Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Severní Amerika

Měna na Antigui a Barbudě

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kalkulačka měny

Východokaribský dolar
1 XCD = 8.55 Kč
1 XCD 8.55 CZK

Měna a ceny na Antigui a Barbudě

Na Antigue a Barbudě se připravte na to, že v některých restauracích si trochu připlatíte. A to především z pohledu spropitného, které bývá rovnou uváděno v jídelním lístku. Obvykle se platí 10 % z útraty, někdy však můžete narazit i na vládní daň, která cenu jídla zvedne o dalších 15 %. To je však spíše v těch lepších restauracích. U pouličních stánků a menších restaurací se s něčím podobným pravděpodobně nesetkáte.

Dostupnost bankomatů

Bankomaty najdete především v hlavním městě Antiguy a Barbudy, kterým je Saint John´s. Některé se mohou nacházet také ve městě Jolly Harbour. Jejich označení je obvyklé, jako ve většině zemí světa. To znamená zkratkou ATM. Spoustu cestovatelů uvádí, že výběr peněz je trochu pomalejším procesem, než na jaký jsme zvyklí z Evropy. Peníze vám však vždy vylezou. Použít můžete platební karty VISA nebo MasterCard. Před odjezdem na Antiguu a Barbudu se vyplatí zjistit si, jak vysoké poplatky účtuje vaše banka za výběry peněz z bankomatů v zahraničí, ať potom nejste překvapeni.

Kde vyměnit peníze

Peníze si směníte až po příletu na ostrovy. V kapse mějte rozhodně americké dolary, které jsou pro výměnu nejvhodnější. Získáte za ně východokaribský dolar. Směnu lze provádět na letištích, v bankách, hotelích, ale také v supermarketech, kde je to pochopitelně nejméně výhodné. Výměna probíhá tak, že v obchodě zaplatíte americkými dolary a budou vám navráceny východokaribské dolary.

Místní ceny

Oficiální měnou na Antigue a Barbudě je východokaribský dolar. Ten směníte v přibližném kurzu 1 XCD = 8,54 Kč. Po ostrovech budete na většině míst moci upotřebit také americké dolary. Výjimkou nejsou ani bezhotovostní platby. Použití platební karty se vztahuje spíše na lepší obchody, dražší restaurace a hotely. Jinde budete potřebovat hotovost.

Ceny na ostrovech lze vůči ostatním karibským oblastem označit za průměrné. Hodně záleží na tom, na jakých místech nakupujete. Například stravování lze řešit levněji v supermarketech a pouličních stáncích než v drahých restauracích. Obdobně je to i s ubytováním. Zde je několik průměrných cen za vybrané zboží a služby.

• Voda 1,5 litru = 20 Kč

• Chleba = 35 Kč

• Láhev vína 0,75 litru = od 150 Kč

• Točené pivo 0,5 litru = 50 Kč

• Cappuccino = 40 Kč

• Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč

• Jídlo v levnější restauraci = od 200 Kč

• Benzín cena za 1 litr = 28 Kč