Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Bologna bez špaget

30. 09. 2019 - Karolina Nováková

Jestli jste si někdy chtěli zajet do Bologne na pravé boloňské špagety, tak vězte, že je to to poslední místo, kde si je dáte.

Nerada vám to říkám, ale celý život žijete ve lži. Taky jsem žila, než jsem se dívala na dokument Velké vlakové putování, kde průvodce ve velmi barevných oblecích uvedl vše o boloňských špagetách na pravou míru. A to to, že neexistujou! 
Bylo jasné, že tuto informaci je nutné ověřit přímo na místě. Naštěstí jedna z mých kamarádek Italek tam bydlí a my zrovna měli cestu kolem.

Nejen v Pise padají věže

Kdo by neznal Pisu a její šikmou věž. Málokdo ale ví, že tato šikmá věž není v Itálii jediná. Dominantou Bologni jsou věže Asinelli a Garisenda z nichž jedna z nich je tak šikmá, že už jí radši ani nedostavěli. Naštěstí jsou víceméně v zástavbě, takže super cool podpírací fotku si tam neuděláte. Každopádně si ji můžete prohlédnou zeshora z dostavěné věže Asinelli, která měří 97 m a je z ní mimo jiné i krásný pohled na celé rudé město. 

Po Bologni je nespočet krásných kostelů, která stojí za to navšítvit i jen kvůli architektuře. Mezi nejznámější patří nedokončená bazilika San Petronio ze 14. století, bazilika San Vitale e Agricola, bazilika San Domenico ze 13. století a kostel San Francesco.

V Bologni se nachází univerzita z roku 1088 a tím pádem je nejstarší na světě. Vystudoval na ní Alighieri, Petrarca a Koperník. Bologna je stále univerzitním městem, kde se shlukují studenti a ve kterém to žije.

Papa Francesco a sedm tajemství

Když jsme přijeli do Bologni, netušili jsme, že zrovna městem bude projíždět i papež František ve svém obrněném transportéru. Mával div se neumával a lidi byli taky jak diví. Ačkoliv mě víra nikterak nebere, tak tenhle svatý otec je poměrně sympatický muž. 

Bolognu provází sedm tajemství, které protínají celé město. Například v Palazzo Podesté zašeptáte do jednoho jednoho rohu a ve druhém to lze slyšet, ukryté Benátky na Via Piella, či nápis Canabis protectio - konopí chrání. V Bologni se totiž hojně pěstovalo konopí, takže je to myšleno jako ochrana ve smyslu bohatství. I když bůh ví...

Pravda o špagetách

Já vím, že celý článek čekáte na to, jak je to s těma špagátama. Věc se má tak, že každá omáčka vyžaduje určitý druh těstovin, aby na nich správně ulpěla a každé sousto se tak stalo potěšením. Proto se k bolognské omajdě dávají zásadně tagliatelle. Až budete v restauraci nepiďte se po spaghetti bolognese, ale tagliatelle al ragù. Dle místních je nejlepší restaurace na ochutnání této pochoutky Osteria dell'Orsa. Než se uvolní stůl, můžete si jít sednout na špinavý náměstíčko u univerzity a pít pívo. Takhle to tam prý domorodci dělají.

A protože v Bologni je nejlepší se jen tak toulat a hlavně jíst, zajděte si do úžasný restaurace Sfoglia Rina, kde si objednáte tak, že své přání napíšete na papír a odevzdáte číšníkovi. Ti vám pak donesou úplné nebe v hubě. 

0 komentářů