Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Severní Amerika

Spojené státy : průvodce

28°C
Aktuálně
25.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
US flag

Spojené státy

Hodnocení průvodce: 9.6

USA neboli Spojené státy americké přináší cestovatelům spoustu chutí, kulturních zážitků a charakterově rozdílných přírodních skvostů. Velký kontinent s řadou významných míst, jakými jsou Los Angeles, Chicago, Miami až po proslulé San Francisco. Dovolená v USA, to je objevování specifických působišť, nekonečné silnice vedoucí skrze překrásnou přírodu, ale i venkovské prostředí odlehlých lokalit. Spojené státy americké jsou milujícím národem, který vás obklopí vřelostí, rozmanitostí a překvapí v mnoha ohledech. Každý turista si najde to své, ať už to bude záře velkoměst nebo dechberoucí výhledy a fascinující přírodní monumenty.

USA je kontinentem omývaným dvěma velkými oceány. Je to Atlantický oceán a Tichý oceán. K významnému vodstvu patří i několik hlavních řek, jakými jsou Mississippi, Colorado či Rio Grande. Zapomínat bychom neměli ani na Michiganské jezero, Ontario a Hořejší jezero. Z pohledu geografie stojí za zmínku Hudsonův záliv, hora Denali, Údolí smrti, Apalačské hory, Mexický záliv a mnohé další. Mapa USA je pokryta nejrůznějšími skvosty, které vám tuto zemi představí v celé její kráse.

Průvodce pro oblíbené destinace: Spojené státy

Co navštívit ve Spojených státech

USA, to je bezpočet libovolných aktivit, díky čemuž si na své přijde opravdu každý cestovatel. Jednou z možností vyžití je nakupování ve velkých městech. Velice oblíbená jsou pro české turisty outletová nákupní centra. Vyrazit můžete na dobrodružný trek například do oblíbené Kalifornie, Utahu nebo na Aljašku. Příjemné je i povalování se na pláži, třeba na Miami Beach, La Push ve Washingtonu a Venice Beach v Kalifornii. Spousta vyžití se najde také pro rodiny s dětmi, o čemž vypovídají hlavně zábavní a národní parky.

Spojené státy americké, to je bezpočet možností poznávání. Tento velký kontinent si vás podmaní spoustou krásných měst, národních parků a přírodních zajímavostí. Jestliže chcete z USA vidět to nejzajímavější, můžete začít třeba zmíněnými metropolemi. Typickým příkladem je největší město západu, jímž je Los Angeles. Město mnoha kontrastů, kde můžete objevovat kouzlo Rodeo Drive a zároveň se lze vydat ke Griffinově observatoři. Populární jsou čtvrti jako Beverly Hills nebo ikonický chodník slávy. Klenotem mezi kopci je San Francisco, které se vyznačuje svou specifickou atmosférou. Navštívit musíte most Golden Gate Bridge i nejklikatější ulici Lombard Street.

Když se vydáte na návštěvu Spojených států, nesmíte opomíjet ani na New York. Město, které nikdy nespí se vyznačuje svou energií. K vidění je Socha svobody, věhlasný mrakodrap Empire State Building, centrum Manhattan a plíce města zvané Central Park. Své kouzlo má i hlavní metropole v podání Washingtonu. Vedle vysokého Capitolu je k vidění Washingtonův monument a jiné státní budovy. Jestliže prahnete po zábavě, zamiřte do Las Vegas. Město hazardu zasazené do pouště, kde si noční život užijete plnými doušky.

Do výčtu zajímavých měst Spojených států patří také Oatman, což je město posazené na historické silnici Route 66. Prahnete-li po slunci, nekonečných plážích a vodních radovánkách, rozjeďte se do Miami. Tady se nachází bohatá architektura art Deco a spousta mezinárodních bank. Líbivé je i městečko z westernu označované Kernville. Opakem něho bude opuštěné město duchů Cisco Ghost Town. Ve výčtu poutavých měst USA by šlo jistě pokračovat – Phoenix, Seattle, Chicago, Atlanta a další.

Když se řekne Amerika, to jsou především dech beroucí přírodní skvosty, jichž je více než dost. Dominantní je kupříkladu Grand Canyon, jehož délka je 446 kilometrů a jeho hloubka činí 1 500 metrů. Tahle podívaná vám zprostředkuje nevídaný zážitek na celý život. Skalnaté útvary můžete vidět také v Bryce Canyon, kde je přemíra pískovcových věžiček. Ty utváří hustý labyrint plný barev a rozmanitosti. V podobném duchu se linou i pískovcové útvary v rámci Monument Valley. V jejich případě pojedete na hranici států Utah a Arizona.

Dalším poutavým cílem Spojených států je Národní park Yosemite, který byl založen už v roce 1890. Jeho nedílnou součástí je pohoří Sierry Nevady. K vidění jsou tu třeba horská jezera, ale i granitové skály. Za nedotčenou přírodou se můžete vydat také do Národního parku Denali, kde se tyčí stejnojmenná nejvyšší hora severoamerického kontinentu. Nad touto přírodní plochou jsou realizovány pravidelné vyhlídkové lety. Neopomínejte ani na Antelope kaňon v oblasti jezera Powell. Kaňon má dvě části a utváří jedinečnou podívanou. A co takový Národní park Kluane, kde se mimochodem nachází nejvyššího hora Mt. Logan? Za zmínku stojí i Death Valley, což je národní park označovaný, jako údolí smrti. Zde si dejte pozor na teploty překračující 50 °C. Vypravit se můžete na bývalé území indiánského kmene Anasazi, jímž je Národní park Lion se svými unikátními geologickými útvary.

Vzhledem k tomu, že Spojené státy jsou opravdu rozhlehlé, měli byste si v oblasti, kam směřujete najít co možná nejvíce poutavých cílů. Proto vám přinášíme výčet některých dalších – Národní park Arches se svými skalními oblouky, Canyon de Chelly neboli kaňon kmene Navajo a Národní park Sequoia s těmi největšími rostoucími stromy na světě. Jedinečným výhledem na mnoha místech vás okouzlí silnice Big Sur, můžete se podívat na největší podkovu světa Horseshoe Bend, zamíříte do strašidelného kaňonu Black Canyon ot the Gunnison a poznáte úchvatné meandry řeky San Juan v Goosenecks State Park. Tohle všechno je Amerika v celé svojí kráse, což dále stvrzují místa jako Údolí smrti, jezero Diablo Lake a silnice táhnoucí se kaňonem Colorada zvaná Utah State Route SR128.

Pokud by vám tohle všechno bylo málo, zkuste si do svého itineráře zapsat ještě pohádkové údolí skřítků Goblin Valley State Park, jezera Pine Flat a Great Salt Lake nebo úchvatné stromy v Portola Redwood State Park. V rámci relaxace byste neměli opomíjet ani na Havajské ostrovy, konkrétně na ostrovy Maui a Honolulu, kde si užijete patřičného odpočinku a naberete další síly pro poznávání Spojených států.

Místní kuchyně

Americká kuchyně je ovlivněna řadou kultur a obyvatel, jež žijí na území Spojených států amerických. Setkat se můžete s několika úrovněmi stravování, od těch levnějších pokrmů, až po dražší a luxusnější restaurace. Nejsou to však jenom hranolky, kuřata a hamburgery, jak si asi většina lidí myslí. V restauracích můžete narazit na specialisty čínské, mexické, ale i mnohé další. Celkem originální pochoutkou jsou například Baked potatoes neboli zapečené brambory. Na své si přijdou i milovníci bifteku a barbecue úpravy masa, jež jsou nedílnou součástí jakékoliv grilovací párty. Odbývány v USA nejsou ani snídaně, kdy jsou podávány křupavé toasty, slanina, vajíčka, lívance nebo vafle. Američané si zkrátka umějí dopřávat. Například v New Yorku vede pravý bagel, na Floridě krokodýlí maso, v Kalifornii zase mořské plody a na středozápadě místní plodiny a maso.

Když se řekne tradiční americká kuchyně, musíme začít vyjmenovávat jídla, jakými jsou Hot Dog, Donut, Apple pie, smažené kuře, cibulové kroužky a burákové maso. Zapomínat bychom neměli ani na Macaroni, Pizzu a popcorn. Jiná kuchyně vás bude čekat na americkém jihu, odlišná zase v oblasti středozápadu, severovýchodu nebo na Havaji. Narazit tak můžete na řadu regionálních specialit. Pokud jde o nápoje, ve Spojených státech vládne limonáda zvaná Coca-Cola, která se odsud rozšířila do celého světa. Hodně populární jsou také značky Mirinda, Fanta a Sprite. S těmito limonádami se můžete setkat na každém kroku. Co se týče alkoholu, na prvním místě je americké pivo, červené víno a z destilátů je to whisky.

Letiště v Houstonu

V Houstonu se připravte na časový posun. Ve městě je o sedm hodin více než v České republice. Metropole má celkem šest letišť. Tím nejvyužívanějším je letiště George Bush Intercontinental Houston Airport, které je známé pod zkratkou IAH. Letiště má celkem pět terminálů, mezi kterými budete využívat automatickou železnici. Je to lepší kvůli delší vzdálenosti.

Letiště nabízí řadu služeb, včetně několika autopůjčoven vzdálených jen pět minut dopravou od terminálů. Přímo na letišti je několik typů parkovacích ploch. Pokud se chcete dopravit do centra Houstonu, musíte překonat vzdálenost 37 kilometrů. Autobusovou linkou č. 102 to trvá přibližně 1,5 hodiny. A jak je to s využíváním ubytovacích zařízení v okolí?

  • Houston Airport Marriott at George Bush Intercontinental
  • Hampton Inn & Suites Houston-Bush Intercontinental Airport
  • Courtyard by Marriott Houston Intercontinental Airport
  • SpringHill Suites Houston Intercontinental Airport
  • Ramada by Wyndham Houston Intercontinental Airport East
     

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné