Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Spojené státy

Phoenix: průvodce

27°C
Aktuálně
25.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Phoenix

Phoenix je pátým největším městem Spojených států amerických. Představuje hlavní město státu Arizona. Na ploše přibližně 1 230,5 kilometrů čtverečních žije přes 1,5 milionů lidí. Velká spousta obyvatel je hispánského a latinskoamerického původu.

Historie města se začala psát už někdy kolem roku 700 našeho letopočtu, kdy na tomto území sídlil kmen Hohokam. Oficiální založení města proběhlo v roce 1881. Podle starých indiánských kultur bylo toto místo označováno jako Horoucí místo nebo Hoozdo či Fiinigis. Velký rozvoj zaznamenal Phoenix především na přelomu 20. a 21. století.

Město Phoenix se skládá z patnácti částí. Neoficiální dělení města je však daleko jednodušší. Jsou to části Downtown, West Phoenix, North Phoenix, Southwest Phoenix, South Phoenix, Ahwatukee a East Side.

Jaké nabízí Phoenix památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Phoenixu

Toto pouštní město nedaleko Sonorské pouště je výzvou pro spoustu turistů. Samotný Phoenix je semeništěm mnohých historických staveb. Cestovatelé jej však navštěvují i kvůli nekonečné zábavě a turistickým cílům v blízkém okolí.

Phoenix lze s naprostou jistotou označit za dějiště kulturních událostí. Dokazuje to například Phoenix Art Museum nebo PhxArtKids. Moderní umění, módní design, ale i Phoenix Youth Symphony Arizona Opera nebo Phoenix Symphony Orchestra. Hodně vyhledávané je také hudební muzeum nazývané Musical Instrument Museum.

Když jsme zmínili zábavu ve města, mysleli jsme to opravdu vážně. Dokazují to akvária a zábavní parky. Jmenovat lze například Odysea Aquarium, Legoland Discovery Center, Castels N´ Coasters. Butterfly Wonderland a mnohé další. Phoenix se zalíbí i milovníkům ledního hokeje, protože právě odtud pochází slavný tým Arizona Coyotes.

V momentě, kdy si prohlédnete historické budovy Phoenix, popřípadě ty moderní, kam rozhodně spadá stylové finanční centrum, je nejvyšší čas vydat se do městských zahrad a parků. Zajímat vás může Desert Botanical Garden nebo Papago Park. Zahrady se spoustou rozmanité fauny, flóry a naučných stezek ohromí naprosto každého. Stejně jako Phoenix Zoo a známé červené skalní útvary Hole in the Rock.

Phoenix doslova vybízí k turistice, o což se mimochodem postará nejbližší okolí města. Co byste řekli překrásnému výhledu z kopce zvaného Piestewa Peak? Převýšení přes tři sta metrů je zárukou nádherných panoramat. Tím nejvyšším kopcem je zde ale Camelback se svou výškou 825 metrů nad mořem. Cestou na něj samotný se vám stanou dvě oblíbené trasy označované jako Echo Canyon Trail a Cholla Trail. Když si uděláte výlet asi 75 kilometrů od Phoenixu, výzvou se vám stane Flatiron.

Phonex si řada lidí oblíbila i díky nakupování. Vyrazit můžete do řetězců jako jsou Sprouts nebo dáte přednost outletovému a cenově dostupnému sortimentu. Dokazuje to Outlets at Anthem a Phoenix Premium Outlets.

Specifika místní kuchyně

Phoenix se pyšní poměrně rozmanitou gastronomií, takže ochutnat zde můžete jídla z různých světových kuchyní. V jídelníčku ovšem narazíte na několik tradičnějších specialit, které stojí za zkoušku. Může to například PH Burger neboli proteinový burger ve zdravém provedení. Pochutnat si můžete na speciálních palačinkách, jejichž součástí je sladký sirup a karamelizovaná jablka. Navrchu pak nechybí pořádná porce šlehačky. Pomýšleno je také na masožravce. Steak s kostí označovaný Hearth ´61 je toho jasným důkazem. Chutné je jídlo Casablanca Lamb Tagine, což je jeden z velice oblíbených pokrmů. K pečenému masu vám nebude chybět sušené ovoce a charakteristický šafrán.

Mezi restaurace zaměřené právě na místní kuchyni patří Ocotillo Restaurant, Little Miss Bbq, Chelsea´s Kitchen a Rusconi´s American Kitcher. K těm luxusnějším podnikům se řadí Steak 44, Binkley´s Restaurant a The Capital Grille.

Počasí

Phoenix je městem, které se pojí především se suchým klimatem. Připravit se musíte i na vyšší denní teploty. Obecně se město řadí k těm opravdu horkým, protože ručička teploměru může s přehledem překročit hranici 38 °C. A je pravdou, že to bývá minimálně ve třetině celého roku. Nejvyšší dosažená teplota zde byla až na hranici 50 °C. Je ale pravdou, že toto horké klima je tak trochu zpříjemňováno díky pouštnímu vzduchu, čímž je podnebí snesitelnější. V zimě teploty neklesnou pod bod mrazu. V období od července do září se připravte na monzunovou sezónu, se kterou pak přichází dlouho očekávaná vlhkost.

Bezpečnost

Město Phoenix patří do kategorie bezpečnějších měst Spojených států amerických. Ničeho atypického se zde obávat nemusíte. Dodržujte zásady bezpečného cestování, na frekventovanějších místech si hlídejte své osobní věci a na případná doporučení místních se vyhýbejte vybraným čtvrtím, kde třeba po setmění může hrozit riziko přepadení.

V žádném případě byste zde neměli podceňovat ani vyšší teploty, na které jako Evropané nemusíme být zvyklí. To se týká hlavně plánovaných výletů po okolních kopcích a přírodních rezervacích. Vždy mějte dostatečnou zásobu pitné vody. Neočekávané mohou být pouštní bouře. Jedna z těch posledních největších zaplavila celou Arizonu v roce 2011.

Měna

Ve městě budete platit americkými dolary. Kromě hotovosti na spoustě míst upotřebíte především platební kartu, takže můžete ušetřit i díky lepšímu kurzu. Ceny jsou ve Phoenixu vyšší nežli v České republice. V porovnání s ostatními městy Spojených států amerických však nejde o nic tragického. Zde uvádíme několik orientačních cen za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 40 Kč
 • Chleba = 55 Kč
 • Balíček cigaret Marlboro = 180 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Cappuccino = 95 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 115 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 95 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 300 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 18 Kč

Doprava

Do Phoenixu se pochopitelně dostanete s pomocí letecké dopravy. Odlety z Prahy jsou realizovány přes další světové destinace, takže vás obvykle čeká minimálně jeden přestup. Vaším cílovým místem se stane letiště Phoenix Sky Harbor nacházející se asi 5 kilometrů od centra města. Počítejte, že doba letu bude i s přestupy kolem 20 hodin. Nejčastěji to budou letecké společnosti KLM a British Airways, které vás dopraví na místo určení. Náklady na letenku jsou od 19 000 Kč. Z letiště do města Phoenix se dostanete poměrně snadno.

 • Rychlá je železniční doprava ze stanice 44th Street. Do města se dopravíte za 20 minut a náklady jsou do 4 USD. Na tuto zastávku vás přepraví letištní vláček za cca 10-15 minut.
 • Z terminálu 2 lze do Phoenixu dorazit i za pomoci autobusové linky č. 13. Cena jízdenky je nižší od 2 USD. Doba jízdy však bude delší kolem 45 minut.

Po Phoenixu se lze přepravovat několika dostupnými variantami dopravy.

 • Levná je městská hromadná doprava v podobě autobusů. Náklady na ni jsou od 2 USD za jízdenku. Pokud chcete celodenní jízdenku, vyjde vás na 4 USD.
 • Cestování autobusem po městě je trochu komplikovanější, a to kvůli častým přestupům.
 • Využít můžete příměstskou železnici označovanou jako Valley Metro Rail. Celkem obsahuje 35 zastávek.
 • Lístky platí jak pro autobusy, tak pro vlaky.
 • Využít lze také pronájem automobilu. Půjčovny jsou buď na letiště Phoenix Sky Harbor nebo přímo ve městě. Cena je přibližně od 1 200 Kč za den.
 • Dražším způsobem dopravy jsou městské taxíky. Působí zde řada firem. La Union Taxi service, Phoenix Taxi Reservations, Phoenix Cab Company, Real Taxi a jiné.
 • Náklady na taxi jsou od 1,4 USD.
 • Ve Phoenixu lze využívat i služby Uber.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné