Průvodce pro Istanbul - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Turecko

Istanbul: průvodce

26°C
Aktuálně
18°C
Průměrně

Istanbul

V Marmarském regionu leží největší město Turecka, které můžete znát pod názvy Cařihrad, Konstantinopol nebo Byzantion. Své návštěvníky láká na svou bohatou historii sahající až do dob antiky a na svou polohu, jež na hranici Evropy a Asie předznamenává neopakovatelný zážitek z rozdílných kultur dvou kontinentů. Jsou to architektury Řecka, Říma, Byzance i Osmanů, které tvoří neobyčejný mix. I nezapomenutelné paláce a mešity, stojící v jasném kontrastu s moderními stavbami, dělají z Instanbulu nejnavštěvovanější město Turecka, přestože není městem hlavním.

Městem, které na dvou kontinentech leží jako jediné na světě, dodnes zaznívá zpěvné svolávání k modlitbě zvané azán. Pronáší jej muezzin z minaretu či mešity. Historie Istanbulu, zvaného "Brána Orientu", je stará 2 700 let. Cestovatelé zde objevují muslimy poklidně žijící vedle židů a křesťanů. Místo je perfektním odrazovým můstkem při poznávání mimoevropských kultur. Ačkoliv je Turecko muslimskou zemí, západní část Istanbulu myslí evropsky. 

Jaké nabízí Istanbul památky a zajímavosti?

Co navštívit v Istanbulu

V Istanbulu se bez problémů domluvíte anglicky. Procházkou narazíte na mnoho zajímavých míst, jako například na věž Galata nebo na nové mešity Modrou, Sulejmanovu a Tulipánovou. Nemůžete minout na pahorku stojící Hagia Sophia, která byla původně římskokatolickým chrámem Boží Moudrosti, ale po pádu Byzantské říše ji v roce 1453 Mehmed II. přeměnil na mešitu. V současnosti v ní sídlí muzeum. Pokud jste přijeli za kontrasty, nadchne vás Ježíš s Marií sousedící s mnoha islámskými prvky. Nejedná se zdaleka o jediné muzeum ve městě. Příkladem může být archeologické nebo vojenské muzeum.

Ti, kteří se rádi procházejí uličkami s kavárnami nebo mezi obchody s oděvy, objeví skvělou atmosféru v ulici Istiklal Street. Jedná se o hlavní třídu plnou živých vystoupení a stánků s dobrotami. Určitě navštivte Květinovou pasáž s autentickými restauracemi. Po dobré kávě je nejlepší zajít do přírody. Tu nabízí park Gülhane s krásnými zahradami a tryskajícími fontánami. Čeká vás odpolední procházka v místě, kde se tráva zdá zelenější než jinde. Vynikající je také vyhlídka Pierre Loti s výbornou čajovnou.  

Město není snem pouze milovníků historie, uliček a zeleně. Na své si přijdou také shopaholici. Při návštěvě proslulých bazarů nebudou chtít spustit oči z malých krámků nabízejících různorodé předměty od zlata přes koření po knihy. Pokud nejste milovníkem nakupování, navštivte alespoň jednu z nejstarších a největších krytých tržnic na světě, Velký bazar. Nadchne vás jako skvělé místo pro nákup drobných dárků. A smlouvání? Samozřejmě očekáváno.

Po celodenní výpravě si dopřejte relaxaci v lázních zvaných hammam. Na masáž váš připraví horká místnost, kde si budete zvykat na vysoké stupně. Přistoupí masér, který vám setře odumřelé buňky z těla a zahájí příjemné masírování na teplém mramorovém stole. Proceduru doprovází čaj a ovoce. Dvě krásné hodinky vám přinesou znovuzrození a vy se budete moci vydat na noční poznávání města, které je neméně zajímavé. Ať už navštívíte výborné restaurace nebo zvolíte plavbu lodí, rozhodně nevynechejte tančící derviše. Nečekejte tanec s mimořádnými kreacemi. Naopak. Uvidíte muže v sukních, kteří se točí dokola. Jedná se ovšem o mystický zážitek, kde hraje roli ego i srdce tanečníka. 

Specifika místní kuchyně

Pestrost kultur se i se svými vůněmi, barvami a chutěmi vmísila do kuchyně. Nejčastějším pokrmem je čerstvé ovoce a zelenina, dary moře díky dvěma blízkým mořím a kvalitní oleje. Při návštěvě Istanbulu nesmíte zapomenout na pokrm zvaný gözleme, nasucho smaženou velkou tenkou placku s různými slanými náplněmi. Absolutní kulinářský zážitek získáte po ochutnání nejslavnějšího tureckého pokrmu Imam bayildi. Název, který v překladu znamená Imam omdlel, pochoutka získala dle skutečného sultána, který omdlel blahem po snězení tohoto pokrmu. Českým turistům známý kebab jako nařezané maso opečené na svislém rožni se ve skutečnosti jmenuje dönerkebab. Kebab označuje jídlo, které obsahuje maso. Nečekejte vepřové, ale jinak vás jistě nadchne rozmanitostí jeho chutí a variant. Jistě přijdete na chuť i turecké pizze se zeleninou lahmakun a mletým masem. Výborné jsou také těstoviny plněné jogurtem, mátou a rajčatovou omáčkou. Turecká káva zvaná kahve je v Istanbulu skutečně turecká. S naším "turkem" má společného pramálo. Její příprava v džezvě přináší neopakovatelný zážitek v podobě velmi silné černé kávy. Sami Turci ji pijí až za pozdního odpoledne a ve večerních hodinách. Daleko typičtější je zde čaj, který můžete ochutnat již ráno a téměř kdekoliv. Pro gurmánský zážitek navštivte dražší restauraci Eleos. I když je o něco dražší, dostane se vám luxusu v podobě jídla i výhledu na lodě. Výbornými a cenově dostupnými restauracemi s tureckými delikatesami jsou pak Balkan Lokantasi nebo Tarihi Subaşı Lokantası.

Počasí

Počasí v Istanbulu ovlivňují dvě moře, Egejské a Černé. Pro celé město platí vysoká vlhkost vzduchu, což způsobuje časté dopolední mlhy, které nejsou výjimkou ani v létě. Jiné počasí bude na severu, jiné u Bosporské úžiny a jiné u moře. Nejteplejší měsíce, červenec a srpen, přinášejí v průměru 29 stupňů, ovšem díky moři je pocitově vyšší. Nejvhodnější na návštěvu je období dubna, května, června a poté září a října. Počasí je v těchto měsících mírné a teploty se pohybují okolo 20 stupňů.

Bezpečnost

I přes mediální vlnu o tom, že je Turecko nebezpečná země vlivem teroristických útoků, je patrné, že jde o bezpečnou zemi, kde má armáda a policie silnou pozici. Místní lidé, kteří dbají na pohodu a úsměv, tu možná i díky náboženství řeší těžké kriminální činy daleko řídčeji, než jsme zvyklí v západní Evropě. I obchodníci nechávají volně vystavené zboží po celý den. Dokonce nečekejte ani na ženy jako v jiných arabských zemích. Na pozoru je třeba mít se jako v každém jiném velkém městě, která bývají rájem pro kapsáře.

Měna

Turecko se dlouhodobě potýká s kolísavou inflací. Měnou je turecká lira, za kterou v přepočtu zaplatíte kolem 5 korun (únor 2019). Na mnoha turistických místech bez problému přijímají euro. V Turecku je cenová hladina podobná jako v České republice, možná jen o něco málo dráž, což platí hlavně o trvanlivých potravinách. V běžné hospodě pro místní zaplatíte okolo 5 lir, v hospodě pro turisty na lepším místě počítejte s cenou dvojnásobnou.

Doprava

Z Prahy se do Instanbulu můžete dostat letecky okolo 5 000 Kč za zpáteční letenku. Výjimkou nejsou letenky za cenu 2 000 Kč. Nejlepší je zvolit letiště Atatürkovo, ze kterého se do centra dostanete do jedné hodiny. Pokud zvažujete autobus nebo vlak, autobus vyjde rozhodně levněji. Cesta bude trvat přibližně 36 hodin a budete přestupovat, pravděpodobně v Sofii. Pokud pojedete vlastním vozem, bude vás cesta trvat přibližně 24 hodin a ujedete 1 850 km. Cesta by měla být bezproblémová, jen Sofii doporučujeme projíždět mimo dopravní špičku.

Istanbul má vlastní systém městské dopravy. Využít můžete rozsáhlou síť autobusů, tramvají, linku podzemního i pozemního metra.

 • Doprava v Istanbulu se platí speciálními plastovými žetony, které slouží vždy na jednu jízdu a vhazují se do turniketů. Platit budete tedy za přestupy, nikoliv za čas. Žetony se hodí v případě, že se v Istanbulu nebudete příliš zdržovat. Jeden žeton vyjde cca na 40 Kč. Lodě mají odlišné žetony.
 • V metru, autobusu, tramvaji, vlaku a na většině lodí zkuste využít Istanbulkart a získáte jízdné za polovinu. Přes tuto kartu stojí jedna cesta asi 21 Kč. S kartou se při nástupu prochází kolem řidiče a pípne se ní. Kartu můžete sdílet.
 • Istanbul je znám svým velmi krátkým metrem Tünel z roku 1875, které se díky francouzským inženýrům otevřelo hned jako druhé po londýnskému metru. Překonává výškový rozdíl mezi Zlatým rohem a Galatskou věží. Na povrchu začíná také historická tramvaj.
 • Při cestování po centru je nejlepší využívat klimatizované tramvaje. Turisty nejhojněji využívaná linka T4 slouží k dopravě mezi historickými čtvrtěmi města, částmi Sultanahmet a Taksim.
 • Autobusy jsou podobné našim autobusům. V Istanbulu se nacházejí dvě hlavní nádraží (otogary), Esenler na evropské straně a Harem na straně asijské. V okolních kancelářích si zakoupíte příslušné jízdenky, které použijete v autobusích IETT. Na dalších stanicích pak spatříte malou budku, která je bufetem a prodejnou jízdenek zároveň. V autobusech soukromých společností se platí hotově. Výhodná je také koupě slevového čipu AKBIL, který můžete využít ve všech druzích dopravy kromě soukromých společností.
 • Pokud jedete malou vzdálenost, můžete využít menší autobus dolmuş bílé barvy, který funguje jako taxi. Jednoduše na něj zamáváte a nasednete. Jen pozor, slovo dolmuş znamená přeplněný a tento název je skutečně opodstatněný.
 • Vlakem se dá dobře dojet do Ankary a do Konye. Vlakem se dá však cestovat i městem. Při hledání spojení sledujte, zda jedete na evropskou nebo asijskou stranu. Nádraží na evropské části se jmenuje Sirkeci a na straně asijské Haydarpaşa.
 • Zajímavé jsou místní rychlotrajekty a  trajekty zvané mořskými autobusy. Plují hlavně přes Bospor mezi Asií a Evropou. Zastávky najdete ale i v zátoce Zlatý roh. Trajektem se dostanete také na Princovy ostrovy.
 • Taxi poznáte jednoduše. Nezapomeňte, že se smlouvá všude a že noční poplatek se účtuje až od půlnoci do šesti do rána. Dávejte pozor, jelikož za noční poplatek zaplatíte o 50 % více.
 • Při jízdě přes Bospor se vždy platí mýtné.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Turecko

 • 8,2Skvělé
  Hotel Spa Pera Center
  Turecko - Istanbul
 • 7,4Dobré
  Zurich Hotel
  Turecko - Istanbul
 • Aspen - Laleli
  Turecko - Istanbul
 • Ciragan Palace Kempinski
  Turecko - Istanbul
 • Bulvar Palas
  Turecko - Istanbul
 • Legacy Ottoman
  Turecko - Istanbul
 • Black Bird
  Turecko - Istanbul
 • Royal
  Turecko - Istanbul
 • Hotel Villa Zurich
  Turecko - Istanbul
 • Occidental Pera Istanbul
  Turecko - Istanbul
 • Taksim Premium
  Turecko - Istanbul
 • Golden Royal
  Turecko - Istanbul

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré