Časté otázky cestovatelů do Arménie | cKlub.cz
Asie

Časté otázky cestovatelů do Arménie

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Na platbu americkým dolarem se v Arménii nespoléhejte. Ihned po příletu tuto měnu raději směňte za místní hotovost.
Dá se platit eurem?
Také s eurem příliš neuspějete. Zaplatíte s ním zcela výjimečně, proto raději tuto měnu směňte za místní hotovost.
Dá se domluvit anglicky?
V Arménii se anglicky domluvíte málokde, pouze v Jerevanu umí někteří alespoň základy. Pokud se chcete alespoň trochu domluvit, naučte se pár základních slovíček rusky, případně oprašte své staré znalosti.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Hlavní dopravní spojení zajišťují autobusy nebo maršrutky. Autobusy jezdí méně a mají starší vozový park, vychází však velmi levně. Nejvíce využívané dopravní prostředky jsou maršrutky, něco jako minibusy. Jezdí často, jsou relativně rychlé a levné. Jediné úskalí představuje jazyková bariéra, neboť názvy stanic jsou psané pouze v arménštině. Dobrým pomocníkem může být průvodce Lonely Planet, který popisuje stanice a nádraží. Ochotně vám také pomůžou místní obyvatelé. Je dobré být na místě odjedu zhruba o půl hodiny či více dříve, abyste měli jistotu, že se vejdete. Jízdenka po městě vás vyjde zhruba na 5 Kč, dálkový spoj potom dle vzdálenosti např. spoj z Jerevanu do Dilidžanu vychází kolem 50 Kč. Pokud vám maršrutka ujede nebo se chystáte do oblasti, kam nejezdí ani autobus ani maršrutka, můžete využít stopu nebo sdíleného taxi. Na nádraží se vždycky najde někdo, kdo vás ochotně za nějaký ten peníz odveze. Odvážnější jedinci si mohou půjčit automobil na letišti či v Jerevanu. Kromě mezinárodního řidičského průkazu si přibalte také pevné nervy a dobrou mapu. Tak jako většina okolních zemí si Arméni s předpisy hlavu nelámou a stav silnic je víc než špatný. Bez mapy pak netrefíte téměř nikam, protože kromě Jerevanu zde nenaleznete skoro žádné ukazatele. V Arménii funguje také železniční doprava, která je však velmi pomalá a železniční síť je velmi omezená. Vyplatí se pouze při dálkových cestách přes noc, kdy můžete využít lůžkového spoje. Dávejte si však pozor na kapsáře.
Jaká je dostupnost internetu v Arménii?
Internet je v Arménii dostupný téměř ve všech větších městech v hotelech, restauracích i obchodních domech. Také internetové kavárny jsou dobře dostupné, v Jerevanu dokonce najdete takové, které fungují 24 hodin denně.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Přímou linkou se do Jerevanu dostanete zhruba za 4 hodiny. Mimo hlavní sezónu pak let s jedním přestupem trvá průměrně kolem 7 hodin.

Oblíbené hotely: Arménie

  • Skryté poklady Arménie
    Arménie - Jerevan