Kanada

Toronto: průvodce

-4°C
Aktuálně
7.7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Toronto

Toronto je hlavním městem provincie Ontario. Zároveň si drží prvenství v kategorii nejlidnatějších měst v Kanadě. Je to více jak 2,6 milionů obyvatel. Město se nachází u stejnojmenného jezera Ontario. Světu je známo jako významné finanční centrum, a to především v prostředí kanadské burzy. Hodně zmiňováno je také z pohledu sportovních výsledků v případě hokejového týmu Toronto Maple Leafs.

Celková rozloha města je 630 kilometrů čtverečních. Založeno bylo v roce 1750. Tento městský celek se skládá ze šesti důležitých částí. Jsou to York, East York, North York, Old Toronto, Etobicoke a Scarborough.

Město Toronto je zároveň součástí Velkého Toronta neboli aglomerace, do níž spadají i ostatní města. Patří mezi ně Markham, Mississauga, Pickerin, Brampton a Vaughan.

Jaké nabízí Toronto památky a zajímavosti?

Co navštívit v Torontu

Toronto je typickým kosmopolitním městem plným kultury, života a zajímavých staveb. V jednotlivých městských částech máte možnost nahlédnout do odlišných světů. Toronto doslova vybízí k objevování a poznávání.

Začít můžete třeba jednou z největších pých města, kterou je věž CN Tower. Pomyslný symbol města s výškou 553 metrů. Její vybudování proběhlo v roce 1976 a nabízí se odtud skutečně nezaměnitelný výhled na Toronto. Ten si mimochodem nemusíte užívat jenom uvnitř, ale také díky jištění z venku ve 116 podlaží. Architektonickým unikátem města je místní radnice pojatá v hodně nadčasovém stylu. Z pohledu budov byste si neměli nechat ujít ani objekt zvaný BAPS Shri Swaminarayan Mandir, na kterém je umístěno několik tisíc mramorových dílců. Osobitý návrat do historie vám naopak zprostředkuje Black Creek Pioneer Village.

Co však může potěšit spoustu Čechů je Baťovo muzeum obuvi zhotovené v roce 1995. V této budově jsou k vidění boty mnohých slavných osobností. Zajímavou se stane i návštěva Královské botanické zahrady nebo Ripleyova akvária. Právě v něm máte možnost spatřit tisíce vodních živočichů z blízké vzdálenosti. Příjemný kulturní zážitek vám přinese i Royal Ontario muzeum, což dokazuje jeho neotřelá architektura. Spojení historické budovy s tou moderní.

Město Toronto je nazýváno jako městem parků, což má pochopitelně svůj důvod. Na celém území se totiž nachází více jak 1 500 parků, z nichž ten nejslavnější si rozhodně nesmíte nechat ujít. Je to High Park, kde můžete odpočívat, využívat stezky pro pohybové aktivity nebo se věnovat zábavě s dětmi prostřednictvím dostupných atrakcí. Děti můžete vzít i do Franklinova dětského parku nebo do Wonderlandu. Pokud máte rádi vodní hrátky a pohyb, rozhodně nevynechte Toronto Island Park. Za spoustou živočichů můžete vyjet i do Toronto Zoo.

V Torontu na vás pochopitelně čeká i nekonečné nakupování ve vybraných čtvrtích. Dále se můžete věnovat kulturním zážitkům. Co takhle Hokejová síň slávy? A pokud vám tento sport zrovna nic neříká, zkuste Mezinárodní filmový festival probíhající v září. Možností vyžití je zde více než dost.

Specifika místní kuchyně

Torontská gastronomie vám nabídne hned několik místních specialit, které se zde postupem času zakořenily. Je to například slaninový sendvič, který si zakládá především na své jednoduchosti. Ochutnat byste měli speciální nachos Kings Crown, kde vám nebude chybět dostatek hovězího masa, cibule, rajčata a samozřejmě zakysaná smetana. Z trochu jiného soudku to může být zmrzlinový sendvič s karamelkou a skořicovým toastem. Vynikající je i rybí tacos a belgické hranolky. Jak můžete správně tušit, v Torontu se prolíná opravdu spousta odlišných kuchyní od těch mexických, přes italské, až po tradiční americké.

Jestliže si z pohledu kulinářských nabídek chcete dopřávat jen toho nejlepšího, musí vaše kroky směřovat k takovým cílům, jakými jsou Toronthai Toronto, Salina Restaurant, Doubletake Cafe, Brown Sugar, Lena´s Lakeside Cafe a Nebo´s Kitchen & Bar.

Počasí

Pokud si plánujete dovolenou v Torontu, měli byste myslet na dobře zvolené časové období. Abyste se vyhnuli nepříjemné zimě, plánujte svou cestu na květen až září. Nejteplejšími měsíci jsou pochopitelně červenec a srpen, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 21 °C.  Maxima mohou šplhat k 35 °C. Průměrné dešťové srážky přes léto jsou kolem 103 milimetrů za měsíc. Zhoršené klima je pak od prosince do února, kdy teploty klesají pod bod mrazu a průměr bývá kolem -5 °C. To znamená, že relativně velký úhrn celoročních srážek v zimních měsících je doprovázen velkým množstvím sněhu.

Bezpečnost

Ne nadarmo je Toronto označováno, jako jedno z nejbezpečnějších měst Severní Ameriky. Ať už se budete po městě pohybovat ve dne nebo v noci, nabydete velkého pocitu jistoty a bezpečí. I přesto neopomínejte na vyšší obezřetnost, pokud jde o hlídání osobních věcí na frekventovanějších místech nebo v přeplněné hromadné dopravě.

V rámci přírodních katastrof lze zmínit někdy až příliš intenzivní dešťové přeháňky, které mohou vyvolat lokální záplavy. Před několika lety došlo také k zemětřesení právě v provincii Ontario, takže i s takovými neduhy počítejte a buďte na ně připraveni, alespoň co se informovanosti týče.

Měna

Při návštěvě Toronta počítejte s tím, že ve městě budete platit kanadským dolarem. Výhodnější kurz bude jistě vycházet při placení kartou. Ceny ve městě odpovídají kanadskému průměru. A ten je oproti cenám v České republice rozhodně vyšší. Ať už jde o běžné věci v supermarketu, tak ostatní služby. Pro příklad uvádíme ceny vybraného sortimentu.

 • Voda 1,5 litru = 50 Kč
 • Chleba = 60 Kč
 • Espresso = 55 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 140 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 135 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 350 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 2 300 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 20 kč

Doprava

Cestu do Toronta pochopitelně plánujte pouze letecky. Vaším cílovým místem se stane jedno z největších kanadských letišť Toronto Pearson. To se nachází asi 30 kilometrů od města. Z Prahy můžete využívat přímých letů, kdy se doba takové cesty pohybuje v délce asi osmi hodin. Nejčastěji to bude prostřednictvím letecké společnosti, jakou je Air Canada Rouge. Cena letenky může vycházet od 14 000 Kč za předpokladu, že využijte akčního nebo dřívějšího nákupu. Po přistání na letiště Toronto Pearson se do centra města dostanete tímto způsobem.

 • Na letiště a z letiště jezdí pravidelné autobusové linky. Cena jízdného je od 3 CAD.
 • Rychlejší variantou je vlak označovaný jako UP Express. Cesta vám zabere asi 30 minut a zaplatíte přibližně 12 CAD.
 • Maximální komfort vám přinesou místní taxíky. Cena do centra se však pohybuje mezi 40 až 70 CAD.

A jak je to s dopravou po Torontu?

 • Ideálním řešením je použití městské hromadné dopravy provozované společností TTC.
 • Po městě se můžete přepravovat jak místními autobusovými linkami, tak tramvajemi.
 • V Torontu jsou provozovány i tři linky metra.
 • Náklady na městskou hromadnou dopravu se pohybují od 3 CAD. K placení jsou využívány speciální tokeny.
 • Po městě vede spousta zajímavých cyklostezek, takže se nabízí i jízda na kole. Využít lze řady půjčoven.
 • K dispozici jsou i autopůjčovny nabízející pronájem od 1 200 Kč za den.
 • Připravte se však na zácpy na dálnicích, které jsou hlavně ráno a večer.
 • Pro cestování po městě lze využít taxi služeb s cenou od 1,8 CAD za ujetý kilometrů. Ve městě fungují společnosti City Taxi, Beck Taxi, Toronto Pearson Airport Taxi a další.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kanada

  Nenalezeny žádné záznamy.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné