Ottawa - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Kanada

Ottawa: průvodce

15°C
Aktuálně
7.7°C
Průměrně

Ottawa

Ottawa je šestým největším kanadským městem a zároveň tím hlavním. Nachází se v Ottawském údolí na jižní straně řeky Ottawy. Konkrétně ve východní části této lokality. Rozloha města je značná. Je to 2 778,13 kilometrů čtverečních. Žije zde více jak 1,3 milionů obyvatel.

Počátky Ottawy začaly být psány v roce 1827. Tehdy šlo pouze o malou vesničku s názvem Bytown. Teprve až o několik let později se Ottawě dostalo statutu města. To bylo v roce 1855. Zároveň se stalo místem, kde bude předsedat kanadská vláda.

Součástí města je protékající řeka Rideau. Město se dělí na šest částí. Jsou to Kanata, Nepean, Downtown, Gloucester, Orléans a Cumberland. Ottawa je mimo jiné spojena s ledním hokejem, protože se zde nachází slavný tým Ottawa Senators.

Co navštívit v Ottawě

Když se vysloví pojem Kanada, každému se okamžitě musí vybavit právě město Ottawa. To se pyšní hned několika osobitými zajímavostmi, jež se týkají nejenom historických objektů, ale i těch přírodních.

Vaší první zastávkou ve městě se mohou stát například viktoriánské objekty. Tomuto místu se říká Parliament Hill a jeho největší dominantou je bezpochyby Peace Tower. Věz vysoká až 92 metrů, která je napojena na hlavní objekt označovaný jako Centre Block. V těchto prostorách usedají tamní poslanci a senátoři. V těsné blízkosti je situována socha slavné královny Viktorie.

Mezi další důležité objekty města Ottawy patří The Royal Canadian Mint, bazilika Notre Dame, Národní galerie a The Supreme Court of Canada. Jde o nejvyšší kanadský soud. Na tento objekt se však budete moci podívat pouze zvenčí, nikoliv zevnitř.

V Ottawě se lze těšit na pořádnou porci kultury. Tu vám zprostředkují hlavně muzea, jichž se zde nachází více než dost. Je to například Kanadské muzeum letectví a vesmíru, Kanadské muzeum války, Kanadské muzeum moderní fotografie, Kanadské muzeum přírody a Kanadské muzeum vědy a techniky.

Ve městě je toho k vidění spousta. Můžete se přesunout například ke slavné soše Samuela de Champlaina, který se jako první člověk z Evropy plavil po stejnojmenné řece. Vynechat byste neměli ani památník války. Ten nese název National War Monument. Ochuzovat se mimochodem nemusíte o nakupování. A to ve spojení s patřičnými tradicemi a vynikající atmosférou. Umožní vám to třeba nejstarší tržnice ve městě zvaná Byward market.

Z Ottawy si můžete přivézt zážitků více než dost. Stačí, když navštívíte toto město třeba v období nejrůznějších festivalů. Jedním z nich je Ottawa Latin American, Ottawa Turkish Festival, Festival tulipánů a vyhlášený průvod na St. Catherine Street. Užívat si pochopitelně budete i plavby po Rideau Canal nebo vyrazíte za zelení do parku Jacques Cartier Park.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie v Ottawě je pochopitelně pestrá. I přesto dostanete možnost ochutnat několik ryze typických jídel a ingrediencí tohoto kanadského města. Je to například BeaverTails. Jde o smažené těsto potažené máslem v kombinaci s nejrůznějšími typy zálivek. Hodně oblíbená je třeba čokoládová omáčka s ovocem. Často používaná jsou vajíčka a mezi rychlé pokrmy se řadí sendviče. Snídaně je zde základem dne, proto by neměla být v žádném případě šizena. Ze sladkostí vedou makronky a koblihy.

Mezi kvalitní a prověřené restaurace se v Ottawě řadí Atelier, Gezelling, Beckta Dining & White, Das Lokal, Absinthe, Fraser Cafe a The Green Door.

Počasí

Při návštěvě Ottawy se připravte na kontinentální a vlhčí klima. Naprosto běžné jsou poměrně velké výkyvy mezi letními a zimními teplotami. Léta bývají celkem hřejivá, slunná a zároveň vlhká. Maximální teploty mohou bez problému překročit hranici teploměru 30 °C. Naopak tomu, zimy jsou opravdu „zimy“. To znamená přemíra sněhu od prosince až do dubna a minimální teploty klidně pod -30 °C. I z tohoto pohledu je třeba plánovat dovolenou v Ottawě.

Bezpečnost

Ottawu lze považovat ze bezpečnou metropoli, kde se budete cítit dobře při denních procházkách městem. Ty noční raději směřujte do bezpečných lokalit nacházejících se především v centru. I předměstí však nemusí nebezpečné, když víte, kam jít. Z pohledu bezpečnostní situace platí stejná pravidla, jako kdekoliv jinde. Při větší koncentraci lidí si hlídejte své osobní věci, peníze a cennosti.

Přírodní katastrofy jsou v Ottawě spíše výjimkou, ale dobré je vědět to, že v létě mohou toto město potkat nepříjemná tornáda. Jednou za tři roky se zde lze setkat i s drobnějším zemětřesením. Nejde však o nic zásadního. V obou případech byste měli znát základní bezpečností rady, jak se chovat a co dělat.

Měna

Ottawa patří k cenově nákladnějším městům světa. Oproti České republice zde nárůst je, v porovnání s ostatními kanadskými městy nejde o nic zásadního, ale o běžný průměr. Platit zde budete nejenom hotovostí, ale také platebními kartami. Ty jsou hodně rozšířené. Zde uvádíme několik orientačních cen za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 35 Kč
 • Chleba = 50 Kč
 • Cigarety Marlboro = 230 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 35 Kč
 • Espresso = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 120 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 120 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 290 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 750 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 20 Kč

Doprava

Vaším cílovým bodem při cestě do Ottawy z České republiky bude letiště Ottawa Macdonald-Cartier. Toto letiště se nachází přibližně 15 kilometrů od centra této metropole. Letenky z Prahy budete muset vždy zakoupit s nějakým přestupem, nejčastěji jsou dva. Pak se celková doba letu šplhá k hranici 18 hodin. Náklady na let se pohybují od 16 000 Kč za letenku. Z letiště do Ottawy se dopravíte asi jediným možným způsobem, a to prostřednictvím autobusové linky č. 97. Za 0,5 hodiny budete ve městě za cenu od 3,55 CAD. Autobusy jezdí nepřetržitě.

 • Po městě jezdí autobusová a železniční doprava.
 • Využívat můžete vysokorychlostních linek Transitway nebo Light Rail System.
 • Díky rozvinuté silniční dopravě je zajímavý i pronájem automobilu. Ceny se pohybují od 1 400 Kč za den.
 • Pozor si dejte na parkovací zóny, kde se nemůže parkovat ve špičce.
 • Mezi oblíbené taxi služby patří Blue Taxis. Cena je asi 1,8 CAD za kilometr.
 • Jedním ze zajímavých způsobů přepravy je lodní doprava, právě díky situování tří řek Rideau, Ottawa a Gatineau.
 • Hodně oblíbená je jízda na kole, které získáte v některé z místních půjčoven.
 • Město díky přijatelné vzdálenosti mezi významnými objekty a propracovaným stezkám vybízí i k pěší turistice.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kanada

 • od 12 610 Kč
  Norwegian Pearl
  Kanada
 • Ruby Princess
  Kanada

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné