Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Spojené státy

Pensylvánie: průvodce

29°C
Aktuálně
25.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Pensylvánie

Pensylvánie je státem nacházejícím se mezi Delawarským zálivem a Erijským jezerem. Stát situovaný v severovýchodní části Spojených států amerických. Jde o třicátý třetí největší stát USA, který má přibližně 12,8 milionů obyvatel. Jeho celková rozloha je celkem 119 283 kilometrů čtverečních, z toho 2,7 % plochy tvoří voda.

Historie Pensylvánie se pojí s rokem 1681, kdy zde byla založena menší provincie. Z ní se postupně vytvářela větší anglická kolonie, jež stála u zrodu třinácti amerických států. V roce 1863 na území Pensylvánie proběhla občanská válka.

Stát je spjat se zajímavými přírodními úkazy, mezi které patří například Apalačské pohoří, řeka Delaware, Allegheny River, Ohie River a nejvyšší vrchol v podobě Mount Davis s výškou 979 metrů nad mořem. Hlavním městem Pensylvánie je Harrisburg.

Co navštívit v Pensylvánii

Pensylvánie je americkým státem s přemírou turistických atrakcí. Ty nabývají podoby jak historické, tak umělecké, kulturní a v neposlední řadě i přírodní. Návštěvu tohoto amerického státu byste měli spojit s níže uvedenými cíli.

Začít můžete například muzeem a návštěvnickým centrem v Gettysburgu. Zde se dozvíte spoustu historických faktů o občanské válce. K vidění je řada věcí z té doby. Když už se budete nacházet v tomto městě, můžete zajít třeba k Národnímu hřbitovu vojáků, na Eisenhowerovo národní historické místo nebo k David Wills House.

Když už jsme u těch muzeí, nenechte si ujít ani Muzeum umění v Philadelphii. Toto město je vůbec zajímavé na památky a významná místa. Dokazuje to kupříkladu Independence Hall, Liberty Bell, Independence National Historical Park, The Franclin Institute a Please Touch Museum.

Z přírodních skvostů rozhodně vede Presque Isle State Park nacházející se na písečném poloostrově kousek od města Erie a stejnojmenného jezera. Právě na tomto místě se střetává velice pestrá a působivá fauna a flóra s rozmanitými stavbami a památkovými budovami. V Pensylvánii si nenechte ujít ani magické zahrady Longwood Gardens. Při návštěvě velice rychle pochopíte, že jde o více než pouze klasickou botanickou zahradu.

Vypravit se můžete i k dalším zajímavostem Pensylvánie. Co takhle věznice Eastern State Penitentiary. Jde tak trochu o hororovou stavbu, jejíž interiéry mohou opravdu nahánět hrůzu vzhledem k tomu, k čemu věznice sloužila.

Pro zlepšení nálady můžete dát přednost zábavnímu parku Heshey Park, kde se nachází spousta vodních atrakcí, horské dráhy a přemíra ostatních věcí. Takové malé městečko protnuté zábavou a úchvatným parkem Hershey Gardens rozprostírajícím se na ploše pěti hektarů. Milovníci pohybových aktivit mohou dát přednost lyžování v oblasti Camelback Mountain Resort nebo si užijí raftingu, táboření a vodopádů v Ohiopyle State Park.

Specifika místní kuchyně

Jestliže si chcete Pensylvánii zapamatovat také z gastronomického hlediska, potom v každé z oblastí tohoto státu ochutnejte některý z těchto oblíbených pokrmů. Jsou to například červené vafle, kuřecí avokádové jarní závitky, grilované kuřecí stehno s koriandrovou salsou, oblíbené grilované krevety nebo sladkosti ve formě karamelizovaných jablek.

Tento stát je doslova protnutý vyhlášenými podniky, které polahodí vaše chuťové pohárky. Je to kupříkladu Praza Restaurant ve městě Warren. Dinenner´s Country Restaurant ve městě Ronks, Maple Restaurant ve městě Ambridge, Cork & Cap Restaurant v Lancesteru a La Isla Restaurant v Allentown.

Počasí

Území Pensylvánie se pojí s odlišnými teplotami v jednotlivých částech státu. Nejtepleji je bezpochyby v okolí Philadelphie, naopak chladnější klima panuje v Apalačských horách. Pensylvánie je obvykle spojována s letními průměrnými teplotami v rozmezí od 20 °C do 25 °C. Přes léto panuje na většině míst poměrně deštivé podnebí, takže tím nebuďte zaskočeni. Opakem toho jsou chladnější zimy, kde se setkáte i s přemírou sněhu. Průměrné zimní teploty jsou od -7 °C do +5 °C.

Bezpečnost

Počítejte s tím, že pokud se budete pohybovat ve větších městech Pensylvánie, hrozí v nich vyšší míra kriminality. Je třeba si dávat pozor na zloděje v přeplněných dopravních prostředcích a některým čtvrtím se raději vyhýbejte úplně. To platí především v noci.

Zároveň se dopředu informujte na počasí v lokalitě, do níž se chystáte. Zaskočit vás mohou vydatnější deště spojené s lokálními záplavami nebo tornáda. Ke všem těmto přírodním živlům je třeba přistupovat s maximálním respektem.

Měna

V Pensylvánii počítejte obecně s vyššími cenami oproti České republice. Tento rozdíl je markantnější hlavně ve větších městech, kam směřuje velká spousta turistů. Zde je několik příkladů orientačních cen za zboží a služby v jednom z největších měst Pensylvánie, ve Philadelphii.

 • Voda 1,5 litru = 50 Kč
 • Chleba = 75 Kč
 • Cappuccino = 90 Kč
 • Espresso = 55 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 120 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 165 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 350 Kč
 • Menu u McDonald ‘s = od 170 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 2 600 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 18 Kč

Doprava

Jestliže se do Pensylvánie chystáte bez mezipřistání, vyrazit můžete například na letiště ve Philadelphii. Délka letu do 10 hodin a cena letenky od 20 000 Kč. S mezipřistáním z České republiky doletíte i do dalších měst Pensylvánie, jakými jsou Pittsburgh, Harrisburg, Allentown, Wilkes-Barre a další. Tam se pochopitelně může délka letu prodlužovat a cena zvyšovat. A jak je to s dopravou po Pensylvánii?

 • Pokud se budete pohybovat po největším městě Philadelphii, padne volba na dvě linky metra, tramvajové linky rychlodrážního charakteru a přemíru autobusů.
 • Ostatní větší města se prezentují vždy městskou hromadnou dopravou.
 • Alternativou jsou taxi služby. Například ve Philadelphii za ně zaplatíte taxu 2,5 USD za ujetý kilometr.
 • Mezi jednotlivými městy fungují dálkové autobusy a vlakové spoje.
 • Jestliže chcete být v Pensylvánii svými vlastními pány a netoužíte se spoléhat na veřejné prostředky, pronajměte si automobil.
 • K dispozici jsou všechny světové autopůjčovny typu Hertz, Avis, Sixt a jim podobné. Cena pronájmu se pohybuje od 1 300 Kč za den.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné