Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Spojené státy

Texas: průvodce

33°C
Aktuálně
25.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Texas

Texas je druhým největším státem Spojených států amerických. Dokazuje to jeho plocha 696 241 kilometrů čtverečních. Sousedními státy jsou Arkansas, Louisiana, Oklahoma, Nové Mexiko a Tamaulipas, Chihuahua, Nuevo León a Coahuila. Přesně 591 kilometrů Texasu je mimo jiné omíláno vodami Mexického zálivu.

Z historie Texasu lze jmenovat určitě první osídlení této plochy Evropany, což proběhlo někdy mezi lety 1519 až 1528. V 17. století zde nastalo španělsko-indiánské osídlení. V roce 1821 byl Texas součástí samostatného Mexika. Roku 1845 se zařadil mezi ostatní americké státy.

Texas se pyšní velkým množstvím vodních ploch v podobě jezer, potůčků a velkých řek. Texas je označován jako nejrychleji rostoucí stát USA. Hodně důležitou součástí rozvoje je zemědělství. V celém Texasu žije více jak 28 milionů obyvatel.

Co navštívit v Texasu

Velikost Texasu je doslova ohromující. Možná i díky tomu vám tato země nabízí spoustu krásných míst a měst k poznávání. Vydat se můžete do nejrůznějších oblastí, které naplní vaše cestovatelské choutky v plném rozsahu.

Pokud vyrazíte po stopách největších měst Texasu, tak rozhodně neminete metropole, jakými jsou Houston, San Antonio, Dallas, Austin, Fort Worth, El Paso, Arlington, Corpus Christi, Plano a Laredo. Každé z nich je pochopitelně přeplněno architektonickými skvosty a nejrůznějšími zajímavostmi.

My vám pochopitelně představíme ty největší dominanty Texasu. Do itineráře cesty si zapište třeba Muzeum přírodních věd v Houstonu. Jeho útroby vám nabídnou doslova dechberoucí podívanou na vystavené exempláře. Lákavá je i budova kapitolu v Austinu, a to především svým exteriérem. Z pohledu vzdělávání nezapomínejte na Kinbellovo umělecké muzeum ve Fort Worth nebo Vesmírné centrum NASA v Houstonu. V případě slavných muzeí vede Národní muzeum války v Pacifiku nacházející se ve Fredericksburgu. Vaše zastávka v Texasu by měla proběhnout také u pevnosti Alamo, kde se odehrála bitva poblíž dnešního San Antonia, a to v roce 1836.

Texas se pyšní i významnými národními parky. Tím prvním je Big Bend National Park nacházející se v Čivavské poušti na jihozápadě země. Právě zde jsou poutavé kaňony Mariscal, Santa Elena nebo řeka Rio Grande. K vidění je i slavná hora Emory Peak se svou výškou 2 387 metrů nad mořem. Vaším dalším cílem se může stát národní park Guadalupe Mountains National Park situovaný pro změnu na západě Texasu. Zde si vyberete některou z oblíbených turistických tras, které mají celkovou délku až 130 kilometrů. Zajímavé se vám stane pohoří Guadalupe Mountains. Krásný je také výlet ke kaňonu McKittrick Canyon.

Mezi další dominanty Texasu patří rozhodně Cadillac Ranch s vozy vyčnívajícími ze země. Palo Duro State Park, ostrov Padre Island při ústí řeky Rio Grande a botanická zahrada na jezeře White Rock Lake.

V Texasu si užijete i přemíru zábavy, což dokazuje třeba zoologická zahrada ve Fort Worth. Milovníci amerického fotbalu by si neměli nechat ujíst stadion AT&T v Arlingtonu, který je domovinou týmu Dallas Cowboys. Nadšení nebudete skrývat ani ve vodním světě SeaWorld v San Antoniu nebo v zábavním parku Six Flags Fiesta Texas.

Specifika místní kuchyně

Texas, to je především divoký a drsný západ, který se mimo jiné promítá do gastronomie tohoto státu. Vzhledem k tomu, že Texas hraničí s Mexikem, je místní kuchyně hodně ovlivněna tímto stylem. Dopřávat si můžete nejenom Chicken Fried Steak, ale také pokrmy jako kukuřičné placky plněné hovězím masem, bramboráky, párky v rohlíku a grilovaný hovězí steak krájený na kousky. K němu neodmyslitelně patří barbecue omáčky, jež jsou takovým životním stylem Texasanů. Připravují se na nejrůznější způsoby, od těch běžných až po hodně pálivé. Chilli mimochodem k Texasu také neodmyslitelně patří.

V každém velkém městě Texasu najdete vyhlášené restaurace, které stojí za návštěvu. V Houstonu jsou to Roka Akor Houston, Taste of Texas Restaurant a Pappas Bros. Steakhouse. V San Antoniu jsou to Bliss, Chama Gaucha Brazilian Steakhouse a Antlers Lodge Restaurant. V Austinu jsou to Lonesome Dove Western Bistro a Uchi. V Dallasu jsou to Ocean Prime, Ellen´s a Cafe 43.

Počasí

Texas je velkým státem Spojených států amerických, tudíž lze počítat s tím, že klima je v jednotlivých oblastech trochu rozdílné. Níže položená místa jsou spojena s vyššími teplotami. Letní průměry jsou kolem 30 °C, ve vyšších oblastech je to asi o pět stupňů méně. Ani zimy zde nejsou nikterak studené a průměrné teploty jsou od 10 °C výše. Sníh můžete spatřit jenom na horách. Pokud jde o dešťové přeháňky, vyskytují se často na jihovýchodě státu. Směrem na západ jejich množství pozvolna ubývá. Některé oblasti Texasu jsou čas od času zasaženy silnějšími bouřkami, takže ničím neobvyklým nejsou ani hurikány. Daleko častější jsou ale tornáda. Jejich výskyt je od dubna do června.

Bezpečnost

Texas obecně lze označit za stát s průměrnou kriminalitou. Některé oblasti jsou pochopitelně rizikovější, v jiných se budete cítit naprosto bezpečně. Při návštěvách velkých měst se držte doporučení místních lidí a vybraným čtvrtím se raději vyhýbejte. V rámci cestování si dávejte pozor na peníze a osobní věci. Nikdy je nenechávejte bez dozoru v odstaveném autě a zvýšené opatrnosti dbejte při větší koncentraci lidí.

Připravit se musíte na to, že Texas je nebezpečným státem především z pohledu přírodních katastrof. Na mysli máme tornáda, která se na různých místech objevují každý druhý nebo třetí den. Obvykle přijdou rychle a nečekaně, takže je dobré vědět, jak se v takové situaci zachovat. Proto také v Texasu existuje spousta úkrytů před tornády.

Měna

Ceny za zboží a služby se v Texasu pohybují v americkém průměru. V některých městech je pochopitelně dráž, v jiných zase nakoupíte levněji. Oproti České republice jsou průměrné ceny vyšší, což můžete vidět na níže uvedených příkladech.

 • Voda 1,5 litru = 35 Kč
 • Chleba = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 35 Kč
 • Cappuccino = 85 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 95 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 110 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 250 Kč
 • Menu u McDonald ‘s = od 150 Kč

Doprava

Z České republiky se do amerického státu Texas dostanete prostřednictvím letecké dopravy. V závislosti na tom, do jakého města poletíte, počítejte s letem v délce trvání asi 12 až 15 hodin. Ceny letenek se budou pohybovat od 12 000 Kč výše. Dopravní obslužnost v samotném Texasu nabízí poměrně dost možných variant.

 • Texas je státem, který se pyšní největším počtem letišť, takže vnitrostátní lety jsou zde na denním pořádku a vzdálenost při cestování si můžete zkrátit výrazným způsobem.
 • V dřívějších dobách bojoval Texas s omezeným množství silnic spojujících všechny části státu. Dnes už je tomu jinak a na výstavbě komunikací bylo zapracováno. Po celém území se nachází více jak 130 000 kilometrů silnic, takže se díky nim dostanete v podstatě kamkoliv.
 • Abyste pohodlně procestovali významná místa Texasu, využijte pronájmu vozu. Ideálně od některé ze světových půjčoven – AVIS, Alamo, Budget, National, Sixt, Hertz a jiné.
 • Ceny za pronájem vozu jsou od 1 300 Kč na den.
 • Přes Texas vedou i rozsáhlé železniční tratě. Asi před dvaceti lety jich bylo více jak 22 000 kilometrů.
 • Podél texaského pobřeží lze využívat lodní dopravy.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné