Atlanta - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Spojené státy

Atlanta: průvodce

30°C
Aktuálně
25.1°C
Průměrně

Atlanta

Atlanta je americkým městem. Konkrétně jde o největší a zároveň hlavní město státu Georgia. Jeho rozloha je přibližně 132,4 kilometrů čtverečních a žije v něm kolem půl milionů obyvatel. V celé metropolitní oblasti je to až desetinásobek. Atlanta je označována jako hospodářské centrum jihovýchodu.

Značný rozvoj města začal po americké občanské válce. Díky velkému zastoupení černošské populace se městu říká Black Mecca. Zároveň je označováno jako Město stromů nebo Město v lese. A to především díky velkému zastoupení zeleně.

Město Atlanta je považováno za pomyslné kulturní centrum, protože dalo vzniknout mnohým žánrům, jakými jsou R&B nebo americký hip-hop nazývaný Dirty South. Právě odsud také pochází řada známých hudebníků z této branže. Atlanta je i olympijským městem. Olympijské hry se zde konaly v roce 1996.

Jaké nabízí Atlanta památky a zajímavosti?

Co navštívit v Atlantě

Atlanta vám toho možná nenabídne tolik jako ostatní americké státy. Najdete v ní však několik významných symbolů této oblasti, které jsou známy naprosto každému. Vaším cílem se stanou jak městské zajímavosti, tak přemíra zeleně.

Toto město je hlavním ústředím společnosti The Coca-Cola Company, kterou zná bezpochyby každý. Pokud jste milovníci tohoto nápoje, můžete zde navštívit třeba firemní muzeum a dozvědět se něco více o historii Coca-Coly.

Mezi významné objekty města patří North Point Community Church. Jde o druhý největší kostel ve Spojených státech amerických. Zároveň byste neměli vynechat ani jednu z vysokých budov světa, kterou je Bank of America Plaza s výškou úctyhodných 312 metrů.  Dále je to Georgia State Capitol neboli hlavní sídlo vlády státu Georgia a také CNN Center, kde si lze objednat prohlídku v tomto televizním gigantu.

Skutečně zelenou podobu Atlanty budete moci spatřit v Peachtree Center, kde dochází k prolínání zeleně s velkými nákupními centry. Nakupování zde můžete spojit s relaxací v zelených parcích. Navštívit lze i velký olympijský park Centennial Olympic Park. Jestliže máte rádi nejenom přírodu v podobě flóry, ale i faunu, pak se vaším cílem stane Georgia Aquarium, kde najdete více jak 100 000 živočichů. Opravdu krásná podívaná na podmořský svět. Vedle zoologické zahrady je ve městě k dispozici botanická zahrada.

Trochu jiný způsob nakupování vám nabídne Underground Atlanta neboli originální nákupní komplex zasazený do podzemních katakomb. Z pohledu umění a kultury vás čeká Martin Luther King Jr. National Historic Site, Umělecké muzeum Highotových nebo Atlanta History Center. I příznivci sportu si zde přijdou na své. Atlanta je totiž městem slavných týmů – v basketbalu je to Atlanta Hawks, v baseballu Atlanta Braves a v americkém fotbalu Atlanta Falcons.

Specifika místní kuchyně

Atlanta nabízí propojení mnoha chutí. Díky pestrým kulturním vlivům si zde pochutnáte na řadě oblíbených jídel. Pro Atlantu je typické používání Barbecue omáček. Ochutnat můžete pověstný burger, smažené kuře nebo tradiční kuřecí salát. Mezi sladkostmi se objevují hlavně smažené koláče. K pití je často podáván sladký čaj nebo pivo. Ve městě je několik místních pivovarů, na jejichž moku si jistě pochutnáte.

V Atlantě pochopitelně funguje řada vyhlášených restaurací. Patří mezi ně Babette´s Cafe, Bone´s Restaurant, Nikolai´s Roof, La Grotta Ristorante Italiano, Home Grown, South City Kitchen Midtown a Buttermilk Kitchen.

Počasí

V Atlantě se setkáte především se subtropickým klimatem. Připravit se proto můžete na slunné klima v průběhu celého roku. Nejteplejší je léto, kdy se průměrné teploty mohou šplhat přes 30 °C. Od března do října si určitě nebudete stěžovat na nedostatek sluníčka. Zimy jsou v Atlantě mírné, což dokazují maxima kolem 12 °C až 13 °C. Srážky se mohou vyskytovat během celého roku. Pokud zrovna nepatříte k milovníkům extrémních teplot, vyplatí se město navštívit spíše na jaře nebo na podzim, kdy je podnebí snesitelnější.

Bezpečnost

Americké město Atlanta vás mile překvapí běžnou bezpečností. Stejně jako všude jinde i zde existuje několik čtvrtí, které není vhodné navštěvovat po setmění, v turistických oblastech se však budete cítit naprosto bezpečně. Ať už se budete pohybovat kdekoliv po městě, mějte své osobní věci, doklady a peníze raději pod dohledem.

Při plánování výletů po městě a jeho blízkém okolí nepodceňujte ani letní slunné klima. Je vhodné dodržovat pravidelný, a hlavně dostatečný pitný režim.

Měna

Ceny v Atlantě jsou o něco vyšší nežli v České republice. Pokud však budete nakupovat v supermarketech na předměstí, určitě nebudou astronomické. Vyšší nárůst cen očekávejte hlavně v centrálních částech. Na spoustě místech můžete platit výhradně platebními kartami, kdy získáte pravděpodobně výhodnější kurz amerického dolaru. Pro představu zde uvádíme několik orientačních cen za vybrané zboží a služby.

 • Coca-Cola 2 litry = 55 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru v supermarketu = 75 Kč
 • Chleba = 60 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kvality = od 270 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 250 Kč
 • Jídlo v rychlém občerstvení = od 160 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 20 Kč
 • Balíček cigaret Marlboro = 140 Kč

Doprava

Pokud chcete vyrazit na dovolenou do Atlanty, musíte se spolehnout na leteckou dopravu. Z letiště Václava Havla směřujte na mezinárodní letiště Atlanta Hartsfield-Jackson. Počítejte alespoň s jedním přestupem v Evropě. Délka letu se pohybuje od 12 hodin a náklady jsou od 10 000 Kč v případě akčních nabídek. Když dorazíte na letiště v Atlantě, nabízí se tento způsob dopravy do centra města.

 • Metro systém označovaný MARTA je u vnitrostátního terminálu. Doba jízdy je asi 20 minut a náklady jdou od 2,5 USD.
 • Pokud přistanete na mezinárodním terminálu, můžete se na vnitrostátní terminál dostat zdarma letištním vláčkem za 15 minut.
 • U mezinárodního terminálu zastavuje autobusová linka č. 191.
 • Při cestování po městě lze využít metro, které je sedmé nejvytíženější v celých Spojených státech amerických.
 • Atlanta je železniční křižovatkou, takže vlak lze využívat jako další prostředek cestování.
 • V městě se hodně cestuje automobilem. Atlantou prochází tři mezinárodní dálnice.
 • Autobusová doprava je oproti té automobilové spíše omezenější.
 • Měsíční jízdenka na městskou hromadnou dopravu stojí kolem 90 USD.
 • Pronajmout si zde můžete vůz rovnou na letišti nebo kdekoliv po městě. Náklady jsou od 1 200 Kč za den.
 • Cena za jízdu taxíkem v délce asi 8 kilometrů vyjde přibližně na 20 USD.

Letiště v Atlantě

Když poletíte do Atlanty, připravte se na to, že je ve městě o šest hodin více než v České republice. Atlanta má celkem pět velkých letišť.

 • Hartsfield Jackson Atlanta International Airport
 • Fulton County Airport Brown Field
 • DeKalb Peachtree Airport
 • Cobb County-Mc Collum Field
 • Peachtree City Falcon Field

Nejpopulárnější letiště Hartsfield Jackson Atlanta International Airport má kód ATL. Mezinárodní letiště má celkem dva terminály, které jsou propojeny prostřednictvím podzemního vláčku. Doba jízdy je kolem pěti minut. Služby na letišti odpovídají mezinárodnímu charakteru. Kolem letiště je několik parkovacích ploch s 30 tisíci místy. Nachází se tu i prostor vyčleněný pro několik autopůjčoven.

Město Atlanta je od letiště vzdáleno 11 kilometrů. K přepravě můžete využít oblíbené autobusové linky č. 191 a 82. Na letišti zároveň končí metro systém MARTA, takže se v centru octnete poměrně rychle. Pokud budete řešit ubytování poblíž letiště, máte na výběr.

 • Renaissance Concourse Atlanta Airport Hotel
 • La Quinta by Wyndham Atlanta Airport North
 • Drury Inn & Suites Atlanta Airport
 • Holiday Inn & Suites Atlanta Airport North, an IHG Hotel
 • Hilton Atlanta Airport
   

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné