Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Severní Amerika

Belize: průvodce

27°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
BZ flag

Belize

Hodnocení průvodce: 9.5

Jedinečné krásy na pobřeží Střední Ameriky. Právě tam se rozkládá stát Belize, který je do značné míry spojen s národem Mayů, což dokazuje velká řada pamětihodností a lokalit s nevídanými pozůstatky. Dovolenou v Belize lze charakterizovat tak, že jednou nohou budete v džungli a tou druhou na pobřeží Karibského moře. Země je spjata nejenom s přírodními krásami na povrchu, ale také těmi podvodními, což dokazuje přemíra korálových útesů a podmořských zákoutí. Při dovolené v Belize budete moci objevovat dech beroucí faunu i flóru, a to především díky bohatému zastoupení národních parků ve vnitrozemí. Cestování po této destinaci, to je hlavně akční turistika, jež si toho pro vás připraví více než dost.

Kolem pobřeží počítejte s tím, že země je pokryta nížinami. V dosahu je více jak 130 písečných ostrůvků, Honduraský záliv a Belizský bariérový útes. Některé korálové útesy jsou dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO. K jediným vrcholkům v Belize patří Maya Mountains se svou výškou 1 000 metrů nad mořem. V Belize nechybí ani významné říční toky, ke kterým se řadí řeka Hondo a Belize. Při návštěvě lokalit budete mít určitě hodně co poznávat.

Co navštívit v Belize

Mapa Belize je skutečně pestrá a najdete v ní spoustu překrásných míst vybízejících k nejrůznějším pohybovým aktivitám. Pokud se budete pohybovat v přímořských oblastech tak zjistíte, že dobré podmínky jsou například pro windsurfing. Potápění a šnorchlování je pak naprostou samozřejmostí. Turisté se velice často vydávají i na řeky, kde lze provozovat kajaking. Přírodu si pak můžete vychutnat z koňského hřebu, což je pochopitelně nezapomenutelný zážitek. Vzhledem k rozmanitému výskytu ptactva jednoznačně vede i jeho pozorování.

Belize je jednou z nejméně osídlených zemí Střední Ameriky a tím pádem lokalitou jako stvořenou pro poznávání a objevování. Když se vydáte do této destinace, vaším pomyslným odrazovým můstkem se stane metropole Belize City. Město, ve kterém se historické stavby protínají s krásnými plážemi. Obdivovat zde budete třeba unikátní most z roku 1923 zvaný Swing Bridge. Dáváte-li přednost koloniální architektuře, zavítejte do Government House. Dřevěná budova byla postavena v roce 1814. Spoustu historických informací pak budete čerpat v místním Museum of Belize. To je situováno v objektu bývalého vězení pocházejícího z roku 1857.

Do Belize vás přitáhnout památky, které jsou mnohem staršího data vzniku. Jsou to hlavně mayské stavby, z nichž doslova čiší duch minulosti. Jedním z nejpopulárnějších míst je Xunantunich. Lokalita osídlená 1000 let před naším letopočtem. Tamní architektonický skvost vznikl v 7. století našeho letopočtu. V souvislosti s tímto místem vás bude zajímat především vrchol El Castillo. V rámci starobylých mayských sídel a oltářů lze hovořit ještě o Lamanai Achaeological Reserve nebo Altun Ha.

Za zmínku stojí i návštěva tamní zoologické zahrady zvané Belize ZOO. Ta se vymyká tím, jakým způsobem přistupuje k chovaným zvířatům. Do těsného kontaktu se tak dostanete s mnoha exotickými tvory. Vyhledávanou zajímavostí je Banánová farma, kde se banány pěstují ve velkém. Zapomínat byste neměli ani na posvátnou mayskou svatyni Actun Tunichil Muknal. Pokud ji chcete vidět, musíte se vypravit do džungle.

V Belize budete obdivovat přírodní rozmanitosti na každém kroku. Vybízí k tomu kupříkladu Národní park Crooked Tree, kde si užijete pestré fauny a flóry, včetně prohlídky botanické zahrady. Při cestě po Belize nezapomínejte ani na rezervaci Cockscomb, v níž se mimochodem nachází největší množství žijících jaguárů. Podobných rozmanitostí je v zemi více než dost – Mayflower Bocawina National Park, St. Herman´s Cave a Bird Island.

Také okolní ostrůvky přináší pomyslný ráj na zemi. Dokazuje to kupříkladu Ambergris Caye, kde se budete oddávat šnorchlování, odpočinku pod kokosovými palmami, popíjení koktejlů a relaxaci. Zkrátka exotika v pravém slova smyslu. Výjimečnou součástí této země je bariérový útes Belize Barrier Reef s řadou malých ostrůvků. Pomyslný přírodní zázrak představuje místo označované jako Great Blue Hole. Zabarvení vody mezi ostrůvky vytváří obří podmořskou díru jejíž průměr je 300 metrů.

Patříte-li k milovníkům mořské hladiny, potom se přesuňte z vnitrozemí na pobřeží. Výjimečných působišť je tu více než dost. Za zmínku stojí Caye Caulker, korálový útes Hol Chan Marine Reserve a místa vyhledávaná pro potápění Half Moon Caye, Tobacco Caye a South Water Caye. Patřičného odpočinku na pláži si užijete v Placencia Peninsula a pokud prahnete po romantice a soukromí, zamiřte do St. George´s Caye. Ekoturisté pak dají zelenou místu zvanému Blackadore Caye. Tohle všechno je Belize v celé své kráse.

Místní kuchyně

V Belize narazíte na lahodnou gastronomii. Ta tradiční je spjata hlavně se třemi základními ingrediencemi, jež jsou přístupné v mnoha podobách. Je to dušené kuřecí maso, rýže a fazole. Vzhledem k tomu, že velká část země leží u pobřeží, jsou nepostradatelnou součástí jídelníčku i mořské plody a ryby. Používány jsou hodně pálivé a kořeněné omáčky. Například s kuřecím masem a rýží s kokosovým mlékem. Spousta z vás si pochutná i na grilovaných rybách typu kanice, barracuca, humr nebo krevety. Mezi přílohami spatříte ještě pšeničné tortilly, bramborové saláty na mnoho způsobů a smažené banány. Provázanost chutí je v tamním kulinářském prostředí jednoznačně nezapomenutelná a hodně návyková.

Pokud chcete tipy na konkrétní tradiční pokrmy této země, máte je mít. Vyzkoušejte určitě smažené placky z mouky zvané Fry Jack, kapsy z těsta plněné ústřicemi Conch Fritters, ale také směs rýže a fazolí Rice and Beans. Poslední jmenovaný pokrm je základním belizským jídlem. V jídelním lístku se můžete porozhlédnout také po fazolové kaši Refried Beans, pikantní rybí polévce Tapado nebo se zaměříte na tradiční maniokový chléb Ereba. Nejčastějším nápojem v Belize jsou ovocné šťávy. Specifickým nápojem je Seaweed Shake. Koktejl, v němž nechybí mořské řasy, mléko, led a někdy i rum. Ten je s pivem nejpopulárnějším alkoholickým nápojem.
 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Belize

    Nenalezeny žádné záznamy.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné