Detroit - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Spojené státy

Detroit: průvodce

30°C
Aktuálně
25.1°C
Průměrně

Detroit

Detroit je městem nacházejícím se v Michiganu. Jde o největší město tohoto státu a zároveň osmé nejlidnatější město Spojených států amerických. Celková rozloha Detroitu je asi 370,2 kilometrů čtverečních a žije zde kolem 700 000 obyvatel.

Historie města se pojí s rokem 1701, kdy zde byla založena obec s příznačným názvem Fort Détroit. V roce 1760 byl název zkrácen na Detroit. Město se během své historie potýkalo i s rasovými nepokoji. V roce 2013 nastala v Detroitu finanční krize, která přinesla velkou míru nezaměstnanosti. Šlo o jeden z největších bankrotů USA. To sebou bohužel přineslo vyšší kriminalitu a korupci.

S Detroitem se nejčastěji pojí automobilový průmysl. Působí zde slavná Detroitská trojka, jíž tvoří General Motors, Ford a Chrysler. 

Co navštívit v Detroitu

I přes nevlídnou hospodářskou krizi je Detroit městem, které má svým turistům hodně co nabídnout. Podívat se zde můžete do minulosti města, ale také na jeho novodobou a současnou podobu. A jaké zajímavosti se vyplatí navštívit?

Začít můžete muzeem zvaným Museum Motown. Vzhledem k tomu, že jde o jedno z nejpopulárnějších nahrávacích studií, máte jedinečnou příležitost podívat se na místo, kde svoji kariéru začínali bratři Jacksonové, Stevie Wonder a mnozí další. Pokud patříte k příznivcům motorismu, budou vaše kroky směřovat do muzea Henry Ford Museum, kde se podíváte na vyhlášené automobilové kousky této značky. U aut můžete zůstat i v podobě luxusní automobilové atrakce, kterou jeThe Ford Piquette Avenue Plant

Nahlédnout pochopitelně lze i do historie místních Afroameričanů, což vám umožní muzeum Charles H. Wright Museum. V případě muzeí určitě zmíníme i mnohá další. Je to třeba Detroit Institute of Arts, Detroit Historical Society a Dossin Great Lakes Museum.

V Detroitu najdete hodně skvostů. Jedním z nich je Belle Isle Conservatory nacházející se ve východní části města. K této stavbě přiléhá také místní park Belle Isle Park. Dále je to objekt zvaný Michigan Central Station Building, který vznikl ještě před tím, než se do kurzu dostaly vysoké mrakodrapy. Opakem tohoto historického objektu je moderní komplex zvaný GM Renaissance Center.

Detroit toho nabízí opravdu hodně a vy jako cestovatelé si můžete dopřávat od každého kousek. Co byste řekli na slavnou detroitskou zoologickou zahradu, originální Campus Martius Park, divadlo Fox Theatre, moderní umění v podobě The Guardian Building nebo projekt The Heidelberg Project. Na severovýchodě Detroitu se můžete projít i kolem „uměleckého díla“ zvaného Detroit Industrial Gallery. Dopřávat si budete řady architektonických skvostů nejrůznějšího typu. Od mostu Ambassador Bridge, přes objekt Hart Plaza, až po Eastern Market.

Detroit vás pochopitelně neochudí ani o nakupování, noční život a zábavu. I milovníci sportu si přijdou na to své. Ve městě je několik stadionů, kde funguje například NBA tým Pistons, hokejový tým Red Wings, tým amerického fotbalu Lions a basketbalový tým Tigers.

Specifika místní kuchyně

V Detroitu se určitě setkáte s pestrou gastronomií pocházející z nejrůznějších koutů světa. Při návštěvě města byste měli ochutnat několik oblíbených a celkem populárních místních specialit. Je to například velký hamburger s pořádným kusem masa, dále je to klasický hot-dog, hovězí sendvič, vyhlášené palačinky ve francouzském stylu, rybí hranolky, ale i lávové koláče pocházející z Francie.

V Detroitu se nachází přemíra míst vybízejícím k nezapomenutelnému gastronomickému zážitku. Pochutnat si můžete na takových působištích, jakými jsou restaurace Seva Detroit, Takoi, Slows Bar BQ, Fat Boys Steak, Golden Place Restaurant, The Whitney, Baskerfield DET a další.

Počasí

Při návštěvě Detroitu počítejte s vyššími letními teplotami. Toto období je poměrně horké a slunné. Průměrné teploty jsou kolem 30 °C. Dusno je zde na každodenním pořádku. Noční teploty v létě klesají ke 20 °C. Zimy nejsou v Detroitu nikterak výrazné a průměrné teploty jsou 1 °C. Město Detroit je doprovázeno celoročními dešťovými přeháňkami. Toto klima v Detroitu je ovlivňováno především pěti velkými jezery Great Lakes.

Bezpečnost

Detroit lze v dnešní době označit za nebezpečné americké město. Ne nadarmo si Detroit drží prvenství z pohledu nejnebezpečnějších měst Spojených států amerických. Dříve vzkvétající a bezpečné město se v současnou podobu proměnilo po vypuknutí finanční krize. Spoustu opuštěných čtvrtí dnes ovládají gangy a kriminální skupiny. V Detroitu existuje velké množství nebezpečných ghett. Ne nadarmo je toto město označováno jako Město duchů.

Proto se při jeho návštěvě pohybujte pouze v bezpečnějších a doporučených čtvrtích. Hlídejte si své osobní věci, a v případě přepadení nebo krádeže rozhodně neklaďte odpor.

Měna

Detroit lze z pohledu celkových nákladů označit za průměr ve Spojených státech amerických. Možná se na tom podepsala i finanční krize. Ceny oproti České republice jsou o něco vyšší, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených řádků.

 • Voda 1,5 litru = 40 Kč
 • Chleba = 50 Kč
 • Cigarety Marlboro = 160 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Cappuccino = 80 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 75 Kč
 • Espresso = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 280 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 110 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 650 Kč za noc.
 • Benzín cena za 1 litr = 16 Kč

Doprava

Cesta do Detroitu bude mít jedinou podobu, a to tu leteckou. Z Evropy lze využít přímých letů do Detroitu, které vyžadují asi 8 hodin letu. Směřovat budete na letiště Detroit Metropolitan Wayne Country, což je jedno z největších letišť Spojených států amerických. Cena letenky bude od 15 000 Kč. Letiště se nachází asi 36 kilometrů od Detroitu, takže cestu do města budete řešit následujícím způsobem.

 • Do centra města se dostanete prostřednictvím autobusové linky č. 125. Doba jízdy je asi 40 minut a náklady jsou cca 2 USD.
 • Do okrajových částí Detroitu lze vyrazit také autobusovou linkou č. 280.
 • V samotném městě pak můžete využívat místních autobusových linek SMART pro přepravu po městě. V některých čtvrtích lze využít tramvaje.
 • Dobře zde funguje také nadzemní železniční doprava People Mover a meziměstská železnice.
 • Když využijete taxi služby, počítejte s cenou dopravy kolem 1,5 USD za kilometr.
 • Město má propracovaný systém silnic napojených na dálnice, takže lze využít i pronájmu vozu. Náklady se pohybují od 1 000 Kč na den.
 • Po městě byla vybudována infrastruktura pro cyklisty, tudíž si můžete důležitá místa projet i na kole.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné