Antigua a Barbuda - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Severní Amerika

Antigua a Barbuda: průvodce

27°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Antigua a Barbuda

Hodnocení průvodce: 9.8

Ostrovní stát v Karibském moři spojený s vlnitým pobřežím a modrými lagunami. To je Antigua a Barbuda, osobitý název destinace nazývající se po stejnojmenných ostrovech. Právě prostřednictvím nich se octnete v příjemné říši divů, které jsou tvořeny chráněnými zátokami, okouzlujícími anglickými přístavy a srdečností místních obyvatel. Dovolená na Antigui a Barbudě, to je poznávání, relaxace, spousta barev, ale také prvky koloniální minulosti. Karibské ostrovy lemované vznešenými útesy a hromadou jachtařů budou vzrušujícími vzpomínkami na tuto exotickou cestu do neznáma. Ostrovy s anglickým přízvukem si vás jednoduše podmaní.

Antiguu a Barbudu tvoří přesně tři karibské ostrovy. Kromě těchto dvou je to ještě neobydlený a skalnatý ostrov Redonda. Pokud se vydáte na Antiguu, narazíte na vápencový a z části vulkanický povrch. Naopak na Barbudě si užijete spíše korálové vápence. V obou případech zažijete prolínající se zeleň se skalisky a rozlehlými plážemi, jež k Antigui a Barbudě zkrátka patří.

Co navštívit na Antigui a Barbudě

Vzhledem k tomu, že se jedná o karibské ostrovy, je hlavní směr vyžití celkem zřejmý. Spoustu času budete trávit na pobřeží u moře. To znamená, že si užijete potápění, šnorchlování a vodních aktivit. Mezi oblíbené se řadí třeba vodní lyžování nebo rybolov. V okamžiku, kdy vás omrzí poznávání korálových útesů, je nejvyšší čas vyrazit za nakupováním do měst, kde se mimo jiné setkáte i se zajímavým nočním životem. Antigua a Barbuda vybízí k pěším túrám po ostrově, kde můžete vidět nepřeberné množství scenérií.

Tento nezávislý ostrovní stát je jako stvořený pro dobrodruhy, nadšence poznávání a milovníky exotiky. Je pravdou, že Antigua a Barbuda přináší od každého kousek. Pokud se vaším cílem stávají historické objekty a chcete poznat něco z minulosti, zavítejte třeba k pevnosti Fort James. Zachovány jsou především její zbytky, s nimiž se pojí překrásný výhled na moře. Navštívit byste měli katedrálu sv. Jana z Antigue. Tento unikátní objekt byl vybudován v 17. století a jeho nedílnou součástí je spousta uměleckých děl.

V podobném duchu můžeme samozřejmě pokračovat. Vaším dalším cílem se stane Museum of Antigua and Barbuda. Prostřednictvím vystavených expozic poznáte zvyklosti a tradice ostrovanů, včetně jejich samotné historie. Vzhledem k tomu, že se nacházíte na ostrově, přístavy a loděnice jsou pro toto místo zcela typické. Proto přijde vhod návštěva staré loděnice z 18. století, kde stojí ještě zbytky historických objektů. V souvislosti s touto tematikou je třeba vypíchnout Nelsonův dok, kde kdysi mnoho času trávili především britští námořníci. Další z pohledů do koloniální doby.

Vzhledem k tomu, že Antigua a Barbuda disponuje omezeným množstvím historických objektů, je třeba neopomínat ani na kostel St. Paul´s Anglican Church. Jde o nejstarší kostel v zemi, jehož historie se pojí s rokem 1676. Do svého připravovaného itineráře si napište English Harbour neboli hlavní turistické centrum. Zamiřte i do města St. John´s, které je v podstatě hlavní metropolí. Zde si udělejte čas na procházku po zóně Heritage Quay, která vede od mola až do samotného centra. Kapitolou samou o sobě jsou zdejší plantáže cukrové třtiny. Třeba na plantáži Betty´s Hope můžete obdivovat staré mlýny.

Ostrovní stát je pochopitelně o krásné přírodě. Pusťte se kupříkladu do pozorování rejnoků v Stingray City Antigua nebo vyjeďte do překrásné zátoky Carlisle Bay Antigua. Zde se budete věnovat šnorchlování a potápění v obležení palem a pláží. S plážemi se pojí také Hawksbill Bay, kde se mimo jiné nachází nudistická pláž. Jestliže toužíte po ptačí podívané, fregatách, pralesích a hnízdištích, jasnou volbou je národní park Codrington Lagoon National Park. Ptactva zde budete moci pozorovat více než dost. A co teprve takové místo Devil's Bridge, kde tento ostrov uvidíte tak trochu z jiné perspektivy? Pakliže byste chtěli najít dobrodružný program pro sebe a své děti, zamiřte do zábavního parku Antigua Canopy Tour a pohybujte se korunami stromů.

Je neoddiskutovatelné, že Antigua a Barbuda je primárně o dech beroucích plážích různého typu. Záleží na tom, zda vyhledáváte klid, romantiku nebo se chcete věnovat vodním radovánkám. Tu opravdovou exotickou idylku najdete na pláží Pigeon Point Beach. Mezi krásné písčité pláže spadá Jolly Beach, Long Bay a Half Moon Bay, což je zátoka v podobě půlměsíce. Tím výčet jedinečných pláží ostrovního státu samozřejmě nekončí – Runaway Bay, Galleon Beach, Dickenson Bay a Pink Sand Beach.

Místní kuchyně

Gastronomie na Antigui a Barbudě odpovídá situování těchto ostrovů zasazených do Karibského moře. Z velké míry je jídelníček místních obyvatel tvořen mořskými plody a rybami. Pokud budete mít chuť na normální maso, vychutnáte si to kozí, skopové a hovězí. Vždy dochází ke kombinaci s lahodnými ingrediencemi ostrova. Tímto spojením vznikají mezinárodní i středovýchodní pokrmy. Ve většině jídel najdete především ovoce a zeleninu. Poměrně hodně používanou přílohou je Funghi a těstoviny. Na ostrovech narazíte mimo tradičních pokrmů také na spoustu zahraničních pouličních stravovacích zařízení, ať už arabského či jiného charakteru.

Pakliže bychom měli být konkrétní ve výčtu lahodných pokrmů, vsaďte třeba na dušené listy taro, které jsou součástí jídla Callaloo. Nenechte si ujít ani taštičky plněné kari zvané Roti a dušené maso se zeleninou Pepperpot. Dále si v jídelním lístku najděte směs z batátů Ducana a nebojte se experimentovat ani s tradičními sladkostmi. Mezi nimi jednoznačně vede Tamarind Balls. Jestliže vám to bude stále málo, okuste místní chléb z kukuřičné mouky zvaný Johnnycake. K dobrému jídlu pochopitelně patří i dobré pití. Mezi nejčastější nápoje se řadí grepová limonáda Ting a nejrůznější ovocné šťávy. Pokud budete chtít něco alkoholického, vsaďte na místní pivo a vynikající rum.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné