Kanada - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Severní Amerika

Kanada: průvodce

16°C
Aktuálně
7.7°C
Průměrně

Kanada

Hodnocení průvodce: 9.5

Druhý největší stát světa je příslibem divoké a dobrodružné dovolené. Země plná rozlehlých hor, ledovcových špiček vrcholů, lesů a přírody, z níž nekonečné množství výjimečností doslova sálá. Taková je Kanada v celé svojí kráse. Pralesy, řeky, vodopády, to vše pod taktovkou ryzí divokosti, jíž můžete spatřit všude kolem vás. Kanada samozřejmě není jen o mimořádné přírody, ale i o působivé kultuře. Velká města plná architektonických skvostů a nočního života. Scenérie, jimž v podstatě nelze odolat. To vše ve spojení s přívětivostí tamních obyvatel a lahodnou gastronomií. Taková může být dovolená v Kanadě, která je z geografického hlediska velice poutavou destinací.

Z pohledu vodních ploch lze jmenovat takové skvosty, jakými jsou řeka sv. Vavřince, Hudsonův záliv a spousta velkých jezer. S Kanadou jsou úzce spojeny pojmy Britská Kolumbie, Pobřežní kolonie, ale také Prérijní provincie, Severní ledový oceán a koridor Québec – Winsdor. Tato země nabízí od každého něco a je příslibem nekonečného poznávání libovolného typu. A právě přírodní krásy a úkazy jsou tím, na co rozhodně nezapomenete.

Průvodce pro oblíbené destinace: Kanada

Co navštívit v Kanadě

Při návštěvě Kanady si můžete být jisti tím, že nudit se rozhodně nebudete. V Kanadě vede jednoznačně turistika a horolezectví. Vedle skalního lezení jsou to i vodní sporty, kam lze zařadit například kajak, kite surfing a paddleboarding. Nudit se ostatně nebudete ani v zimě. Vedle lyžování se lze věnovat jízdě se psím spřežením, činnosti zvané Ice climbing a bruslení. Při návštěvě Kanady byste měli navštívit především ty hlavní monumenty této země, kterých je mimochodem více než dost.

Poznávání Kanady může započít u velkých měst. Tím nejnavštěvovanějším je bezpochyby Toronto, kam se můžete vydat na 14 kilometrů dlouhou sladkovodní pláž nebo dáte přednost slavné věži CN Tower vysoké 553 metrů. Milovníky historie zaujme jediný zámek ve městě Casa Loma budovaný od roku 1911. Krásné je také Royal Ontario Museum. Toužíte-li po nezapomenutelném výhledu na město, jasnou volbou bude Toronto Island.

A podobných metropolí ukrývá Kanada více než dost. Zavítat můžete třeba do Calgary, kde se tyčí přemíra mrakodrapů. Výzvou se vám stane Calgary Tower s výškou 191 metrů. Odsud mimochodem uvidíte i Skalisté hory. Moderním městem je také Vancouver na pobřeží Pacifiku. Mezi dominanty tohoto města se řadí most Capillano Suspension Bridge ve výšce 70 metrů a Stanley Park. Těšit se můžete i na bujarý noční život.

Dáváte-li přednost historičtější architektuře, pak navštivte Montreal. Hlavními cíli by se vám měl stát největší kostel Kanady v podání katedrály Notre Dame. Nevynechte ani výstup na kopec Mount Royal, odkud budete mít tuto metropoli, jako na dlani.  Úchvatná je i obrovská kaple Oratorium sv. Josefa. Podobné zážitky vám zprostředkuje Quebec, kde stojí hotel Chateau Frontenac, který je na fotografii snad každého cestovatele. Také Ottawa má turistům co nabídnout. Je to třeba architektonicky propracované sídlo parlamentu, ale i rozmanité Ottawské údolí. Směřovat byste měli do provincie Nové Skotsko na nádvoří Halifax Citadel Hill.

Další část vašeho poznávání můžete zacílit na přírodu. Ta je v Kanadě doslova dech beroucí. Stačí pouze vědět, do jakých oblastí se vypravit. Zavítejte třeba k Niagarským vodopádům, které mají úctyhodnou výšku 52 metrů a šířku 1 200 metrů. Výlet na lodi pod vodopády bude nezapomenutelným zážitkem. Pozornost věnujte i nejstaršímu národnímu parku Banff. Jezero Peyto, Moraine a pozadí tvořené vysokými horami na vás udělají jistě dojem. Další zastávkou bude Národní park Jasper, kde se nachází vrchol Mt. Columbia s výškou 3 782 metrů nad mořem.

Podobných přírodních unikátů je v Kanadě více než dost. V Britské Kolumbii je to třeba Gwaii Haanas National Park, kde se na území Moresby nachází přes sto třicet ostrůvků. Součástí Columbia Icefield je pak ledovec Athabasca, kam se můžete nechat dopravit prostřednictvím výletního autobusu. V dobývání kanadských národních parků samozřejmě můžete pokračovat. Ještě je tu Národní park Kootenay a Národní park Yoho. Ty všechny jsou součástí Skalistých hor. Pozorovat můžete spoustu vodopádů a ledovců. Jestliže při cestě po Kanadě chcete vidět řadu přírodních zajímavostí, zálivů a jezer, pak se vydejte po silnici Cabot Trail. Popřípadě nahlédněte na přírodu pod sebou z vysokého mostu Capilano Suspension Bridge Park.

Místní kuchyně

Kanada se vyjímá svou pestrou a různorodou kuchyní. Ta má vždy své trochu specifické zaměření podle toho, v jaké provincii země se budete nacházet. Pakliže byste se při poznávání Kanady chtěli zaměřit na její tradiční speciality, určitě dostanete možnost. Je to například javorový sirup vyráběný z mízy javorů. Pokud jde o skutečné pokrmy, je to například Shish Taouk, což jsou špízy v mnohém připomínající klasický kebab. Ochutnat můžete kanadské smažené hranolky s hnědou omáčkou zvané Poutine. Jestliže patříte spíše k milovníkům masa, rozhodně vyzkoušejte to sobí, včetně divočiny. K takovému masu v Kanadě patří například sněhule, koroptve a tetřevy. Nechybí ani mořské plody. Nakonec si pak můžete dát sladkou tečku v podobě Nanaimo řezů. Jde o pudinkový krém, čokoládu a kokos.

Na milovníky tradičních kuchyní toho pochopitelně čeká více než dost. Ochutnat můžete třeba montrealské bagely nebo sušeného uzeného lososa. Hodně populární jsou nasolená vepřová žebra Peameal bacon a suši z krabího masa California roll. Když se budete pohybovat spíše v oblasti Québecu, rozhodně si nenechte ujít místní sladkou tečku na závěr. Vyhlášeným zákuskem je Pouding Chômeu a dezert z javorového sirupu. Jeho název je Grands-Peres a L’erable. Pokud byste rádi spojili maso se sladkým, zvolte masový koláč Tourtière. Co se týče nápojů, v Kanadě si budete pochutnávat především na všudypřítomné kávě. Ne nadarmo je Kanada tím největším konzumentem kávy na světě. Když budete mít zálusk na alkoholické nápoje, vyzkoušejte některé kousky z kanadského vinařství. Oblíbené je ledové víno nebo místní pivo, whisky a cidery. Gastronomie v Kanadě si získá pravděpodobně každého jedlíka.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kanada

  • od 12 610 Kč
    Norwegian Pearl
    Kanada
  • Ruby Princess
    Kanada

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné