Spojené státy

Seattle: průvodce

20°C
Aktuálně
25.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Seattle

Seattle je rychle se rozvíjející město Spojených států amerických, konkrétně státu Washington. Mnohými přezdívané jako Smaragdové město vyniká svou zelení a velice příjemnou atmosférou. Často se můžete setkat i s označeními jako Město letadel, Brána na Aljašku nebo Královské město. Seattle leží mezi Washingtonským jezerem a Pugetovým zálivem.

První obyvatelé Seattlu byli pochopitelně indiáni, jež toto území okupovali před více jak čtyřmi tisíci lety. Zakladatelem města se stal až Arthur A. Denny. Město vzniklo v roce 1857. S městem se pojí několik významných archeologických nalezišť.

Město Seattle se skládá z několika městských částí ukrývajících odlišné poklady. Je to například Downtown, Pike Place Market, Belltown, First Hill, Lower Queen Anne, Seattle Center, Capitol Hill, University District a Fremont. Celé msto má rozlohu asi 369,2 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 700 000 obyvatel.

Jaké nabízí Seattle památky a zajímavosti?

Co navštívit v Seattlu

Seattle spojuje historii s moderní dobou, což je zpozorovatelné na mnoha místech. Věnovat se tak můžete návštěvám památek i novodobých budov. Velkým lákadlem se pro vás stane přemíra zelených ploch.

Vaším cílem bude moderní věž Space Needle, která dosahuje výšky až 184 metrů a nabízí kouzelný výhled na celé město. Vzhledem k tomu, že Seattle je spojen s leteckou společností Boeing, můžete zde navštívit třeba The Museum of Flight. To pochopitelně není jediné zajímavé muzeum ve městě. Dále je to i Seattle Art Museum.

Milovníci historie by neměli vynechat centrum nazývané jako Pioneer Square, kde se nachází řada budov v novorománském stylu. Dominantou těchto prostor je místo označované jako Pioneer Place. Zajímavý je i objekt Smith Tower. Vyhledávané je tržiště Pike Place Market, kde se můžete setkat s nabídkou nejrůznějších pochutin. Své kouzlo a sáhodlouhou minulost ukrývá přístav Port of Seattle, odkud mimo jiné plují lodě až na Aljašku a do okolních částí světa.

Jestliže patříte k milovníkům kávy, pak si nenechte ujít návštěvu první otevřené prodejny řetězce Starbucks. To se psal rok 1971. Za shlédnutí stojí bývalé sídlo společnosti Amazon.com, kde se dnes nachází zdravotní středisko. Patřičnou podívanou představuje hudební muzeum Experience Music Project, vynechat byste neměli stadion CenturyLink Field, kde sídlí domovské týmy Seattle Seahawks a Seattle Sounders FC. Milovníci podmořského světa mohou navštívit Seattle Aquarium. Na zvířecí svět si přijdete také ve Woodland Park Zoo.

K dalším dominantám Seattlu patří Chihuly Garden and Glass, Olympic Sculpture Park, Gum Wall, Pacific Science Center, Gas Works Park a Discovery Park.

Užívat si budete i přírody, kterou vám poskytne například jezero Green Lake, kolem něhož se nachází přemíra stezek. Ve městě Seattle je situován i jeden z velkých parků Discovery Park. A kdybyste zatoužili po tom nejkrásnějším výhledu na město, měli byste vyrazit na Queen Anne Hill. Ne nadarmo je Seattle označován jako dokonale fotogenické město. Možná i proto jsou oblíbené lety hydroplánem.

Mezi oblíbené činnosti patří nejenom pití kávy, protože ve městě se nachází spousta stylových kaváren, ale třeba i pozorování velryb. Popřípadě si uděláte výlet po okolí, třeba ke Kaskádovému pohoří nebo k sopce Mount St. Helens.

Specifika místní kuchyně

Když se vydáte do Seattlu, měli byste okusit i několik vynikajících pokrmů spojených s tímto americkým městem. Mezi hodně oblíbené zde patří plody moře nejrůznějšího typu. Dopřávat si můžete sushi, kraby nebo ústřice. Díky silné vietnamské komunitě je populární hustá polévka Pho. Na ulici si vychutnáte tradiční Hot Dog se smetanovým sýrem a zapomínat byste neměli ani na místní čokoládu Fran´s Chocolates. Gastronomickou podobu Smaragdového města pak dokonale ztělesňuje i pokrm zvaný Teriyaki, což je kombinace masa a zeleniny. Takové barevné umělecké dílo na talíři. K pokrmům se nejčastěji pije místní pivo a hodně oblíbená je také káva.

Pokud si budete chtít v Seattlu skutečně pochutnat, vyzkoušejte restaurace, jakými jsou The Capital Grille, Altura Restaurant, Spinasse a The Georgian. Z místní kuchyně jasně vede Market Grill, Chinook´s a Lecosho.

Počasí

Klima v Seattlu má spíše deštivý charakter. Ne nadarmo je toto město označováno jako nejdeštivější z celých Spojených států amerických. Může za to především středozemní podnebí. I když je město chráněno horami před větry od moře, ve většině případů zde narazíte na zataženou oblohu. A to zhruba ve tvou třetinách roku, z toho více jak polovinu roku prší. Tomuto klimatu pochopitelně odpovídají i teploty. Sušší léta vám nabídnou denní průměr mezi 20 °C až 23 °C. Maxima pak dokáží překročit hranici 30 °C. Průměr denních teplot v zimě se naopak pohybuje mezi 2 °C až 4 °C. Celoroční srážky jsou asi 1 000 milimetrů.

Bezpečnost

Seattle je bezpečným městem Spojených států amerických. Existují pochopitelně některé čtvrti, do kterých je lepší po setmění nechodit bez doprovodu, zbytek města je ale bezproblémový. Z tohoto pohledu byste neměli narazit na nic neobvyklého.

Větší nebezpečí představují spíše přírodní živly. A to v podobě zemětřesení. V Seattlu je to díky poloze v Ohnivém kruhu poměrně hodně pravděpodobné. Poslední z velkých zemětřesení, které napáchalo poměrně velké škody, bylo zaznamenáno v roce 2010. Takže i na taková rizika se s předstihem informujte, a hlavně na to, jak se v takových situacích zachovat.

Měna

Seattle z pohledu cenových nákladů nevybočuje nad americký standard. To znamená, že náklady na jednotlivý sortiment a služby jsou zde vyšší nežli v České republice. Centrum je pochopitelně dražší než okrajové části nebo ty méně vyhledávané turisty. Zde je výčet několika orientačních cen pro představu.

 • Voda 1,5 litru = 45 Kč
 • Chleba = 75 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kategorie = od 350 Kč
 • Cheesburger = 60 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 140 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Cappuccino = 100 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 380 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 3 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Pokud do Seattlu cestujete z okolních měst, jakými jsou Portland, Minneapolis, Oakland, Chicago, Vancouver, Los Angeles a další, můžete využít dálkových autobusů a vlaků. Když cestujete přímo z České republiky, upotřebte leteckého spojení. Lety na letiště Seattle jsou spojeny s náklady kolem 17 000 Kč, při letech z Vídně můžete na letenkách několik tisíc korun ušetřit. Doba letu z Evropy se pohybuje kolem 11 hodin. Letiště Seattle se od centra města nachází asi 25 kilometrů. V rámci přepravy do města se nabízí tyto druhy spojení.

 • Jednou z variant je rychlodrážní tramvaj Central Link. Doba jízdy kolem 25 minut. Cena jízdného od 2,25 USD.
 • Alternativou jsou autobusové linky směrující z letiště do centra.
 • Autobusy a trolejbusy jsou jedním ze způsobů dopravy v Seattlu. Kromě denních linek můžete využít i ty noční označované Night Owl.
 • Po ulicích města jezdí i moderní tramvaje, alternativou je monorail.
 • Městské rychlodrážní tramvaje jsou označovány jako Link Light Rail.
 • Provozovány jsou zde tři železniční tratě společnosti Amtrak.
 • Příměstská doprava je provozována společností BNSF Railway.
 • Náklady na jízdné se pohybují od 2,25 USD. Celodenní jízdenka stojí asi 8 USD. Ve veřejných prostředcích je využívána speciální kartička Orca Card.
 • Ve městě fungují i taxi služby, které jsou ekonomicky nákladnější. Jsou to třeba Seattle Airport Taxi, Seattle Pedicab, United For Hire, MyRide Seattle a jiné.
 • Náklady na jeden kilometr jsou od 1,7 USD. Alternativou jsou služby Uber.
 • Přepravovat se můžete i pronajatým automobilem. Světové i místní autopůjčovny zde nabízí pronájem od 1 200 Kč za den.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné