Měna v Guatemale - ceny a kurz - Guatemalský quetzal (GTQ) | cKlub.cz
Severní Amerika

Měna v Guatemale

Kalkulačka měny

Guatemalský quetzal
1 GTQ = 2.98 Kč
1 GTQ 2.98 CZK

Měna a ceny v Guatemale

Platební karty zde bývají přijímány celkem obstojně. Zaplatíte s nimi v supermarketech, hotelích a někdy i ve stáncích s oblečením. Při nákupech se můžete setkat se smlouváním, není v zemi ničím neobvyklým. Místa, kde to nemá smysl jsou supermarkety a autobusy. Jinde můžete o ceně diskutovat. Reálná cena zboží bývá tak třetina ceny, kterou prodejce řekne jako první. Ceny bývají nadsazené kvůli turistům.

Dostupnost bankomatů

Pokud se budete poohlížet po bankomatu, nazývají je zde Cajero Automatico. Ve městech se s nimi setkáte, ne vždy jsou ale k nalezení v bance. Některé pobočky jsou bez bankomatů. Větší jistota je tedy mít u sebe vždy dostatečné množství hotovosti.

Kde vyměnit peníze

V Guatemale zaplatíte měnou s trochu krkolomným názvem guatemalský quetzal, zkracuje se na GTQ. Své jméno měna získala podle národního ptáka quetzala. Stará Mayská civilizace platila jeho peřím. Jeden GTQ můžeme ještě rozdělit na 100 centavos. Pro směnu peněz můžete použít banky. Mívají lepší kurz než směnárny. Když budeme chtít převést jeden quetzal na české koruny, dostaneme za něj asi 3,5 Kč.

Místní ceny

Guatemala není, co se nákladů týče, drahou destinací. V supermarketech většinou zaplatíte tak stejně jako za potraviny v České republice. Jinde se setkáte i s mnohem nižšími cenami.

banány 1 kg = 18 Kč

benzín 1 l = 15 Kč

polévka = 30–45 Kč

jídlo v restauraci = od 80 Kč

pronájem auta na 1 den = 1200 Kč

ubytování na noc ve dvoulůžkovém pokoji = 300–400 Kč

vstup do národního parku Tikal = 300 Kč