Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Národní parky USA

Národní parky USA

Spojené státy americké mají na svém území celkem 59 národních parků. Tím nejstarším z nich je Yellowstonský národní park z roku 1872 a naopak tím nejnovějším je Pinnacles National Park z roku 2013. Většina parků se nachází v západní části USA.

Všechny americké národní parky jsou spravovány speciální organizací National Park Service. Všech 59 národních parků je situováno do 27 států, z nichž některé se nachází i na nezačleněném území, jakým jsou Americké Panenské ostrovy a Americká Samoa.

Z takto velkého množství parků je jich celkem čtrnáct zaneseno na seznamu světového dědictví UNESCO. Pojďme si představit ty nejznámější z nich.

Národní park Yellowstone

Začněme tím nejstarším národním parkem ve Spojených státech amerických. Ten se z velké části nachází ve Wyomingu a částečně i v Montaně a Idaho. Tento park láká především na přemíru krásných vodopádů, jichž je asi 110. Zajímavé jsou vývěry horkých pramenů, husté jehličnaté lesy, ale také gejzíry, jakým je třeba Old Faithful.

Ze zajímavých míst Yellowstonského parku lze zmínit hluboký kaňon v severní části, mamutí horké prameny Mammoth Hot Springs nebo Yellowstonské jezero umístěné uprostřed této velké plochy. K vidění je spousta vzácných zvířat, od vlků, přes medvědy, až po orla bělohlavého.

Národní park Grand Canyon

Název tohoto parku je jasně vypovídající. Grand Canyon neboli Velký kaňon se rozkládá na ploše asi 4 900 kilometrů čtverečních. Nachází se v Arizoně na slavné řece Colorado. Mnohými je označován, jako nejkrásnější úkaz matičky země, protože vytvořené útvary jsou opravdu fascinující. Právě řeka Colorado zde prorazila Coloradskou plošinu a utvořila toto jedinečné kamenné dílo. Národní park Grand Canyon byl založen v roce 1919.

Národní park Yosemite

Yosemitský národní park leží v horách Sierra Nevady na východu střední Kalifornie. Jeho plocha 3 081 kilometrů čtverečních představuje jednu ze souvislých a neporušených přírodních ploch planety. Tisíce druhů rostlin, bohaté zastoupení živočichů a překrásné skály.

Dokazuje to například pohoří El Capitan a Half Dome. Za podívanou stojí vodopád Bridalveil Fall, ale také řeka Merced a její okolí. V Národním parku Yosemite se nachází staré sekvoje obrovské a dech beroucí kaňony. Typickým příkladem je Hetch Hetchy Valley a Yosemite Valley. Na celém území je více jak 1 300 kilometrů turistických tras.

Národní park Bryce Canyon

Na jihu Utahu máte možnost poznat unikátní pískovcové věže na ploše 145 kilometrů čtverečních, které ukrývá Bryce Canyon National Park. Načervenalé věže označované jako Hoodoo jsou doplňovány borovicovými lesy. Tento dech beroucí skalnatý amfiteátr utváří dokonalou část Coloradské kotliny.

Národní park Death Valley

Park Death Valley neboli Údolí smrti. Právě zde se nachází nejníže položené místo nazývané Badwater Basin a spousta nerostných ploch náhodných tvarů. V dřívějších dobách toto území okupoval indiánský kmen Šošonů. Mimo Aljašku jde o jeden z největších národních parků Spojených států amerických, a to s plochou 13 650 kilometrů čtverečních. Za zmínku stojí Zabriskie Point, solné jezero Badwater a Devil´s Golf Course.

Národní park Denali

Plocha 24 585 kilometrů čtverečních zasazená do vnitrozemí Aljašky. Přesně tam se nachází obrovský Národní park Denali, kde se mimochodem tyčí i nejvyšší hora Severní Ameriky. Tou je Mount McKinley. Velká část území je pokryta především lesy, dále také tundrami a vodními plochami. Typickým příkladem je stejnojmenné jezero Denali.

Národní park se pyšní bohatou faunou a flórou. Ne nadarmo patří pozorování divoké zvěře k nejoblíbenějším činnostem. Dále je to turistika a horolezectví.

Národní park Hot Springs

Zapomínat bychom neměli ani na nejmenší národní park Spojených států amerických. Hot Springs National Park se vyjímá svou plochou 22,5 kilometrů čtverečních a nachází se ve státě Arkansas. Tato oáza klidu je obklopená především kopcovitou krajinou a oblíbená pro své horké a léčivé prameny.

Národní park Biscayne

I takový jihovýchodní stát, jakým je Florida má svůj národní park. Jeho zajímavostí je to, že až 95 % národního parku Biscayne je tvořeno vodní plochou. Jak můžete správně tušit, kromě malé části pobřeží Florida Keys jsou to především korálové útesy, jež jsou jeho značnou dominantou.  Celková rozloha parku je asi 700 kilometrů čtverečních.

Národní park Acadia

Velkou výzvou cestovatelů je Národní park Acadia, který se nachází na pobřeží Atlantického oceánu. Park se rozprostírá i na částech několika okolních ostrovů, jakými jsou Isle au Haut, Mount Desert Island a Baker Island. Typické jsou pro něj především zalesněné plochy v kombinaci s mokřady, jezery a pahorkatinami přinášejícími překrásný výhled po okolí.

Národní park Everglades

Park známý především díky velkému množství aligátorů a krokodýlů. Mokřady nacházející se mezi Atlantským oceánem a velkým jezerem Okeechobee. Národní park Everglades je veřejnosti přístupný nejčastěji za pomoci speciálních vodních vznášedel, s nimiž se lze pohybovat po tomto vodním přírodním bohatství. Jeho rozloha je 6 104 kilometrů čtverečních a v roce 1979 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Národní park Kobuk Valley

Dobrodruzi a milovníci divoké přírody si na své přijdou i v Národním parku Kobu Valley nacházejícím se na Aljašce. Toto území o velikosti 7 084,9 kilometrů čtverečních je situováno mezi pohoří Baird Mountains a Waring Mountains. Jde o oblast Northwest Arctic Borough.

Národní park bez příjezdové cesty je dostupný hydroplány a podobnými dopravními prostředky. Právě zde se můžete pohybovat kolem stejnojmenné řeky Kobuk nebo po velkých kobuckých písečných dunách, jakými jsou Great Kobuk Sand Dunes. Z národního parku lze v severní části plynule přejít do další chráněné oblasti zvané Noatak National Preserve.

Národní park Mesa Verde

Coloradský národní park je tvořen z velké míry skalním městem. Jeho historie sahá do roku 7 500 let před naším letopočtem. Kamenné příbytky jsou zasazeny přímo v oblasti označované jako Four Corners. Celková rozloha národní parku je asi 212 kilometrů čtverečních, a kromě jiného je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Národní park Redwood

Národní park Redwood má celkovou rozlohu 542 kilometrů čtverečních a nachází se v severní Kalifornii. Ve skutečnosti se skládá ze čtyř přírodních částí, jakými jsou Prairie Creek, Jedediah Smith, Del Notre Coast a Redwood. Celek je označován jako Redwood National nad State Parks.

Právě zde žije spousta ohrožených živočichů, můžete vidět vzrostlé sekvoje a navštěvovat nejrůznější rekreační střediska parku. Zakempovat lze například na místech Mill Creek, Elk Prairie nebo v Gold Bluffs. Park je mimo jiné součástí biosférické rezervace California Coast Ranges.

Národní park Zion

Místo poblíž města Springdale v americkém státě Utah. Přesně tam se na 593 kilometrech čtverečních rozprostírá Národní park Zion skládající se ze tří částí. Je to Mohavská poušť, Coloradské plošiny a Velká pánev. Ta největší a nejdominantnější část parku se ukrývá mezi stěnami hor Majestic Mountain, Deertrap a Cathedral. Nezapomenutelný je výhled z vyhlídky Angels Landing přímo na Zionský kaňon. Jím samotným protéká řeka Virgin River.

Národní park Joshua Tree

Jozuův strom, přes tak lze přeložit název národního parku rozprostírajícího se v jihovýchodní Kalifornii. Na ploše 3 196 kilometrů čtverečních se rozkládá velké množství keřů creosote, kaktusů a podobných rostlin. Propojení Mohavské pouště s Coloradskou pouští dalo vzniknout stromu, po němž byl pojmenován celý park. Vidět můžete skály ve tvaru lebky Skull Rocks nebo navštívíte místo Barker Dam vhodné pro pozorování divoké zvěře.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.