhodlouhou historii. Založeno bylo už v 7. století před naším letopočtem. Svého času bylo obehnáno silnými hradbami. Dnes předkládá jedno z nejzajímavějších archeologických nalezišť v Turecku, potažmo v Malé Asii. Staré město je zachovalé a plné historických prvků a staveb. Během středověku byly některé části zdí opraveny. Turecké letovisko Side nabízí zkrátka ideální rovnováhu mezi poznáváním a relaxací.
 

Jaké nabízí Side památky a zajímavosti?

Co navštívit v Side

Vyhlášené a upravované pláže při návštěvě města Side s nadšením vyměníte také za kus pořádné historie. Pozůstatky starých časů se rozkládají nad turistickým letoviskem v oblasti označované jako Staré město. Kromě města máte možnost prozkoumat i nejbližší okolí tohoto místa.

Vaše kroky budou jistě směřovat k výběžku, kde se nachází jedny z nejpozoruhodnějších ruin v Turecku. Tou doslova nepřehlédnutelnou dominantou je bezpochyby římský amfiteátr nebo chcete-li divadlo. Prostor byl svého času vybudován pro 15 až 20 tisíc lidí. Divadlo pochází z 2. století a je v podstatě jedinou stavbou tohoto typu ve východním Středomoří. Na tomto místě se nejprve konaly zápasy gladiátorů, později bylo přeměněno v náboženskou oblast.

Zachovalých objektů je v historické části Side daleko více. Poblíž divadla se nachází kupříkladu Dionýsův chrám. Zaznamenat zde můžete také pozůstatky byzantské baziliky, kašnu u vchodu a veřejné lázně. Obdivuhodné jsou zbytky Apollónova chrámu, z něhož se zachovaly monumentální korintské sloupy. Ty v podstatě představují určitý vstup do tohoto objektu. Zřícenina fontány nymphaeum prozrazuje, jak se v dávných dobách hospodařilo s vodou. Ruin v této oblasti naleznete více než dost, což dokazuje akvadukt a tři chrámy. Zastavit se můžete u zříceniny hospitálu, komerčního centra antického města a u velké brány.

Spousta exponátů nalezených na tomto místě je uschována v tamním Muzeu Side, kde jsou jak části chrámů, tak zbytky soch, zbraně, historické listiny a staré předměty. O založení muzea se svého času postaral Prof. Dr. Arifa Müfida Mansela. Je pravdou, že turečtí archeologické ve vykopávkách města Side pokračují nepřetržitě až dodnes.

Všechnu pozornost při návštěvě tureckého města Side ovšem nemusíte upínat na Staré město. Oddávat se můžete i ostatním příjemným zážitkům. Dokazují to například krásné vodopády Manavgat Waterfall. Zastavit se můžete u jezera Titreyengöl nebo dáte přednost náboženskému objektu Central Mosque Complex. Příjemné relaxaci se oddávejte na plážích Side Beach, Kumkoy Beach a Ozgurhan Beach. Vodní zábava na vás čeká v aquaparku AquaJoY nebo si udělejte výlet k modré laguně a překrásné přírodě Cennet Kanyon. Určitou zajímavostí je také dům postavený vzhůru nohama zvaný Ters Villa. Tohle všechno pak můžete spojit s vodními hrátkami u moře, pestrým nočním životem, procházkami po pobřeží, nakupováním a tradiční atmosférou.

Specifika místní kuchyně

Město Side, to není pouze pohled do vzdálené historie, ale i ochutnávka tradiční turecké kuchyně. A nutno podotknout, že právě ta ovlivnila řadu gastronomických směrů okolních zemí. Při nejrůznějších degustacích oceníte primárně pestrost a chuť nápaditě kombinovaných ingrediencí. Mezi hlavními chody vynikají jídla jako kebab, musaka, okra a ghivec. Na talíři vám určitě přistane i spousta mořských ryb a plodů. Typickými přílohami jsou libovolné druhy salátů a rýže. K turecké gastronomii také neodmyslitelně patří bílý chléb. Na pití si poručně pravou tureckou kávu, popřípadě čaj nebo nápoj zvaný ayran.

V tureckém městě Side si každý strávník přijde na to své. Pokud dáváte přednost lokálním surovinám, zamiřte do restaurací Gul Restaurant, Serenade Restaurant & Bar a Adana Ocakbasi Pasanin Yeri. Mezi populární podniky se ještě řadí Q Beach Restaurant & Lounge, Deja Vu a Side House Cafe & Bar.

Počasí

Teploty ve městě Side se v létě pohybují kolem 35 °C a překročit mohou dokonce hranici 40 °C. To může vypadat jako odstrašující podnebí, opak je ale pravdou. Právě přímořské klima utváří velice příjemné prostředí, které je pro Evropany dobře snesitelné. Chcete-li se vyhnout těm nejvyšším teplotám, vyrazte do Side mimo hlavní sezónu, tedy mimo měsíce červenec a srpen. Pokud jde o dešťové srážky, v létě prší tak maximálně jeden den v měsíci. Když sem vyrazíte v zimě, počítejte s tím, že prší zhruba polovinu měsíce a denní teploty jsou nižší.

Bezpečnost

Turecké město Side lze obecně označit za bezpečné. V turistické destinaci se setkáte s běžnou kriminalitou, jako v Čechách. Na plážích si dávejte pozor na své osobní věci, i před ostatními turisty. Večer se raději nevydávejte mimo frekventovaná místa. Na pozoru by měly být také ženy, protože je mohou obtěžovat tamní muži. To se týká hlavně nočních hodin. Je lepší se pohybovat raději s mužským doprovodem. Žádná jiná zvýšená bezpečnostní opatření v tomto městě neplatí.

Měna

Side je populárním tureckým letoviskem, což se v některých oblastech promítá i do cen. Týká se to třeba ubytování. Na druhou stranu, ostatní služby jsou zde oproti Evropě velice přijatelné. Platit budete tureckou lirou. Kromě hotovosti můžete na spoustě míst využívat i platební karty. Jestliže vás zajímají cenové náklady, začtěte se do níže uvedených příkladů průměrných cen vybraného sortimentu a služeb.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 2 100 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 80 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 l = 55 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kvality = 380 Kč
 • Chleba = 8 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 5 Kč
 • Cappuccino = 31 Kč
 • Benzín = 24 Kč za 1 l

Doprava

Pokud plánujete dovolenou v tureckém městě Side, začněte nejprve s výběrem letenek do města Antalya. Letenku z Prahy pořídíte od 5 000 Kč. Let bez mezipřistání trvá zhruba tři hodiny. Poté budete cestovat autobusem do 70 kilometrů vzdáleného města Side. Spousta dálkových autobusů končí v nedalekém městě Manavgat a odtud jezdí do města taxíky a dolmuse neboli minibusy.

 • V Side se nachází autobusové nádraží, kam směřují spíše příměstské spoje. Ty mezinárodní jen v omezeném množství.
 • Autobusem budete cestovat po nejbližším okolí.
 • Cena jednosměrné jízdenky začíná na 5 TRY.
 • Alternativou jsou místní taxi služby. Nástupní taxa je v průměru 8 TRY a cena za kilometr je od 5 TRY.
 • Vzhledem k velikosti města se lze mezi spoustou míst přesouvat pěšky.
 • Přímo ve městě můžete využít pronájem vozu za cenu od 750 Kč na den. Ještě levněji si pronajmete vůz hned po přistání na letišti v Antalyi.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Turecko

 • 7,9Dobré
  Stone Palace Resort
  Turecko - Side
 • 8,6Skvělé
  Side Glamour Resort & Spa
  Turecko - Side
 • 7,6Dobré
  Armas Bella Sun (Ex.club Bella
  Turecko - Side
 • 9,1Výjimečné
  Adora Butik Hotel
  Turecko - Side
 • 6,9Dobré
  Hotel Hera Beach
  Turecko - Side
 • od 19 295 Kč
  Akra Sorgun Tui Blue Sensatori (Ex. Sensatori Barut Sorgun)
  Turecko - Side
 • od 15 294 Kč
  Sayanora
  Turecko - Side
 • od 21 690 Kč
  Miramare Beach
  Turecko - Side
 • od 29 110 Kč
  Barut Arum Resort & Spa
  Turecko - Side
 • od 10 539 Kč
  Barut Cennet & Acanthus
  Turecko - Side
 • od 40 839 Kč
  Voyage Sorgun Select
  Turecko - Side
 • Aydinbey King's Palace
  Turecko - Side

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré