Vízum a cestovní doklady do Spojených států 2023 | cKlub.cz
Severní Amerika

Vízum do Spojených států 2023 - jaké doklady potřebuji

Podmínky vstupu do Spojených států

Cestování do USA může nabývat nejrůznějších podob, na mysli máme především vyřizování administrativních záležitostí. Právě od délky pobytu v USA se odvíjí to, jaké papírování budete muset podstoupit. Naprostým základem při cestě do USA je platný cestovní pas, bez něhož se na území Spojených států amerických jednoduše nepodíváte.

Pokud jde o vízum, je otázkou, jak dlouho budete na území USA pobývat. V tomto případě máte na výběr.

  • Pobyt do 90 dnů – bezvízový styk ESTA
  • Pobyt nad 90 dnů – vyřízení příslušného víza

Bezvízový styk ESTA

Tento elektronický formulář lze při cestě do USA využívat už asi deset let. Jeho platnost je po dobu dvou let. Maximální délka pobytu může být 90 dnů, a to i opakovaně. Při žádosti o bezvízový styk ESTA byste měli disponovat biometrickým cestovním pasem. O vystavení je třeba požádat alespoň tři dny před odjezdem, aby došlo k jeho kladnému vyřízení. Cena za bezvízový styk ESTA je ve výši 14 USD.

Vízum do USA

Pokud se v USA budete zdržovat delší dobu jak 90 dnů, musíte si vyřídit nepřistěhovaleské vízum do USA. To může nabývat nejrůznějších podob v závislosti na účelu vašeho pobytu. Nejpoužívanější je samozřejmě turistické a obchodní vízum B-1/B-2.

O něj musíte žádat na americké ambasádě ve Praze. Jeho platnost je 10 let a maximální délka pobytu 6 měsíců. Neslouží však k pracovním či studijním účelům.

Ať už do USA vyrazíte na bezvízový styk ESTA nebo s vízem, počítejte s tím, že při vstupu do země budete muset podstoupit ještě drobnou administrativu ve formě vyplnění některých formulářů a absolvovat vstupní pohovor.