Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Spojené státy

San Francisco: průvodce

18°C
Aktuálně
14.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

San Francisco

San Francisco je městem nacházejícím se v ústí sanfranciského zálivu a u úžiny Golden Gate. Místo s poměrně velkým zalidněním, které má v oblasti Kalifornie nejvíce obyvatel hned za Los Angeles, San Diegem a San José. Žije v něm přibližně 8,5 milionů lidí.

Jeho historie souvisí s prvními osadami obývanými před 10 000 lety. Od té doby se z něj stala pomyslná pýcha Spojených států amerických. Ne nadarmo je San Francisco označováno, jako jedno z nejkrásnějších měst USA. Dokazuje to řada tamních památek a specifická architektura vlastní právě pro toto město.

Kompaktní ráz San Francisca je příslibem dokonalých výhledů po okolí. Na celkové ploše kolem 121 kilometrů čtverečních máte možnost spatřit spoustu nerovných terénů, Tichý oceán, ale také řadu přidružených ostrovů náležících k tomuto městu. Jen pro zajímavost, San Francisco se pyšní více, jak padesáti typickými kopci. Mimo jiné je důležitou dopravní křižovatkou a hlavním finančním a kulturním centrem Severní Kalifornie.

Jaké nabízí San Francisco památky a zajímavosti?

Co navštívit v San Franciscu

San Francisco si vás na první pohled podmaní svou rozmanitostí a pestrostí. Návštěva tohoto amerického města se pro vás stane kulturním a zábavním zážitkem, který bude plný stylové hudby a zajímavostí, jež můžete shlédnout.

Když se vysloví San Francisco, tak se každému vybaví pravděpodobně jedna z nejzásadnějších dominant a ikon města. A tou je slavný most Golden Gate Bridge. Po něm jezdí nejenom automobil, ale je zde i chodník, takže o poměrně dlouhou procházku zde nebude nouze. Významný je také ostrov Alcatraz, kde bylo kdysi vybudováno vězení.

Pustit se můžete do objevování všech sanfranciských čtvrtí. Mezi známé patří například North Beach, kde se nachází Coit Tower a známý kostel sv. Petra a Pavla. Z Telegraph Hill se vám dostane úchvatného pohledu na město. Čtvrť Fisherman´s Wharf vám naopak nabídne širokou plejádu stylových obchůdků a možnost pestrého nakupování.

Zapomínat nesmíte ani na čínskou čtvrť označovanou jako China Town. Právě milovníci této kultury si zde přijdou na své. Dokazují to specializované obchody, ale i přemíra nejrůznějších chrámů nebo katedrála Old Saint Mary's Cathedral. Dále je to Nob Hill, kde stojí katedrála Grace Cathedral. V Russian Hill je to naopak známá škola San Francisco Art Institute. V San Franciscu byste si neměli nechat ujít ani významnou radnici města, Ferry Building, Transamerica Pyramid, California Street nebo tradiční kopcovitý terén Filbert Street.

V San Franciscu si budete moci užívat opravdu čehokoliv. Třeba výlet na dva kopce spojované zvláštní křižovanou Twin Peaks vás ohromí svým výhledem po okolí. Přednost můžete dát nauce a poznávání historie. Jedno z nejstarších muzeí země leží právě zde a jmenuje se Exploratorium. Na své si mimochodem přijdou milovníci nakupování, které k San Franciscu neodmyslitelně patří. Dokazují to nákupní centra jako San Francisco Downtown, Union Square, The Mission, Sacramento Street a San Francisco Shopping Center.

Mezi další oblíbené aktivity patří rozhodně jazzové koncerty a návštěvy ostatních hudebních akcí, divadla, balet, opera, ale i lákavý noční život. San Francisco má zkrátka své charismatické a nabíjející kouzlo. To dokazuje pozorování lachtanů ve volné přírodě, vyhlídkové lety nad městem nebo jízda tradiční lanovou tramvají.

Specifika místní kuchyně

San Francisco nabízí určitě rozmanitou gastronomii díky pestrému společenskému složení obyvatel. I přes bohatý jídelníček existuje několik vybraných pokrmů, které byste v tomto americkém městě měli ochutnat. A to pro jejich nezaměnitelnou chuť.

Je to například Duch Crunch neboli masová směs se zeleninou a řadou přísad ve speciálním chlebu. Dále je to originální rybí guláš Cioppino, jež je tvořen především z darů moře. Ochutnat můžete Prime Rib neboli vynikající přední žebro podávané se smetanovým špenátem. Mezi sladkostmi vedou vaječné punkové koláče a spousta z vás nepohrne ani Clam Chowder Bread Bowl, což je lahodná polévka prezentovaná v chlebu.

K jasným doporučením na dokonalý gastronomický zážitek budou patřit podniky jako Quince, Zingari Ristorante + Jazz Bar, Seven Hills, Kokkari Estiatorio, Pacific Cafe, Sweet Maple a Matador.

Měna

V San Franciscu je sice blaze, ale také trochu draze. S tím musíte počítat minimálně oproti cenám v České republice. Vyhledávané lokality jsou pochopitelně spjaty s vyššími pořizovacími náklady. Levněji nakoupíte třeba na tradičních trzích nebo v supermarketech. Zde je výčet několika orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 40 Kč
 • Chleba = 75 Kč
 • Balíček cigaret Marlboro = 225 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
 • Cappuccino = 105 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 135 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 170 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 350 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 3 100 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Dovolenou v San Franciscu musíte plánovat v kombinaci s leteckou dopravou. To je totiž nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak se dostat na americký kontinent, konkrétně do tohoto města. Vaším cílem se stane letiště San Francisco, kam létají přímé lety jak z Prahy, tak z větších měst okolních států. Doba letu je bez přestupu asi 16 hodin. Letenku pořídíte od 14 000 Kč. Když využijete akci nebo předčasného nákupu může cena letenky klesnout lehce pod 10 000 Kč. Z letiště San Francisco se do centra města dostanete následujícími způsoby.

 • Levné jsou autobusové linky KX a č. 292, kdy zaplatíte cenu mezi 2,25 až 4 USD.
 • Do centra pochopitelně jezdí také noční linka č. 397.
 • Rychlejší variantou bude vlaková doprava. Na nejbližší stanici metra se vlakem dopravíte za 20 minut a zaplatíte něco kolem 9 USD. Jde o příměstský vlak BART.

V San Franciscu lze využít několika typů dopravy.

 • Pokud vsadíte na dopravce označovaného jako San Francisco MUNI, potom můžete využívat některé z jeho charakteristických linek – lanové tramvaje, historické tramvaje, rychlodrážní tramvaje a autobusy včetně trolejbusů.
 • Jízdné se pohybuje od 2,25 USD. Celodenní jízdné stojí 22 USD a permanentka na celý týden kolem 45 USD.
 • Dalším dopravcem je BART, který nabízí klasické metro. Cena je stanovena podle ujeté vzdálenosti.
 • Na jihu San Franciska operuje dopravce Sam Trans prostřednictvím svých autobusových linek. Dejte si pozor, protože jízdenky od ostatních dopravců zde nejsou uznávány.
 • Při pohybu po San Franciscu a jeho blízkém okolí můžete využít pronájem automobilu. K dispozici jsou téměř všechny světové autopůjčovny, včetně těch místních. Pronájem vychází od 1 200 Kč za den.
 • V případě taxi služeb počítejte s vyššími náklady. Ty můžete ponížit s alternativní službou Uber.
 • San Francisco je tak překrásné, že vás v mnoha čtvrtích bude nutit chodit pěšky, abyste si vychutnali jeho atmosféru. Popřípadě můžete vsadit na pronájem jízdního kola.

Letiště v San Francisku

San Francisco International Airport je největším letiště Severní Kalifornie. Má kódové označení SFO a je zde o devět hodin více než v České republice. Letiště se pyšní čtyřmi terminály, mezi nimiž pravidelně jezdí letištní vláček. U jednotlivých přestupů počítejte s časovou rezervou alespoň 45 minut. Každý z terminálů je dostatečně vybaven z pohledu služeb.

Na letišti má sídlo hned několik světových autopůjčoven, které fungují 24 hodin denně. Letiště disponuje i odlišných typy parkovacích ploch. K okrajové části San Franciska je to přibližně 20 kilometrů. Vsadit můžete na příměstské vlaky BART nebo autobusové linky č. 292, 397 a KX. Doba jízdy je kolem 40 minut.

Hledáte-li vhodné ubytování poblíž letiště San Francisco International Airport, zde je dostupná nabídka.

 • Grand Hyatt at SFO
 • SFO Airport Hotel, El Rancho Inn Signature Collection
 • La Quinta by Wyndham San Francisco Airport West
 • The Millwood
 • Hotel 1550 - SFO Airport West
   

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné