Řím, nejkrásnější město Evropy | Cestopis | cKlub.cz

Řím, nejkrásnější město Evropy

23. 07. 2019 - Karolina Nováková

Řím, město, které překypuje uměním, historií, náboženstvím a lidmi ze všech koutů světa. 

Řím, město, které překypuje uměním, historií, náboženstvím a lidmi ze všech koutů světa. 

Já mám to štěstí, že se s jednou takovou Římankou kamarádím. Při putování Itálii, jsme Řím samosebou nemohli vynechat a rovnou jsme to spojili s návštěvou Eugenie (tak se jmenuje, já to krátím na Evža). Evžin táta je architekt, takže bydlí v krásným bytě, kde nás nechali přebývat několik nocí. Prohlídku Říma jsme měli tedy i s instruktáží a povozem.

Malý velký Vatikán

První den jsme vyrazily na obhlídku Vatikánu. S Italy bohužel nejlze vyrazit kamkoliv včas, takže když jsme přišli, tak všude byly už nekonečné fronty. Nechaly jsme tedy Italky (mezitím dorazily ještě kamarádky z Bologni a Sicilie) čekat ve frontě na Vatkánské sbírky a sami jsme se odebrali na prohlídku Svatého Petra. Jen řada na Petra trvala asi hodinu. Každopádně kostel je to ohromný a i zajímavý, kolik umělců se na něm podílelo. 

Než jsme prohlídli Petra, holky už byly téměř na řadě na sbírky. Bohužel na Vatikánské sbírky proudí šílené davy lidí, kteří, přestože jsou sbírky obří komplex, se nerozprostřou a tím pádem si nelze nic moc uspokojivě prohlédnout. Každopádně Svatý Petr je zadarmo, zatímco sbírky se platí. Jinak v Italských muzeích často platí, že pokud jste student uměnovědného oboru, jdete zadarmo. 
Chcete-li chodit hlavně po památkách, tak se vyplatí si koupit romapass. Taky doporučuji si vše bookovat dopředu, protože se pak taky nemusíte někam dostat. Jako my do Galerie Borghese (která je prý úžasně vymyšlená, co se počtu lidí týče), což mě mrzí nejvíc, protože tam mají skvělou sochu od Berniniho Pluto a Proserpina. 

Poté jsme si prohlédli Andělský hrad a přešli přes Berniniho Andělský most. Papež Kliment IX. si v 17. století objednal sochy u Berniniho. Bernini je ale udělal tak krásný, že se papež rozhodl, že je nemůže nechat na mostě a umístil si je do vlastní sbírky. Sochy pak dělali jiní sochaři podle Berniniho návrhů. 

Jak vidíte, semestr uměnovědných studií jen o Berninim zanechal své následky. Každopádně Bernini tvořil v Římě celý svůj život a rozhodně nezahálel, proto jeho odkaz můžete najít na každém rohu. Tím chci říct, že se o něm ještě párkrát zmíním.

Zpět do Říma za památkami

Nedaleko se nachází slavné barokní náměstí Piazza Navona se slavnou Berniniho fontánou Čtyř řek, která zobrazuje největší řeky tehdy známých kontinentů - La plata, Dunaj, Ganga a Nil a kde se natáčela scéna filmu Andělé a démoni. A méně známou fontánou del Moro.

Poslední Berniniho fontánu, kterou zmíním je Fontana della Barcaccia, která leží přímo pod Španělskými schody na Piazza di Spagna.

Když jsme u těch fontán, tak nemohu vynechat slavnou di Trevi od Nicola Salvi. Na tu je opravdu nutné si přivstat, pokud chcete alespoň trochu hezkou fotku. Přes den budete rádi, že projdete. Pro zajímavost, ročně se z kašny vyloví kolem 38 milionů korun, které putují na charitu. 

V Ara Pacis zjistíte, že všechny ty krásné bílé antické památky nebyly vůbec bílé, ale hýřily sytými barvami. 

Asi jste slyšeli o klíčové dírce na vrchu Aventin, kde vidíte na kupoli Petra. Dírka je to opravdu malá, klíčová, chápete. Za to fronta na ní je velká a zbytečná. O kus doprava je krásný park s krásným výhledem na Řím a nemusíte čekat v žádné frontě.

Další památky, které chcete vidět je Koloseum a Pantheon (mě teda stačily z vnějšku), Bramanteho mrňavé Tempietto a možná ještě Ara Pacis, kde zjistíte, že všechny ty krásně bílé antické památky nebyly vůbec bílé, ale hýřily sytými barvami. 

Určitě nevynechejte kostel San Luigi dei Francesi, kde se ukrývají tři plátna od božského Caravaggia.

Hlavně se dobře najíst

Bez jídla samosebou nemá žádný výlet cenu. U Itálie to platí dvojnásob.

Pasta Imperiale - nedaleko Andělského hradu najdete minibistro se skvělými těstovinami za příjemnou cenu, dávají ale vše do plastu, tak krabičku s sebou!

Forno Campo de' Fiori úžasná pekárna se skvělým slaným i sladkým pečivem. Mňam mňam.

Trapizzino. Prý velmi typická záležitost. Kapsa z těsta, naplněná tím, co si vyberete. Dejte si ale aspoň dvě. Jedna nezasytí.

Ristorante Eritrea je etiopská restaurace. Když už nemůžete cítit pizzu ani špagety, zajděte si sem.

Gelateria la Romana je definitivně ta nejlepší zmrzlina v mém životě. Cenově je v pohodě a navíc si můžete přidat zadarmo čokoládu, či šlehačku. 

Občas nám uvařila i Evži maminka něco speciálního, a to jsme měli opravdu boule za ušima. Silně doporučuji najít si nějaké italské kamarády.

Bernini na Slovensku

Z Říma se na chvíli přesuneme na Slovensko. Na počátku minulého století se z Itálie ztratila jedna Berniniho busta papeže Pavla V.. Po pár desítkách let se objevila tatáž busta na Slovensku, kde se mělo za to, že je to kopie. Rodina ji chtěla prodat, ale kdo by si kupoval kopii, že? Nakonec ji teda prodali, ale za polovic tzn. 24 000 eur a Slováci dali povolení novému majiteli k vývozu ze země. Nový majitel byl ale prozíravý chlapík a bustu nechal vydražit ve slavné britské aukční síny Sotheby's za 30 milionů eur. Poslední majitel je Getty muzeum v LA, které opravdu doporučuji navštívit nejen kvůli bustě.

Holt toto se Slovákům nepovedlo. 

0 komentářů