Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Spojené státy

Chicago: průvodce

33°C
Aktuálně
25.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Chicago

Chicago je významným městem Spojených států amerických. Leží ve státě Illinois a díky počtu obyvatel kolem 2,7 milionů se řadí do první trojice nejlidnatějších měst USA. Jeho celková rozloha je 606,2 kilometrů čtverečních. Nachází se přímo na pobřeží Michiganského jezera.

Historie Chicaga sahá do roku 1673, kdy zde byla Francouzi zřízena první základna. Z významných úryvků dějin lze zmínit vystavění prvního srubu v roce 1770, postavení pevnosti Fort Dearbon v roce 1803 a oficiální založení města v roce 1837.

Chicago je mnohými označováno jako Město v zahradě, protože i přes velkou zalidněnou plochu nabízí spoustu zelených ploch. Někdy se mu také říká Větrné město. Město jako takové se skládá ze čtyř hlavních regionů, kterými jsou West Side, North Side, Soutwest Side a South Side.

Co navštívit v Chicagu

Chicago je pro Američany velice důležitým průmyslovým a obchodním centrem. Pro turisty je naopak místem s unikátní architekturou, přírodními skvosty a možností realizovat spoustu zábavních aktivit.

Odrazovým můstkem jakéhokoliv cestovatele by se mělo stát kulturní centrum města označované jako Chicago Cultural Center. Právě zde se dozvíte, jaké zajímavosti vás při návštěvě města čekají a kam všude se můžete dostat. Jestliže budete chtít začít od starších budov, pak vás okouzlí muzeum The Art Institute of Chicago, a to nejenom svým zevnějškem, ale také vnitřními útrobami. V Chicagu se nachází i originální muzeum chirurgie nazývající se National Museum of Surgical Science. Minout byste neměli ikonickou součástí města Chicago Theather a Wrigley Building.

Na druhou stranu se lze kochat i moderními budovami, protože zde stojí řada významných mrakodrapů. Jedním z nich je Willis Tower. Druhá nejvyšší budova na světě se svými úctyhodnými 442 metry. Dále je to Trump Tower, Aon Center a John Hancock Center. Právě ty vám mohou nabídnout nezaměnitelnou vyhlídku na celé město.

Vydat se můžete třeba na dlouhé molo Navy Pier, kde se nachází přemíra nejrůznějších atrakcí. Za zmínku stojí Lincolnova zoologická zahrada, akvárium Shedd Aquarium, Magnitificent Mile nebo rušná čtvrť označovaná jako Michigan Avenue. Tam si přijdou na své především milovníci nakupování. Pomyslným srdcem Chicaga se potom stane oblast zvaná The Loop, kde jsou situovány moderní budovy.

Je však pravdou, že v Chicagu se můžete oddávat i příjemné relaxaci v parku. Dokazuje to třeba jeden z největších parků, kterým je Grant Park nebo Millennium Park, kde se nachází ocelový prvek zvaný Cloud Gate. K dispozici vám bude řada parků, kde se lze věnovat pohybovým aktivitám. Nezapomenutelné se pro vás stanou procházky podél řeky Chicago River, na které jsou mimochodem organizovány i praktické výlety lodí. Popřípadě dáte přednost koupání v Michiganském jezeru nebo se oddáte kulturnímu zážitku v některém z hudebních klubů.

A pokud byste se náhodou nabažili prostředí Chicaga, sedněte na vlak a za tři hodiny se octnete v hlavním městě Illinois, jímž je Springfield. Právě zde uvidíte třeba Abraham Lincoln Presidential Library nad Museum, Lincoln Monument Association, Illinois State Capitol, Old State Capitol a Henson Robinson Zoo. K významným obyvatelům Springfieldu patří právě prezident Abraham Lincoln.

Specifika místní kuchyně

V chicagské gastronomii máte možnost narazit na několik místních specialit, které jsou tak trochu ovlivněny mnohými kulinářskými směry. Vzhledem k tomu, že jste v Americe, pak vaší pozornosti jistě neunikne velký burger. Dále to mohou být grilovaná žebra nebo kuřecí křidélka. Na své si přijdou i milovníci ryb a klasické pizzy. Vydat se lze také po stopách českých přistěhovalců, jež zde mají poměrně silnou komunitu, a tak si budete moci dopřávat ryze česká jídla.

Mezi oblíbené restaurace v Chicagu patří Steak 48, Joe´s Seafood, Prime Steak & Stone Crab, Boka Restaurant, Emerald Loop, Eleven City Diner, Girl & The Coat a Nookies.

Počasí

Počasí v Chicagu je kontinentálního rázu. To znamená, že se zde střídají extrémní léta a zimy. V létě se připravte na to, že průměrné hodnoty se pohybují kolem 28 °C a ty maximální mohou dosahovat až 35 °C. Naopak v zimě je průměrná teplota -8 °C a v horších případech -12 °C. Ne nadarmo se Chicagu říká Větrné město, protože oblast kolem Michiganského jezera je postihována silnějším a chladivým větrem od vodní plochy. Počítejte také s tím, že občas vás překvapí nečekané dešťové přeháňky. Jako ideální doba pro návštěvu Chicaga se jeví období od dubna do června a pak až na podzim mezi zářím a říjnem, kdy je klima snesitelnější.

Bezpečnost

Chicago bylo dlouhá léta považováno za jedno z nejméně bezpečných měst Spojených států amerických. A to především díky okrajovým chudinským čtvrtím, kde vládly tamní gangy. Tyto nepokoje jsou každým rokem čím dál více potlačovány a Chicago se tak stává bezpečnějším. I přesto byste měli navštěvovat jen doporučené oblasti. Vyhněte se například jihu Chicaga, kde se slučují chudinské čtvrti a pozor si dejte i na některá místa Downtownu. Hlavní turistické atrakce a hlavní třídy jsou bezpečné. V noci potom navštěvujte jenom doporučené lokality. V hromadných dopravních prostředcích a na frekventovaných místech si hlídejte své osobní věci před potenciálními zloději.

Měna

Chicago je větším a zároveň dražším městem Spojených států amerických. Průměr Ameriky však překračuje v rozumné míře, kdežto oproti České republice jsou ceny rozhodně vyšší. Platit zde budete americkými dolary. Na většině míst jsou přijímány platební karty. Zde je ukázka průměrných cen za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 45 Kč
 • Chleba = 60 Kč
 • Cigarety Marlboro = 280 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Espresso = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 350 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = od 140 kč
 • Domácí točen pivo 0,5 litru = 115 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 900 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 20 kč

Doprava

Když se budete chtít vydat na dovolenou do Chicaga, volte rozhodně leteckou dopravu. Vaším cílem se stane jedno z největších letišť tohoto města, kterým je letiště Chicago O´Hare. Doba letu je přibližně 9,5 hodiny. Počítat musíte s cenami kolem 12 000 Kč za letenku. Pokud byste odlétali z Vídně nebo Mnichova, lze získat cenově výhodnější letenky a ušetřit několik tisíc korun. Vzhledem k tomu, že se letiště O´Hare nachází 25 kilometrů severozápadně od města, musíte využít linku metra z terminálu 2, která vás zaveze přímo do centra Chicaga. Doba jízdy bude kolem 40 minut a cena jízdného je od 5 USD. A jak se dopravovat přímo po Chicagu?

 • Hodně využívané je nadzemní metro, které má dohromady 8 linek.
 • Za jednu jízdenku zaplatíte 3 USD, za celodenní jízdné asi 10 USD.
 • Kam se nedostanete metrem, tam se rozhodně dopravíte autobusem. Hromadná doprava pokrývá v podstatě celé město, včetně okrajových částí. Náklady na jízdné jsou od 2,25 USD.
 • Mezi vzdálenějšími místy Chicaga se lze přepravit za pomoci vlakových spojů. Cena za jízdné je od 4 USD.
 • Dražším způsobem dopravy jsou taxi služby. Cena se pohybuje od 1,5 USD na kilometr.
 • Pokud si troufnete na hektičtější provoz ve městě, můžete si pronajmout automobil. Ceny jsou od 1 400 Kč za den.
 • Po Chicagu existuje také řada vyhrazených cyklostezek, po kterých se přesunete mezi významnými místy.
 • Pronájem kol zde zajišťuje řada půjčoven, včetně služby zaměřené na sdílení kol. Ceny jsou od 15 USD za tříhodinový pronájem.

Letiště v Chicagu

Když se ocitnete v Chicagu, počítejte s časovým posunem. Bude zde o sedm hodin více než v Česku. Ve městě je hned několik letišť.

 • Chicago O'Hare International Airport
 • Dupage Airport
 • Chicago Midway International Airport
 • Waukegan National Airport
 • Chicago Executive Airport
 • Chicago Meigs Airport

Jedno z největších letišť světa je Chicago O'Hare International Airport. Letiště s kódovým označením ORD se pyšní pěti terminály, mezi nimiž pravidelně jezdí automatické vláčky. Doba přesunu zabere maximálně 7 minut. Přímo na letišti je několik parkovacích zón a spousta autopůjčoven opodál, kam vás dopraví Rental Car.

Letiště se nachází 27 kilometrů od Chicaga. K přepravě lze využívat autobusové linky nebo metro. Pokud se rozhodnete rezervovat si ubytování poblíž letiště, máte několik možností.

 • Chicago O'Hare International Airport
 • Sheraton Suites Chicago O'Hare
 • Best Western at O'Hare
 • Sonesta Chicago O'Hare Airport Rosemont
   

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné